Piotr Bożętka

Piotr Bożętka Fullstack Developer

Temat: Zlecenie z zagranicy, a podatki

Pewnie, już było milion takich tematów, aczkolwiek niektóre rzeczy są dla mnie niejasne.

Wstęp:
Udało mi się dorwać zlecenie z zagranicy, pięknie pieniążki, piękne zlecenia, przyszłość i w ogóle wszystko fajnie. Bardzo chętnie bym już teraz podpisał umowę i wziął się za robotę, aczkolwiek nie wiem jak wygląda sytuacja z odprowadzaniem podatku.

W umowie mam jasno sprecyzowane, że ja sam odpowiadam za odprowadzenie podatku, tylko, że kurczę nie wiem nic na ten temat. Jakie stawki, terminy oraz inne berbeluchy. Dodam jeszcze, że do tej pory pracowałem zwykle na umowę i pracę/zlecenie i wszystko miałem pięknie ładnie "oPITowane" przez pracodawców, dodatkowo nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, nie jestem nigdzie zatrudniony oraz nie jestem zarejestrowany jako bezrobotny.

Moje pytania:
- zakładając, że za zlecenie pełną stawkę netto 2000 zł i będzie trwał 2 miesiące (co bardzo nam ładnie wychodzi 1000 zł / miesiąc), to ile z tego powinienem zapłacić państwu?
- jakie są terminy odprowadzania pieniążków?
- co muszę zgłosić i gdzie, żeby zarobić te pieniądze i nie martwić, że wpadnę w konflikt z odpowiednimi organami państwowymi?

Próbowałem szukać jakichś informacji w goglownicy, aczkolwiek to co znalazłem jest dla mnie osobiście niejasno opisane i finalnie mam jeszcze większy mętlik w głowię niż to warte.

Z góry dziękuję, za wszelka udzieloną mi pomoc.
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Zlecenie z zagranicy, a podatki

Znaczenie ma jaki to kraj i umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z nim obowiązująca. Znaczenie ma też to czy zlecenie wykonujesz u siebie w domu czy w siedzibie klienta. Ponadto znaczenie może mieć to czy jest to umowa zlecenie czy o dzieło, no i czego ta umowa dotyczy (czy nie jest to np. udostępnienie licencji, praw autorskich itp). Jeżeli podatek przyjdzie płacić w Polsce (a pewnie tak będzie) do 20ego następnego miesiąca po otrzymaniu zapłaty powinieneś odprowadzić zaliczkę do urzedu skarbowego w wysokości 18% podatku od dochodu. Dochodem będzie przychód (czyli to co w umowie z klientm) pomniejszony o koszty (rzeczywiste, bądź ryczałtowe: 20 lub 50% przychodu).
Tomasz Augustyniak

Tomasz Augustyniak konsultant .NET,
Intensis Software
[owner]

Temat: Zlecenie z zagranicy, a podatki

sam też mam identyczną sytuację (w sensie zlecenie z zagranicy). Jest dokładnie tak jak napisał Mariusz. Ja w swoim przypadku obdzwoniłem krajową izbę podatkową aby dokładnie wypytać co i jak i dopiero tam mnie oświecili jak wygląda sprawa podatkowa w tej sytuacji. Tobie też to polecam aby uniknąć ew. problemów

Następna dyskusja:

Podatki freelancera




Wyślij zaproszenie do