konto usunięte

Temat: Zerwana umowa pośrednictwa - skutki prawne

Mam pytanie, przede wszystkim do radców prawnych, zajmujących się zagadnieniami obrotu gospodarczego:

Pewna duża firma, potentat w swojej branży na polskim rynku - nazwijmy ją "GIGANT", zawierała od kilku lat umowy pośrednictwa z mniejszymi - m.in. z dajmy na to, "MINI", "MIKRUS" i "SMALL".

Firmy "MINI", "MIKRUS", "SMALL" i inne sprzedawały usługi abonamentowe GIGANT-a (roczne) pod własną marką, bez zysku, w cenach promocyjnych, licząc na zysk w latach kolejnych (przy prolongacie abonamentów). Inne ceny de facto nie wchodziły w grę - żadna z małych firm nie była bowiem i nie jest w stanie konkurować z firmą GIGANT. Mogły jedynie, spodziewając się po roku 20 proc. zysku (z upustu partnerskiego), pozyskiwać klientów i sprzedawać im usługi po kosztach.

Ale nieoczekiwanie latem br. firma GIGANT nagle wypowiedziała umowy partnerskie, odebrała partnerom narzędzia biznesowe i brandingowe. Klienci ze zdziwieniem dowiedzieli się, że odtąd są klientami GIGANT-a, a "MINI", "MIKRUS", "SMALL" ...to jedynie płatnicy. Rola tych ostatnich została sprowadzona do funkcji kasjera, który ma bezpłatnie inkasować należności od klientów i przelewać je na konto GIGANT-a. Obiecaną niegdyś prowizję 20% oczywiście teoretycznie mogą sobie doliczyć same, ale przecież mało kto zapłaci firmie "MINI", "MIKRUS" czy "SMALL" np. 120 zł zamiast 100, które może zapłacić GIGANT-owi za to samo. Byli partnerzy zostali więc pięknie wystrychnęci na dudka: pozyskali dla GIGANT-a tysiące klientów i spore pieniądze, nie zarabiając na tym ani grosza, a nierzadko dopłacając do interesu - a teraz zamiast spodziewanych zysków widzą figę z makiem.

Ponadto: straty (w postaci utraty oczekiwanych zysków) powstają u b. partnerów stopniowo, w miarę utraty kolejnych prowizji na rzecz GIGANT-a - dopiero za kilkanaście miesięcy będzie je można oszacować, a i to tylko częściowo, bo będą przecież powstawały dalej.

Pytanie: czy i co mogą w zaistniałej sytuacji zrobić b. partnerzy GIGANT-a? Czy rozdział kodeksu cywilnego, poświęcony umowie agencyjnej (bodaj XXIII) odnosi się do sytuacji opisanej powyżej?
Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Zerwana umowa pośrednictwa - skutki prawne

proszę przesłać kopię dokumentacji na adres naszej kancelarii
z dopiskiem goldenline.
A.Stoliński
kontakt: http://depozytariusz.pl

Następna dyskusja:

BEZPŁATNE PORADY PRAWNE




Wyślij zaproszenie do