Robert K.

Robert K. specjalista ds. bhp

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

Witam serdecznie,
Założyłem temat bo zmagam się z napozór prostym zdarzeniem wypadkowym ale mam wiele wątpliwości więc proszę Was forumowiczów o opinie.
Mianowicie: Pracownik podczas normalnych czynności i normalnego tempa pracy i poruszania się uderzył stopą o stałą przeszkodę. Miał nasobie obuwie z twardym podnoskiem (metalowym) 200J i jak twierdzi poczuł jak paznokieć uerza o wewnętrzną cześć podnoska. W wyniku zdarzenia wdał się stan zapalny i chirurg zdjął mu paznokieć. Fakt ten zgłoził po 6 dniach od zdarzenia i po 6 dniach udał się do lekarza. Był długi weekend i po nim jeszcze 2 dni był w pracy. Ja zastanawiam się nad dwoma apektami. Czy jest możliwe doznanie takiego urazu w butach ochronnych oraz co było przyczyną zewnętrzną.
Z góry dziękuję za opinie.
Tadeusz Jozwiak

Tadeusz Jozwiak St. Inspektor d/s
bhp

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

Czy jest możliwe doznanie takiego urazu w butach ochronnych oraz co było przyczyną zewnętrzną.

Jeżeli but jest za duży, zawsze istnieje możliwość przesunięcia stopy szczególnie wtedy kiedy stopa nie była unieruchomiona przez cholewkę lub cholewki nie zasznurowano. Przyczynę zewnętrzną już podałeś w treści wpisu.
Robert K.

Robert K. specjalista ds. bhp

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

Pracownik twierdzi, że rozmiar buta jest ok. But to sandał zapinany na rzep. Zastanawiałem się nad energią z jaką musiał by uderzyć. Założenie jest takie: pracownik porusza się z przeciętną prędkością 120 kroków na minutę energia jaką podczas robienia jednego kroku ma jego stopa to ok 2J skoro but jest rozmiarowo ok i chroni przed uderzeniem z energią 200J to 100 razy mniejsza energia nie powinna spowodować takiego urazu. Co do przyczyny zewnętrznej to wg. mnie jej niema. na pracownika nie zadziałał żaden czynnik z zewnątrz, który mógł by spowodować jego odruch i uderzenie. Może źle się wyraziłem na początku z tą przeszkodą. Chodzi dokładnie o uderzenie pracownika stopą w regał w trakcie pracy w alejce regałowej.

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

czynnikiem zewnętrznym jest przeszkoda stała. Jeśli ma uraz to nie ma co dywagować i bawić się w lekarza czy biofizyka. A z butami z podnoskami jest różnie, jeśli sa kiepskie to faktycznie palce mogą ucierpieć. Sam kiedyś miałem buty w których noski uszkadzały palce, nie powiem jakiej firmy żeby nie robić antyreklamy.
Robert K.

Robert K. specjalista ds. bhp

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

co do urazu. Dermatolog stwierdził L60- CHOROBY PAZNOKCIA i L08-INNE MIEJSCOWE ZAKAŻENIA SKÓRY I TKANKI PODSKÓRNEJ skierował do chirurga z adnotacją o konsultacje i ewentualne usunięcie paznokcia pracownik tego samego dnia był u chirurga i chirurg stwierdził stan po urazie palca (w pracy....) pracownik wstępnie przyniósł mi dokumentacje z zamazaną wcześniejszymi wizytami u tego samego chirurga. Jak go przycisnąłem to dostarczył bez korekt i okazało się że rok temu miał L08 na paluchu stopy prawej. Może to nie ma znaczenia ale całe okoliczności budzą moje wątpliwości co do rzeczywistego zaistnienia wypadku u mnie. Macie jakieś sposoby na udowodnienie że wypadek jest przyniesiony. Nie wliczamy monitoringu.
Co do butów to są z górnej póły. Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.06.15 o godzinie 11:23

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

występują czy nie występują 4 czynniki wypadku?
Robert K.

Robert K. specjalista ds. bhp

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

właściwie trudność polega na tym, że wszystko wskazuje na to że czynniki są, choć do zewnętrznego nie do końca jestem przekonany że mógł wywołać uraz. Ale same okoliczności mi nie pasują. Normalne tempo pracy, aleja regałowa osoba wkładała rzecz na górną półkę przeniosła ciężar ciała na prawą nogę wspięła się na palce prawej stopy podtrzymała się lewą ręką półki regałowej a lewą nogę mając wyprostowaną lekko wyciągniętą podniosłą na wysokość ok 20 cm i uderzyła czubkiem buta w poprzeczkę regału. Ciężko jest mi się przekonać do tego, że to zdarzenie mogło wywołać uraz. dlatego szukam potwierdzenia swoich przekonań lub nie. Do tego osoba nie pamięta dokładnie miejsca zdarzenia zgłosiła zdarzenie po miesiącu i nie jest wstanie podać godziny nie pasuje mi to wszystko do zaistnienia zdarzenia w firmie. Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.06.15 o godzinie 11:35

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

Napiszesz w protokole "zespół powypadkowy nie jest do końca przekonany" ?
Wg rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności..., wszelkie zapisy mogące mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń "wymaga szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia". Moim zdaniem to zamyka dyskusję.
Poza tym pracownik pewnie się upiera bo chce odszkodowanie. Tylko że odszkodowanie jest za stały albo długotrwały uszczerbek. a nie za każdy uraz. Można mu zasugerować, żeby się nie spodziewał kasy z ZUSu

Temat: Uraz palucha stopy w bucie ochronnym

Ogólnie najpierw bym w takiej sytuacji zrobiła USG, ale prywatnie, bez skierowania. Wtedy z wynikiem już można podejmować jakieś decyzje. Jak to ogarnąć szybko? W Multimedzie dało się to zrobić w kilka dni, no i na sprzęcie utrzymanym na zupełnie innym poziomie. Moim zdaniem to słuszny kierunek - po prostu trzeba szybko ustalić, na czym polega dolegliwość i jak sobie z nią poradzić. To kluczowe.

Następna dyskusja:

RPP a stopy procentowe




Wyślij zaproszenie do