Przemysław Z.

Przemysław Z. www.taniestruny.pl

Temat: Jaki rodzaj kodu kreskowego wybrać?

Nie wiem czy to na pewno dobra grupa na zadanie takie pytania ale spróbuje.

W moim systemie sklepu internetowego na wydruku zamówienia w miejscu numeru zamówienia jest wygenerowany kod kreskowy EAN-13. Ten, z tego co mi wiadomo, musi mieć 13 znaków. Jak zaś potrzebuje jedynie 5 cyfr. Przez to system wgenerowuje dodatkowy ciąg znaków przed i po moim numerze zamówienia co uniemożliwia mi korzystanie z tego rozwiązanie.

Pytanie: Który z poniższych typów kodów nie mają określonej z góry długości i nie będą dodawać żadnych dodatkowych cyfr?

Dostępne rodzaje jakie mogą być użyte to:
EAN13, ISBN, ISSN, UPCA, UPCE, EAN8, EAN13P2, ISBNP2, ISSNP2, UPCAP2, UPCEP2, EAN8P2 (with EAN-2 supplement code i.e. 01-99 ), EAN13P5, ISBNP5, ISSNP5, UPCAP5, UPCEP5, EAN8P5 (with EAN-5 supplement code e.g. 90000 ), (UPCE needs the UPCA code entered), IMB, RM4SCC, KIX, POSTNET, PLANET
C128A, C128B, C128C, EAN128A, EAN128B, EAN128C, C39, C39+, C39E, C39E+, S25, S25+, I25, I25+, I25B, I25B+, C93, MSI, MSI+, CODABAR, CODE11

Nie wiem czy to ma znaczenie. Chcę używać do tego czytnika LS2208.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc w tym zakresie. Temat jest dla mnie zupełnie obcy.
Lech Zobniów

Lech Zobniów Dyrektor ds.
Logistyki, ANWIL
S.A.

Temat: Jaki rodzaj kodu kreskowego wybrać?

Dziwne, że kod EAN13 jest w miejscu numeru zamówienia - ten kod w założeniu ma określać towar. Natomiast sam numer zamówienia może być częścią kodu GS1-128 / EAN128.

Kody kreskowe EAN / UPC zostały stworzone dla standaryzacji wymiany informacji pomiędzy różnymi podmiotami procesu logistycznego. Dlatego mają zawsze jasno określoną strukturę i zawartość informacyjną.

Kod EAN13 składa się z 2 / 3 cyfr określających kraj pochodzenia produktu / kilku cyfr określających producenta, i na koniec kilku (może to być na przykład 5) określających sam produkt. 13 cyfra jest cyfrą kontrolną pozwalającą sprawdzić czy numer został wygenerowany poprawnie.

Jeżeli, nie wystąpił Pan do Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu o nadanie numeru indywidualnego EAN i stosowane kody nie będą czytane nigdzie poza Pana firmą to rzeczywiście nie potrzebna jest cała długość przewidziana przez standard EAN13.

Tu jednak dochodzimy do sedna - zawsze używając standardów łatwiej o oprogramowanie i urządzenia. Oczywiście, że można zapisać dowolny ciąg znaków zapisany w formie kodu kreskowego odczytywanego następnie w procesie logistycznym. Potrzebne jest do tego jednak odpowiednie oprogramowanie.

Jeżeli, posiadany obecnie system na to pozwala, to można zapisać pięć dowolnych znaków i potem odczytywać je automatycznie. Jeżeli nie było to jednak przewidziane musiałby Pan ponosić koszty modyfikacji tego systemu.

Tak jak napisałem wcześniej można również (o ile pozwala na to oprogramowanie) zastosować standard w postaci kodu GS1-128.
Identyfikator numeru zamówienia to trzy znakowa liczba - 242. Dalej można użyć dowolnego ciągu znaków o 1 do 6. Może być to więc też 5.
Cały ciąg znaków wyglądałby więc następująco (przykład) - (242)00001.

Pytanie tylko czy posiadane oprogramowanie pozwala na taką operację czy też pozwala na stosowanie jednego standardu.
Przemysław Z.

Przemysław Z. www.taniestruny.pl

Temat: Jaki rodzaj kodu kreskowego wybrać?

Dziękuje za bardzo fachową wypowiedź.

Już wyjaśniam: Pracuję na systemie Windows i właściwie oprogramowanie tutaj nie ma znaczenia.

Ów kod kreskowy jest drukowany na kartce ze szczegółami zamówienia. Po skompletowaniu zamówienia i przyjściu do komputera kod służy do tego aby nie wpisywać numeru zamówienia z klawiatury a zczytać go czytnikiem kodów kreskowych. Kod wczytuje w odpowiednium polu w Comach Optima oraz w oprogramowaniu sklepu w przeglądace internetowej. Aktualny kod wygląda tak:


Obrazek


Czytnik wprowadza go jako ciąg znaków: 000000434027
Potrzebuje zaś aby wczytał jedynie ciąg: 43402

Od twórców oprogramowania dowiedziałem się, że aktualnie generowany jest kod EAN-13 i z tego powodu dodawane są dodatkowe znaki. Dlatego też moje pytanie: Jaki rodzaj kodów kreskowych nie będzie miał narzuconej ilości znaków?

Mam nadzieje, że jasno się wyraziłem.Ten post został edytowany przez Autora dnia 04.01.15 o godzinie 19:15
Lech Zobniów

Lech Zobniów Dyrektor ds.
Logistyki, ANWIL
S.A.

Temat: Jaki rodzaj kodu kreskowego wybrać?

Tak jak pisałem.

Biorąc pod uwagę cel stosowania kodów kreskowych każdy standard będzie miał narzuconą strukturę.

Sama struktura zależna jest od celu dla jakiego powstał dany standard i zawartości informacyjnej jaką niesie.

Jeśli aplikacja nie ma możliwości prostego wprowadzenia ciągu znaków i następnie jego odczytu można tylko wybrać jeden z istniejących standardów.

Na przykład EAN8 jest skróconą wersją EAN13 - zawiera 8 znaków.

Można też wybrać standard GS1-128 / EAN-128, który pozwala wpisać także 5 znakowy numer zlecenia. Żeby jednak aplikacja odczytała ten kod konieczne jest podanie identyfikatora (symbolu określającego jakie znaczenie będzie miał następujący po nim ciąg znaków). Dla numerów zamówień w systemie GS1-128 / EAN-128 jest to 242. Identyfikator należy podać w nawiasie i następnie po nim ciąg znaków numeru zlecenia. Zapis tym standardzie wygląda tak - (242)434027. (7 jest tu cyfrą kontrolną i na etykiecie nie będzie umieszczana).

Może jeszcze jedna uwaga. Jeżeli aplikacja nie pozwala na wpisywanie ciągów znaków tak jak by Pan chciał są dwa wyjścia:
- modyfikacja lub zmiana aplikacji co jest oczywiście kosztowne,
- zastanowienie się nad tym jakie są rzeczywiste potrzeby przepływu informacji z użyciem kodu. Jeżeli kod jest potrzebny aby później móc zidentyfikować zamówienie (np. z powodu reklamacji albo płatności) to znając strukturę kodu - [sześć zer / pięć cyfr numeru zamówienia / nieistotna liczba kontrolna] - będzie Pan w stanie to szybko zrobić nie zmieniając aplikacji a jedynie swoje podejście do czytania kodu kreskowego.

W tym wypadku już wszystko jedno jakiego standardu się użyje.
Robert Szmyd

Robert Szmyd New Program Logistic
Engineer, Faurecia

Temat: Jaki rodzaj kodu kreskowego wybrać?

Witam,

Potwierdzam wypowiedź Pana Lecha. Jeśli chcesz stworzyć własny kod, składający się tylko i wyłącznie z 5ciu cyfr masz do wyboru symboliki kodów kreskowych o zmiennej długości. Może być to jak najbardziej symbolika GS1-128. Jest ona często stosowana w przypadku znakowania opakowań zbiorczych, etykiet logistycznych, ponieważ na dość małej powierzchnie można zawrzeć szereg informacji w postaci alfanumerycznej(cyfry+litery). Prawdopodobnie twoje oprogramowanie, a przede wszystkim skaner jest przystosowany do tego typu symboliki. Często zdarza się, że trzeba tylko przestawić skaner na inną symbolikę(doczytasz w instrukcji obsługi).

Inne rodzaje kodów, jakie możesz użyć to m.in. Kod 39, Kod 93, Kod 128. Wszystkie prawdopodobnie spełnią swoje wymagania. Do wygenerowania kodów możesz skorzystać np. z oprogramowania firmy HDF. Można za jego pomocą wygenerować kody nie tylko kreskowe jednowymiarowe, ale i dwuwymiarowe(np. QR, data matrix itp.)
Przemysław Z.

Przemysław Z. www.taniestruny.pl

Temat: Jaki rodzaj kodu kreskowego wybrać?

Dziękuje za odpowiedź.

Ostatecznie będzie wdrożony kod typu C39.

Wszystko wskazuje na to, że ten nie będzie robił problemów.

Następna dyskusja:

Przydatny jezyk obcy w prac...




Wyślij zaproszenie do