Magda Potyczkowska

Magda Potyczkowska Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Witam,
dopiero niedawno zaczęłam wdrażać się w temat Leanu. Na chwilę obecną będąc na praktykach mam do przygotowania mapę VSM stanu obecnego hali montażu. Zapoznałam się z procesem, który sam w sobie nie jest zbyt skomplikowany, narysowałam przepływ, ale podczas określenia parametrów jak c/t czy inventory pojawił się problem. Pozwolę sobie przedstawić go.
Fabryka posiada 2 hale produkcyjne, w jednej produkowany jest zasadniczy element, wykorzystywany w drugiej hali tj montażu, na chwilę obecną interesuje mnie właśnie część montażowa:
1) główny produkt składa się z 5 komponentów, gdzie jeden jest wytworzony wcześniej na osobnej hali, zaś 4 są zamawiane konkretnie pod montaż (niektóre są tylko delikatnie zmieniane).
Jestem w stanie uzyskać c/t tych 4 procesów dotyczących komponentów zamawianych i podanych przeróbce, ale mam problem aby wyliczyć c/t komponentów produkowanych na 1 hali. Myślałam już, aby narysować odrębną mapę VSM dotyczącą 1 hali w celu uzyskania danych, ale nie jestem w pełni przekonana do tego pomysłu gdyż proces składa się z :
- gnazda cięcia gdzie c/t = 6s
- gniazda toczenia c/t = 13,36 s
- gniazda szlifowania c/t = 5 s
- gniazda pokrywania metalem gdzie proces trwa c/t = 3,66 s
- gniazda ścierania = 1 maszyna c/t=7,51 s, 2 maszyna = 5,40 s
Tak wygląda proces małej hali, czy jesteście Państwo w stanie mi pomóc i określić ile wynosi cykl całego wytwarzania komponentu, tak abym mogła cały ten proces użyć w 2 mapie jako jedno okno. Byłam skłonna pododawać do siebie wartości otrzymane i cały proces przetwarzania wynosiłby ok 34 sekund bez brania pod uwagę transportu między stanowiskami.
2) czy wg Państwa stan buforu/ stocku/ inventory można pobrać z SAPa? mam problem taki, iż jestem w stanie dowiedzieć się ile średnio jest zamawianych komponentów, ale nie jestem w stanie dowiedzieć się jakie zapasy znajdują się pomiędzy poszczególnymi stanowiskami procesu. Wynika to z faktu, że fabryka produkuje wieloraką ilość gatunków produktów i często moja rodzina produktu nie jest produkowana wtedy kiedy ja jestem na zmianie. Ludzie z produkcji, których pytałam o pomoc odsyłali mnie własnie do Sapa.

Dziękuje za każde opinie, dopiero się uczę a niestety nie mam wsparcia kierownictwa w tym temacie.
Maciej Wiertel

Maciej Wiertel Doświadczony
niezależny
konsultant, coach,
trener

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Witaj Magda,

1. VSM to MUSI byc praca grupowa. Jezeli ktos zlecil Ci to jako zadanie jednoosobowe, popelnil spory blad.
Zbierz zespol:
- Produkcja,
- Planowanie,
- Logistyka,
- Zakupy,
- Jakosc,
- Utrzymanie Ruchu
i zabierzecie sie do tej pracy razem.

2. Pomysl ze zmapowaniem pierwszej hali jest jak najbardziej OK.
3. Co do danych z malej hali, pokazujesz wylacznie C/T i suma C/T to czas przetwarzania produktu. Dla pelnego obrazu musisz wziac pod uwage nie cza transporu a tzw. czas przejscia tj. ilosc zapasu x czas taktu. W zwiazku z powyszym musisz (razem z Zespolem) policzyc zapasy surowca w magazynie oraz zapasy miedzyoperacyjne.
4. To niewazne czy Twoj detal jest obrabiany pozniej. Wyobraz sobie kolejke do kina, niewazne na jaki film idziesz, musisz swoje odstac. Do policzenia calkowitego Lead Time musisz wziac pod uwage caly WIP.
5. NIGDY NIE UFAJ DANYM Z SYSTEMU !!! Odnosi sie to nie tylko do zapasow, ale tez do C/T, czasu przezbrojenia, wielkosci serii itp.
Musisz (razem z Zespolem) zebrac rzeczywiste dane na Gemba.
6. Jesli nie masz wsparcia Kierownictwa, zapytaj tego kto Ci zlecil te prace o cel. VSM mozesz zrobic ale co dalej ?

Mam nadzieje, ze troche Ci pomoglem.

Pozdrawiam,
MaciekMaciej Wiertel edytował(a) ten post dnia 23.07.12 o godzinie 19:17
Magda Potyczkowska

Magda Potyczkowska Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Dziękuje za rozjaśnienie tej sprawy!

Mam pytanie jeszcze odnośnie obliczenia czasu taktu dla produktu.
Wynika to z faktu, że na linii montażowej składanych jest 5 różnych produktów w tym mój jeden. Produkcja mojego odbywa się nieregularnie w zależności od tego ile produktu należy wyslać i często produkowane częsci są np przez 1 zmianę dziennie, lub przez pół zmiany 3 razy w tygodniu, później jest przezbrojenie i składa się inny produkt. Często też w niektórych dniach produkcji nie ma w ogóle.

Popyt od klienta jest okreslony wcześniej - mam tę ilość.
Tylko teraz jak obliczyć takt:
Teoretycznie linia działa 20 dni w miesiącu na 2 zmiany. czas dostępny na 1 zmianie to 26400 sec.
Zapotrzebowanie na mój produkt na miesiąc wynosi 31000 szt.
Zaś zsumowane zapotrzebowanie na wszystkie produkty - w tym mój produkowane na linii to 85900 szt.

Czy aby obliczyć czas taktu mojego produktu mam bazować na wzorze standardowym i uogólnić tj:

czas pracy dzienny/zapotrzebowanie dzienne tylko mojego produktu = 52800sec/1550 szt = 34 sec/szt co jest dla mnie kosmiczną wartością.

czy podejść do tego w sposób: czas pracy dzienny/zapotrzebowanie dzienne dla wszystkich produktów = 52800 sec/4295 szt = 12 sec/szt.

Dziękuje za pomoc.

konto usunięte

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Witam Pani Magdo, bingo. Dotyka Pani naistoniejszego problemu przy VSM. Większość pokazuje vsm wziąwszy pod uwagę jeden produkt i niech sobie proces płynie. Ale po pierwsze na stanowisku/linii/gnieździe można produkować różne produkty z różnym c/t, po drugie VSM ma słuzyć jak głosi Kaizen Mgnt System identyfikacji / eliminacji wąskich gardeł i dostarczać danych do harmongramowania produkcji (systemu MRP II). Tu przecież nie chodzi, aby sobie powiesić flip'a na ścianie i się nim ekscytować, ale budować solidną bazę analityczną dla zarządzania procesem wytwórczym, w szczególności harmongramowania produkcji. Jeśli ma Pani ochotę pogłębić temat to proszę o kontakt na prv.

Pozdrawiam,

Tadeusz Kołecki

P.S.
A jak wolumeny będą zmienne od klienta, a tak teraz często bywa, i to w dół to będziemy c/t zmieniać pod zmieniony t/t. Pachnie to absurdem. Nie da się tak planować i zarządzać produkcją.Tadeusz Kołecki edytował(a) ten post dnia 25.07.12 o godzinie 14:57
Maciej Wiertel

Maciej Wiertel Doświadczony
niezależny
konsultant, coach,
trener

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Witaj Magda,
czy C/T dla wszystkich produkowanych wyrobow roznia sie od siebie istotnie? Jesli tak, jakiego rzedu sa to roznice?
Jesli sa niewielkie, mozesz chyba przyjac druga kalkulacje tj. 52 800 sec/4 295 szt = 12 sec/szt

Alternatywnie, udzial "Twojego" produktu w ogolnej produkcji miesiecznej to ok 40% (31 000/85 900). Zgoda?
Jesli "zabukujesz" dla swojego wyrobu 40% dostepnego dziennego czasu i porownasz z dziennym zapotrzebowaniem otrzymasz = 52 800 x 40% = 21 120 sec. Dalej, 21 120/ 1 550 = 13,6 sec.
Ma sens?
BTW.Jakie sa C/T dla poszczegolnych opeacji na Twoim wyrobie?

Kilka generalnych uwag:
1. Pracujecie 20 dni w miesiacu, na dwie zmiany. Wnioskuje, ze macie jeszcze zdolnosci produkcyjne, czyli mamy do czynienia z wariantem "over capacity". Mam racje?
2. Czy zatem sepcyficznym waskim gardlem nie jest rynek ? :)
3. Z analizy danych planistycznych, wynika, ze nie funkcjonuje u Was poziomowanie produkcji.
Piszesz:
" Produkcja mojego odbywa się nieregularnie w zależności od tego ile produktu należy wyslać i często produkowane częsci są np przez 1 zmianę dziennie, lub przez pół zmiany 3 razy w tygodniu, później jest przezbrojenie i składa się inny produkt. Często też w niektórych dniach produkcji nie ma w ogóle"
Poczytaj o jednym z fundamentow Domu Toyoty - heijunka (levelling/poziomowanie).
Jesli Wasz Klient nie poziomuje, postarajcie sie wprowadzic to rozwiazanie u Was :).

Daj znac co tym sadzisz.

Pozdrawiam,
Maciek
Magda Potyczkowska

Magda Potyczkowska Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Witam ponownie,
C/t dla wszystkich produktów na montażu są w miarę podobne, różnica nie jest zbyt duża, więc pewnie skłonie się do wersji 12 sec na sztukę, ciekawe jest to, ze jak mierzyłam czasy dla mojego produktu c/t na linii montażowej wynosi 6,58 sec.

Zgadzam się, ze specyficznym gardłem jest rynek, firma pracuje w branży motoryzacyjnej, nastąpił kryzys, zamówienia spadły i rzeczywiście występuje u nas nadwyżka mocy produkcyjnej.

Co do poziomowania produkcji, muszę zagłębić się w ten temat, orientacyjnie wiem o co w nim chodzi, ale to nie jest jeszcze wiedza, którą mogłabym wykorzystać do dyskusji. :)

Dodatkowo dzisiaj nasunęło mi się takie pytanie odnośnie jednego procesu w produkcji wyrobu, w jaki sposób wg Państwa należałoby ująć etap malowania na VSM? posiadam jego LT, który wynosi 115-120 min malowania jednej zawieszki na której znajdują się 24 sztuki komponentu. nawet pozwoliłam sobie obliczyć czas pomiędzy ściąganiem kolejnych elementów z zawieszki = 3,3 sec.
Ale czy moje myślenie jest poprawne, aby jako czas przetworzenia ująć właśnie te 115-120 min?
Maciej Wiertel

Maciej Wiertel Doświadczony
niezależny
konsultant, coach,
trener

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Rowniez witam ponownie :)

1. Nie ma nic dziwnego w tym, ze C/T roznia sie od TT. Najwazniejsze, ze sa krotsze niz TT :).
2. W przypadku malowania 115-120 to Czas Procesu/Przetwarzania lub Process Lead Time. Aby policzyc C/T policz czas, co jaki zawieszka z 24 sztukami wyrobu wychodzi z malarni. Nastepnie podziel 120 min przez ten czas a potem jeszcze przez 24 i bedziesz miala jednostkowy C/T.
3. Sciaganie mozesz pokazac jako osobna operacje lub wliczyc w jednostowy C/T malowania.

Pozdrawiam,
Maciek
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Magda Potyczkowska:

Mam pytanie jeszcze odnośnie obliczenia czasu taktu dla produktu.
Wynika to z faktu, że na linii montażowej składanych jest 5 różnych produktów w tym mój jeden. Produkcja mojego odbywa się nieregularnie w zależności od tego ile produktu należy wyslać i często produkowane częsci są np przez 1 zmianę dziennie, lub przez pół zmiany 3 razy w tygodniu, później jest przezbrojenie i składa się inny produkt. Często też w niektórych dniach produkcji nie ma w ogóle.

A montaż pozostałych 4 produktów też angażuje 1 halę?
Magda Potyczkowska

Magda Potyczkowska Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Zbigniew Banaśkiewicz:
Magda Potyczkowska:

Mam pytanie jeszcze odnośnie obliczenia czasu taktu dla produktu.
Wynika to z faktu, że na linii montażowej składanych jest 5 różnych produktów w tym mój jeden. Produkcja mojego odbywa się nieregularnie w zależności od tego ile produktu należy wyslać i często produkowane częsci są np przez 1 zmianę dziennie, lub przez pół zmiany 3 razy w tygodniu, później jest przezbrojenie i składa się inny produkt. Często też w niektórych dniach produkcji nie ma w ogóle.

A montaż pozostałych 4 produktów też angażuje 1 halę?

Tak, angażuje.
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Magda Potyczkowska:

Dodatkowo dzisiaj nasunęło mi się takie pytanie odnośnie jednego procesu w produkcji wyrobu, w jaki sposób wg Państwa należałoby ująć etap malowania na VSM? posiadam jego LT, który wynosi 115-120 min malowania jednej zawieszki na której znajdują się 24 sztuki komponentu. nawet pozwoliłam sobie obliczyć czas pomiędzy ściąganiem kolejnych elementów z zawieszki = 3,3 sec.
Ale czy moje myślenie jest poprawne, aby jako czas przetworzenia ująć właśnie te 115-120 min?

Prawo Little'a: cycle time = lead time / WIP

Jeżeli w procesie jest jedna zawieszka to c/t = 120 min / 24 szt = 5 min

Jeżeli w procesie jest n zawieszek z produktem, to c/t = 5/n min
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Magda Potyczkowska:
Zbigniew Banaśkiewicz:
Magda Potyczkowska:

Mam pytanie jeszcze odnośnie obliczenia czasu taktu dla produktu.
Wynika to z faktu, że na linii montażowej składanych jest 5 różnych produktów w tym mój jeden. Produkcja mojego odbywa się nieregularnie w zależności od tego ile produktu należy wyslać i często produkowane częsci są np przez 1 zmianę dziennie, lub przez pół zmiany 3 razy w tygodniu, później jest przezbrojenie i składa się inny produkt. Często też w niektórych dniach produkcji nie ma w ogóle.

A montaż pozostałych 4 produktów też angażuje 1 halę?

Tak, angażuje.

A wiadomo gdzie są wąskie gardła?
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Magda Potyczkowska:
mam problem aby wyliczyć c/t komponentów produkowanych na 1 hali. Myślałam już, aby narysować odrębną mapę VSM dotyczącą 1 hali w celu uzyskania danych, ale nie jestem w pełni przekonana do tego pomysłu gdyż proces składa się z :
- gnazda cięcia gdzie c/t = 6s
- gniazda toczenia c/t = 13,36 s
- gniazda szlifowania c/t = 5 s
- gniazda pokrywania metalem gdzie proces trwa c/t = 3,66 s
- gniazda ścierania = 1 maszyna c/t=7,51 s, 2 maszyna = 5,40 s
Tak wygląda proces małej hali, czy jesteście Państwo w stanie mi pomóc i określić ile wynosi cykl całego wytwarzania komponentu, tak abym mogła cały ten proces użyć w 2 mapie jako jedno okno. Byłam skłonna pododawać do siebie wartości otrzymane i cały proces przetwarzania wynosiłby ok 34 sekund bez brania pod uwagę transportu między stanowiskami.

Jaki jest sens zakładania że transport pomiędzy stanowiskami wynosi zero?

Nie wydaje mi się abyś mogła procesy na hali 1 przedstawić jako jedno okno. Jeżeli jednak, to czas cyklu dla takiego "zbiorczego" okna będzie równy c/t wąskiego gardła w łańcuchu.
Magda Potyczkowska

Magda Potyczkowska Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Zbigniew Banaśkiewicz:
Magda Potyczkowska:
Zbigniew Banaśkiewicz:
Magda Potyczkowska:

Mam pytanie jeszcze odnośnie obliczenia czasu taktu dla produktu.
Wynika to z faktu, że na linii montażowej składanych jest 5 różnych produktów w tym mój jeden. Produkcja mojego odbywa się nieregularnie w zależności od tego ile produktu należy wyslać i często produkowane częsci są np przez 1 zmianę dziennie, lub przez pół zmiany 3 razy w tygodniu, później jest przezbrojenie i składa się inny produkt. Często też w niektórych dniach produkcji nie ma w ogóle.

A montaż pozostałych 4 produktów też angażuje 1 halę?

Tak, angażuje.

A wiadomo gdzie są wąskie gardła?

Odpowiem jutro, na chwilę obecną posiadam dane szczegółowe tylko do mojego produktu.

Ale z tego co się orientuje na chwilę obecną na stanowisku montażu: 3 produkty mają wąskie gardło na 1 tej samej maszynie (więc c/t mają takie same), zaś 2 pozostałe innej.

Bardzo dziękuję za pomoc. :)
Magda Potyczkowska

Magda Potyczkowska Student,
Politechnika Śląska
w Gliwicach

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Witam, mam jeszcze jeden problem do rozgryzienia, który dzisiaj wypłynął i chce się upewnić:

Załóżmy, że na mapię mam narysować 1 okno przedstawiające cały montaż, bez rozbicia na składawe stanowiska tj.
a- roller - c/t = 2 sekundy,
b- collar - c/t = 2 sekundy,
c- grinder - c/t = 1 sekunda,
d- mazak - c/t = 7 sekund,
obowiązuje tutaj zasada one piece flow.

Jako, że mam przedstwić te stanowiska jako jedno okno to jako c/t mam użyć c/t = 7 s? Zgadzam się to jest moje wąskie gardło i ta maszyna definiuje dla mnie szybkość wypuszczania produktu, ale czy dlatego powinien ten czas zostać oznaczony na mapie jako c/t okna montażu.
Spotkałam się dziś z stwierdzeniem, że na mapie jako c/t własnie 1 okna ma być ukazany najdłuższy czas składowej tego procesu.

Dziękuje za odpowiedź!Magda Potyczkowska edytował(a) ten post dnia 26.07.12 o godzinie 11:40
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Najwolniejszy etap określa prędkość maksymalną całości procesu. Chyba, że zwielokrotnisz liczbę maszyn / stanowisk / operatorów tego etapu.

Przedstawianie wieloetapowego procesu jako jednego kroku w analizie typu VSM / MIFA oznacza że nie zamierzasz go usprawniać.

konto usunięte

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Witam, chciałabym dołączyć się do tematu, gdyż mam podobny problem.

Mam jedno zasadnicze pytanie:

na zakładzie na jednej hali produkowany jest komponent, w którego budowę używane jest 15 róznych maszyn podzielonych na 4 gniazda procesowe: Opisze jedno z gniazd.

- gniazdo cięcia i wyrzażania:
zawiera 3 maszyny ustawione w ciągu tj:
1. cięcie manualne
2. szlifierka
3. maszyna do hartowania:

c/t - mierząc czas wyjscia pomiędzy wyrobami, dla każdej maszyny po kolei wyniosło:
1: 2,1s
2. 5,8 s
3. 5,21 s
więc jesli dobrze rozumiem to co było w powyższych postach napisane: c/t dla całego procesu tych 3 maszyn wynosi 5,8 sekund gdyż to moje wąskie gardło?

Więc na mapie VSM to gniazdo w jednym oknie ma mieć również w pisane c/t=5,8, ale na wykresie tj prostej pod mapą Czas Value Added będzie sumą poszczególnych czasów każdej maszyny występującej w gnieździe?

Szczerze pogubiłam się już w tych czasach.
Pozdrawiam
Agnieszka Zgrzywa
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Agnieszka Zgrzywa:
Witam, chciałabym dołączyć się do tematu, gdyż mam podobny problem.

Mam jedno zasadnicze pytanie:

na zakładzie na jednej hali produkowany jest komponent, w którego budowę używane jest 15 róznych maszyn podzielonych na 4 gniazda procesowe: Opisze jedno z gniazd.

- gniazdo cięcia i wyrzażania:
zawiera 3 maszyny ustawione w ciągu tj:
1. cięcie manualne
2. szlifierka
3. maszyna do hartowania:

c/t - mierząc czas wyjscia pomiędzy wyrobami, dla każdej maszyny po kolei wyniosło:
1: 2,1s
2. 5,8 s
3. 5,21 s
więc jesli dobrze rozumiem to co było w powyższych postach napisane: c/t dla całego procesu tych 3 maszyn wynosi 5,8 sekund gdyż to moje wąskie gardło?

Tak

Więc na mapie VSM to gniazdo w jednym oknie ma mieć również w pisane c/t=5,8, ale na wykresie tj prostej pod mapą Czas Value Added będzie sumą poszczególnych czasów każdej maszyny występującej w gnieździe?

Tak, czas cyklu to jedno a czas realizacji to drugie. Łączny VA time jest sumą jednostkowych.

konto usunięte

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Rozumiem, mam jeszcze jedno pytanie, które nasunęło mi się po przeczytaniu dyskusji:
Cytuje:
Zbigniew Banaśkiewicz:

Prawo Little'a: cycle time = lead time / WIP

Jeżeli w procesie jest jedna zawieszka to c/t = 120 min / 24 szt = 5 min

Jeżeli w procesie jest n zawieszek z produktem, to c/t = 5/n min

W przedsiębiorstwie moim jest taka sytuacja że

L/t=100 min
zawieszek użytkowych jest 75 po 24 sztuki więc sztuk wchodzi 1800.

prawo littla na 1 zawieszkę: c/t=100 min /1800 szt
c/t= 4,17 min
zaś na na 75 zawieszek wychodzi: 0,06 min ?

Wg powyższego przykładu, załóżmy że c/t wynosi własnie te 0,06 minuty więc na mapie VSM na osi VA zaznaczamy który czas? C/t na 1 sztukę czy L/t?

Dziękuję za odpowiedź.
Zbigniew Banaśkiewicz

Zbigniew Banaśkiewicz Quality, H&S and
Security Manager

Temat: Problem z stworzeniem VSM stanu obecnego.

Agnieszka Zgrzywa:
Rozumiem, mam jeszcze jedno pytanie, które nasunęło mi się po przeczytaniu dyskusji:
Cytuje:
Zbigniew Banaśkiewicz:

Prawo Little'a: cycle time = lead time / WIP

Jeżeli w procesie jest jedna zawieszka to c/t = 120 min / 24 szt = 5 min

Jeżeli w procesie jest n zawieszek z produktem, to c/t = 5/n min

W przedsiębiorstwie moim jest taka sytuacja że

L/t=100 min
zawieszek użytkowych jest 75 po 24 sztuki więc sztuk wchodzi 1800.

prawo littla na 1 zawieszkę: c/t=100 min /1800 szt
c/t= 4,17 min
zaś na na 75 zawieszek wychodzi: 0,06 min ?

Wg powyższego przykładu, załóżmy że c/t wynosi własnie te 0,06 minuty więc na mapie VSM na osi VA zaznaczamy który czas? C/t na 1 sztukę czy L/t?

Dziękuję za odpowiedź.

Co rozumiesz przez oś VA? Jeżeli chodzi o czas VA dla tego procesu, to wynosi on 100 min, chyba że tam jest np 98 min malowania a 2 minuty są tracone na założenie i zdjęcie produktów z zawieszek , które są NVA.

Jeżeli w każda zawieszka od zawieszenie do zdjęcia jedzie 100 min, a na zawieszkach jest łącznie 1800 szt to cycle time = 6000s/1800 = 3,33 s

Następna dyskusja:

VSM problem z interpretacja




Wyślij zaproszenie do