Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Spis obcokrajowców mieszkających w Chinach - CRI.

Spis obcokrajowców mieszkających w Chinach - CRI.

http://polish.cri.cn/561/2011/04/29/162s104877.htm

Z danych statystycznych szóstego ogólnokrajowego spisu ludności opublikowanych 29 kwietnia przez Chiński Państwowy Urząd Statystyczny wynika, że liczba obcokrajów mieszkających w Chinach i chińskich mieszkańców Hongkongu, Makau i Tajwanu zyjących w Chinach kontynentalnych przekroczyła milion 20 tys. Obecny spis dotyczył jeszcze celu ich pobytu w Chinach, obywatelstwa i miejsca stałego pobytu. Udzielając wywiadu naszej stacji radiowej chiński demograf podkreślił, że wyniki spisu będą sprzyjać doskonaleniu metod badawczych.

Obecny spis rozpoczął się 1 listopada 2010 roku. Był to pierwszy w Chinach spis obcokrajowców zamieszkałych w Chinach i mieszkańców chińskich z Hongkongu, Makau i Tajwanu.

Profesor Stołecznego Uniwersytetu Gospodarki i Handlu, demograf Wang Rongqing podkreślił, że w wielu krajach rozwiniętych dokonuje się często spisu obcokrajoców mieszkających w danym kraju. Obecnie, kiedy Chiny otwierają coraz szerzej drzwi na świat, taki spis ma ważne znaczenie.

Moim zdaniem, obecny spis obcokrajowców mieszkających w Chinach i mieszkańców chińskich z Hongkongu, Makau i Tajwanu ma wielkie znaczenie, ponieważ przed tem w internecie ludzie nerzekali, że w Chinach żyje zbyt dużo cudzoziemców, a czasem mówili, że za mało. Po dokonaniu spisu będziemy mieli dokładne dane, według których możemy opracować odpowiednie działania w tej sprawie.

Spis przeprowadzony przez Chiński Państwowy Urząd Statystyczny dotyczy mieszkańców chińskich z Hongkongu, Makau i Tajwanu oraz obcokrajowców mieszkających w Chinach w okresie dłuższym aniżeli trzy miesiące. Podczas spisu zarejestrowano w Chinach kontynentalnych 230 tys. mieszkańców z Hongkongu, ponad 20 tys. z Makau i 170 tys. z Tajwanu, oraz około 600 tys. cudzoziemców. Jeśli chodzi o obywateli obcych państw mieszkających w Chinach, w pierwszej dziesiątce znalazły się: Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Japonia, Birma, Wietnam, Kanada, Francja, Indie, Niemcy i Australia. Ze spisu wynika, że głównymi celami ich pobytu w Chinach są: biznes, praca, studia lub pobyt stały. Mieszkają oni głównie w prowincjach Guangdong, Jiangsu oraz miastach Szanghaj i Pekin.

Jeszcze w roku 2008 profesor Huang Rongqing osobiście przeprowadził badania dotyczące obcokrajowców mieszkających w Pekinie. Dotyczyły one obywatelstwa, celu pobytu, kierunku rozwoju i poziomem zadowolenia. Z jego ankiety wynika, że liczba obcokrajowców mieszkających w Pekinie wykazuje tendencję wzrostową. Przybywają tu z różnych krajów i rejonów świata. Ich głównym celem są studia i praca. Wyniki jego badań były bardzo podobne do wyników obecnego spisu. Profesor Huang Rongqing uważa, że należy dokonać dokładniejszej analizy danych statystycznych odnośnie obcokrajowców mieszkających w Chinach, co będzie korzystne dla przyciągnięcia do Chin jeszcze większej liczby utalentowanych ludzi i pobudzenia wymiany gospodarczej z zagranicą.

Ze względu na tendencje rozwojowe w przyszłości, nasz kraj będzie nadal integrował się ze światem. Obecnie liczba obcokrajowców mieszkających w Chinach nie jest wysoka. Jednak w miarę rozwoju gospodarki chińskiej, liczba ta będzie się zwiększać. W związku z tym, należy zwracać uwagę na doskonalenie polityki w tym zakresie.

http://polish.cri.cn/561/2011/04/29/162s104877.htm
Jakub Szatkowski

Jakub Szatkowski Kierownik ds. rynku
polskiego, A&J
Granit CO., LTD.

Temat: Spis obcokrajowców mieszkających w Chinach - CRI.

Też zaliczam się do tego grona - jeden z miliona dwudziestu tysięcy, czyż to nie brzmi dumnie? ;)



Wyślij zaproszenie do