Temat: MLM - DLA LIDERA / NIE DLA LIDERA?
Violetto - tylko jeden mały szczegół :)
Jeśli celem MLM jest uczenie ludzi - to można założyć, że każdy nauczony będzie uczył dalej, i każdy nauczony dalej będzie uczył jeszcze dalej - czyli nikt nie będzie prowadził sprzedaży bezpośredniej - bo i po co - jak celem jest uczenie :)
To w takim razie skąd pieniądze w takim systemie ?
Ano z "wpisowego" oraz "abonamentu" :)
Jeśli przykładowo mamy prostą piramidkę (na jedną osobą przypada 5 uczniów):
1
5
25
125
625
z czego osoba na górze jest właścicielem/hurtownią, "wpisowe" i "abonament" jest taką samą kwotą powiedzmy 100 zł, z czego 20% to wartość którą musi zapłacić najwyższy stopień u producenta, czyli zysku na każdej wprowadzonej osobie ma 80%.
Przyjmujemy że kolejny stopień piramidy pojawi się raz na 2 miesiące
1 miesiąc:
wygląd piramidy:
1 - hurtownia
5
Przychody Hurtowni:
Wpisowe: 5*100 = 500
Abonament: 5*100 = 500
= 1000
PO obcięciu kosztów:
500*0,8 = 400
500*0,8 = 400
= 800
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
5*(-100) = -500
= -1000
czyli -200/osobę
bo tyle wydali na wpisowe i abonament
2 miesiąc:
Przychody Hurtowni:
Abonament: 5*100 = 500
= 500
PO obcięciu kosztów:
500*0,8 = 400
= 400
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
= -500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
3 miesiąc:
Przychody Hurtowni:
Wpisowe: 25*100 = 2500
Abonament: (5+25)*100 = 3000
= 5500
PO obcięciu kosztów:
2500*0,8 = 2000
3000*0,8 = 2400
= 4400
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
= -500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 25 z drugiego stopnia:
25*(-100) = -2500
25*(-100) = -2500
= -5000
czyli -200/osobę
bo tyle wydali na abonament i wpisowe
4 miesiąc:
Przychody Hurtowni:
Abonament: (5+25)*100 = 3000
= 3000
PO obcięciu kosztów:
3000*0,8 = 2400
= 2400
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
= -500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 25 z drugiego stopnia:
25*(-100) = -2500
= -2500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
5 miesiąc:
Przychody Hurtowni:
Wpisowe: 125*100 = 12500
Abonament: (5+25+125)*100 = 15500
= 28000
PO obcięciu kosztów:
12500*0,8 = 10000
15500*0,8 = 12400
= 22400
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
= -500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 25 z drugiego stopnia:
25*(-100) = -2500
= -2500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 125 z trzeciego stopnia:
125*(-100) = -12500
125*(-100) = -12500
= -25000
czyli -200/osobę
bo tyle wydali na abonament i wpisowe
6 miesiąc:
Przychody Hurtowni:
Abonament: (5+25+125)*100 = 15500
= 15500
PO obcięciu kosztów:
15500*0,8 = 12400
= 12400
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
= -500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 25 z drugiego stopnia:
25*(-100) = -2500
= -2500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 125 z trzeciego stopnia:
125*(-100) = -12500
= -12500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
7 miesiąc:
Przychody Hurtowni:
Wpisowe: 625*100 = 62500
Abonament: (5+25+125+625)*100 = 78000
= 140500
PO obcięciu kosztów:
62500*0,8 = 50000
78000*0,8 = 62400
= 112400
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
= -500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 25 z drugiego stopnia:
25*(-100) = -2500
= -2500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 125 z trzeciego stopnia:
125*(-100) = -12500
= -12500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 625 z czwartego stopnia:
625*(-100) = -62500
625*(-100) = -62500
= -125000
czyli -200/osobę
bo tyle wydali na abonament i wpisowe
8 miesiąc:
Przychody Hurtowni:
Abonament: (5+25+125+625)*100 = 78000
= 78000
PO obcięciu kosztów:
78000*0,8 = 62400
= 62400
Przychody 5 z pierwszego stopnia:
5*(-100) = -500
= -500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 25 z drugiego stopnia:
25*(-100) = -2500
= -2500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 125 z trzeciego stopnia:
125*(-100) = -12500
= -12500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament
Przychody 625 z czwartego stopnia:
625*(-100) = -62500
= -62500
czyli -100/osobę
bo tyle wydali na abonament i wpisowe
Więc po 8 miesiącach mamy taki status:
Hurtownia: 1 : +217 600
pierwszy stopień : 5 : -4 500 | -900/os
drugi stopień : 25 : -15 000 | -600/os
trzeci stopień : 125 : -50 000 | -400/os
czwarty stopień : 625 : -125 000 | -200/os
Teraz zakładamy że każdy szczebel oddaje
30 % swojego zysku (wypracowanego z abonamentów i wpisowych - tzw. premie) komuś niżej:
1: 0,3 * 217 600 = 65 280
5: 0,3 * 62 280 = 18 684
25: 0,3 * 18 684 = 5 605,2
125: 0,3 * 5 605,2 = 1 684,56
625: 1 684,56
Więc w ogólnym rozrachunku (po 8 miesiącach pracy) daje to:
1: 217 600 - 65 280 = +155 320 | +155 320/os
5: 65 280 - 18 684 = +46 596 | +9 319,2/os - 900/os = 8 419,2/os
25: 18 684 - 5 605,2 = +13 078,8 | + 523,15/os - 600/os = -76,85/os
125: 5 605,2 - 1 684,56 = +3 920,64 | + 31,37/os - 400/os = -368,63/os
625: +1 684,56 | +2,70/os - 200/os = -197,3/os
Jak widać z piramidki która ma 781 osób, tylko 6 osób zarabia :)
reszta dopłaca się do zarobków tych 6 najwyżej postawionych, na samych abonamentach i wpisowych. A i tak założyłem dość optymistyczny % premii :)
A do kosztów powinny dojść jeszcze koszty zakupu towarów oraz zyski z nich, co prawda... ale... część z tych ludzi, pewnie z 70%, będzie kupowało tylko dla siebie myśląc o tym, że pewnego dnia zaczną zarabiać, cały czas dokładając się do interesu i myśląc, że im więcej kupią tym większą premię będą mieli. To jedna sprawa, a druga sprawa to to, że ciągle się wspomina o tym, że aby zarabiać trzeba tworzyć coraz większą sieć, a nie bawić się w sprzedaż bezpośrednią, wiec tutaj przykład ideowy związany z brakiem sprzedaży bezpośredniej, spróbujmy też założyć (zakładam bo liczyć mi się nie chce), że aby zarabiać należy mieć pod sobą trzy kolejne poziomy, więc aby te 625 osób z poziomu 4 zaczęły zarabiać poziom 5 powinien mieć osób: 3125, poziom 6: 15625, poziom 7: 78125
A tym samym zwiększa się ilość osób tracących kasę oraz zwiększa się zarobki właściciela/hurtowni i właśnie to jest celem całego MLM, a nie to, aby ludzie rozpoczęli sami zarabiać.
Teraz załóżmy, że te 78 125 osób z poziomu 7, 12 625 z szóstego i 3 125 z poziomu piątego będzie chciało zarabiać za pomocą sprzedaży bezpośredniej, aby im się zwróciły koszty muszą mieć każdy po około 10 klientów miesięcznie.
To daje: 93 875 sprzedawców i 938 750 potencjalnych klientów i 781 osób ze szczebla wyższego: 1 033 406, dodajmy do tego najbliższą rodzinę powiedzmy dodatkowe 2 osoby to daje: 3 100 218 (to tyle ile suma mieszkańców Warszawy, Krakowa i Łodzi)- tak... ponad 3 miliony osób, a jesteśmy dopiero na nic nie znaczącym 7 poziomie, gdzie ludzie też chcieli by zarabiać ;P a już mamy przesycenie rynku, bo takich piramidek na terenie Polski jest kilka, a nie jedna :)
Powiedz mi w takim razie jak mają osoby zarabiać np. na takim 10 poziomie ? Bo Ci na najwyższych to zarobią przy każdej możliwej konfiguracji
na 10 poziomie osób będzie:
8 poz: 390 625
9 poz: 1 953 125
10 poz: 9 765 625
komu te 9,7 miliona ludzi ma coś sprzedawać ? jak ja słyszałem o poziomach i 15 :)
jak dla przypomnienia przy 10 poziomach wszystkich ludzi w piramidzie jest:
12 203 031 osób zaangażowanych w MLM, a do tego ich rodziny: 36 612 093 i BANG, brakuje tylko 2 milionów do ilości ludności w Polsce :) i dlatego właśnie piramidki które są u nas nie są piramidkami stworzonymi w naszym kraju, a są piramidkami działającymi na całym świecie.
Tak oczywiście kilka osób odpada i rezygnuje dlatego też jest jeszcze większy pociąg do zdobywania nowych, tamci co zrezygnowali pewnie też się nie zainteresują ponownie tematem, ani też kupnem produktów.
Więc w skrócie jak już mówiłem, aby ktoś zarobił (na samej górze) to wiele osób musi stracić.
Co do nauczania nowych do kupowania od firmy, to właściwie kończy się tym, że te osoby są kolejnym stopniem, który będzie chciał uczyć kolejne. itd.
I pewnie było to interesujące z 10 lat temu kiedy można było coś jeszcze na tym zarobić będąc względnie wysoko, dzisiaj dołączając się od spodu, po prostu tak jak i tysiące innych osób będziemy dopłacać komuś do interesu sami nic z tego nie mając, wreszcie odchodząc, a w nasze miejsce pojawią się kolejny którzy zwabieni możliwością zarobku będą szkolić i uczyć, więc wcześniej czy później ten typ "biznesu" padnie i pojawi się coś nowego