Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Rekord inwestycji zagranicznych w Polsce - Chiny na 4...

Rekord inwestycji zagranicznych w Polsce
las, PAP
2007-08-02,

Od stycznia do maja 2007 roku Polska odnotowała rekordową wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych o łącznej wartości 6,4 mld dolarów - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Paweł Wojciechowski.

Dodał, że w całym 2007 r. napływ bezpośrednich inwestycji do Polski może wynieść 12 mld euro. "Gdyśmy dokonali prostej ekstrapolacji wyniku za 5 miesięcy, to jest szansa na rekordowy wynik w całym roku, czyli ok. 12 mld euro" - powiedział dziennikarzom Wojciechowski.

Poinformował, że do maja 2007 r. Agencja obsłużyła 31 projektów inwestycyjnych. Efektem ich realizacji ma być powstanie 10,5 tys. nowych miejsc pracy.

Wojciechowski podkreślił, że Agencja zrealizowała najwięcej projektów z firmami amerykańskimi. W dalszej kolejności ulokowali się inwestorzy z Japonii, Niemiec, Chin, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Najliczniejsze projekty dotyczyły sektorów: elektroniki, motoryzacji i centrów usługowych. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyło się województwo mazowieckie. Duży napływ inwestycji odnotowały również województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie oraz pomorskie.

Wojciechowski powiedział, że Agencji zależy na inwestycjach, które przynoszą nowe miejsca pracy i są lokowane w różnych regionach Polski.

Z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) - zaprezentowanego na czwartkowej konferencji - wynika, że zachętą dla zagranicznych firm do inwestowania w Polsce są niskie koszty pracy, wysokie kwalifikacje pracowników i członkostwo Polski w UE. Minusy to niestabilność polityczna, brak światowych graczy biznesu na naszym rynku oraz obowiązujące prawo - nieprzychylne przedsiębiorcom.

Przedstawiając wyniki badania dr Bohdan Wyżnikiewicz z IBnGR powiedział, że zagraniczni inwestorzy pozytywnie oceniają działalność informacyjną Agencji oraz jej pracowników, przygotowujących projekty. Cenią ich szczególnie za wysokie kwalifikacje oraz znajomość języków obcych. Zarzucają natomiast zbyt małą samodzielność Agencji w podejmowaniu ważnych decyzji administracyjnych. Inwestorzy uważają, że Agencja ma zbyt mały wpływ na tempo załatwiania przez urzędy spraw dotyczących obsługi ich projektów.

Zdaniem inwestorów - jak podkreślił Wyżnikiewicz - władze centralne mają zbyt duży wpływ na działalność Agencji. Oczekują utworzenia działu prawnego w PAIiIZ. Miałby on służyć poradą prawną inwestorom, którzy nie znają polskich przepisów. Według badanych, Polska powinna być bardziej promowana w zagranicznej prasie biznesowej i w światowych kanałach telewizyjnych o tematyce gospodarczej.

Ekspert Instytutu dodał, że inwestorów zagranicznych zniechęca także słaba infrastruktura w naszym kraju.

Wyżnikiewicz przedstawił wyniki badania dotyczącego satysfakcji inwestorów z usług świadczonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Zostało ono przeprowadzone w II połowie czerwca 2007 roku i dotyczyło pierwszych pięciu miesięcy tego roku. Wzięło w nim udział 35 inwestorów zagranicznych.

źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4358724...