konto usunięte

Temat: Kodeks pracy sprzeczny z unijną dyrektywą – wyrok ETS

Kodeks pracy sprzeczny z unijną dyrektywą – wyrok ETS

19.03.2014

Polskie przepisy dotyczące pracy na czas określony są częściowo sprzeczne z unijną dyrektywą 99/70/WE z 28 czerwca 1999 r. – orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). Zakwestionowany art. 33 Kodeksu pracy dotyczy okresu wypowiedzenia, mającej trwać ponad 6 miesięcy, umowy o pracę na czas określony.

Sprawę badano na wniosek Sądu Rejonowego w Białymstoku. Wątpliwości sądu dotyczyły sporu między pracownikiem a byłym pracodawcą. Pracownik ten był początkowo zatrudniony na czas nieokreślony, a później – chociaż piastował to samo stanowisko – na czas określony. W efekcie po zakończeniu pracy przysługiwał mu krótszy okres wypowiedzenia.

W wydanym 13 marca 2014 r. wyroku ETS stwierdził, iż polskie regulacje są w tym zakresie sprzeczne z dyrektywą unijną.

Jak zauważono, w polskim prawie przewiduje się możliwość stosowania dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, niezależnie od długości zakładowego stażu pracy danego pracownika. Tymczasem długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony określa się w zależności od stażu pracy (od 2 tygodni do 3 miesięcy).

Jak wyjaśniają eksperci NSZZ „Solidarność”, oznacza to, że w porównywalnych sytuacjach pracownicy zatrudnieni na czas określony mogą liczyć na krótszy (sztywny) okres wypowiedzenia, co stawia ich na gorszej pozycji względem pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony. Takie zróżnicowanie jest sprzeczne z przepisami wspólnotowymi.

– Orzeczenie Trybunału jest potwierdzeniem niezgodności przepisów o umowach na czas określony z prawem unijnym. Prowadzi to do wniosku o konieczności ich ponownego prawidłowego unormowania – tłumaczy Ewa Kędzior z zespołu prawnego NSZZ „Solidarność”.

Źródło: http://www.podatki.biz/artykuly/kodeks-pracy-sprzeczny...