Adam Studziński

Adam Studziński Kreska PR,
właściciel

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Witajcie,

Mam pytanie - czy uważacie, że bezpłatne, miesięczne praktyki studenckie to szansa czy wykorzystywanie studentów?

Czy możliwość zdobycia pewnej wiedzy przez młodego człowieka bez żadnego do tej pory doświadczenia praktycznego w branży oraz wpis do CV może być uznane za wynagrodzenie, czy jednak płacenie za praktyki jest obowiązkowe?

Czy ktoś z Was podjąłby się miesięcznej bezpłatnej praktyki, np. w mojej firmie - agencji PR?

Pozdrowienia!
Adam Studziński
Magdalena D.

Magdalena D. Specjalista
ds.marketingu,
content marketing,
SEO

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Sądzę, że jeśli doświadczenie zdobyte przez ten miesiąc jest naprawdę duże, to wynagrodzenie jest tylko miłym, ale dodatkiem i prezentem. Przecież na praktykach zdobywamy nie tylko doświadczenie, ale i kontakty, wiedzę o środowisku i inne fajne, potrzebne rzeczy. A także wyrabiamy sobie jakąś tam markę, pracujemy na swoje nazwisko.
Agata Szczypińska

Agata Szczypińska specjalista ds.
zdrowego odżywiania

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

o ile rzeczywiście praktyka ma jakieś skonkretyzowane założenia, plan, jakiś harmonogram, który jest przedstawiony przed jej rozpoczęciem i potem w miarę możliwości pilnowany to też nie miałabym nic przeciwko...niestety zwykle jest tak, że student na praktyce bezpłatnej jest popychadłem...przynieś, podaj, pozamiataj i się zbytnio nie przyglądaj...
Adam Studziński

Adam Studziński Kreska PR,
właściciel

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Dziękuję za cenne uwagi, szczególnie te dotyczące planu praktyk.

Osobie, która chciałby odbyć miesięczną, bezpłatną praktykę w mojej firmie, mogę zagwarantować:

1) naukę redagowania informacji prasowych
2) przygotowanie i pierwsze kontakty z dziennikarzami
3) udział w wydarzeniach (o ile w trakcie praktyk jakieś się odbędzie)
4) wprowadzenie do relacji firma - klient
5) szkolenie z monitorowania mediów
6) ogólne wprowadzenie, na ile potrafię oczywiście, w branżę
7) zaświadczenie o odbyciu praktyk
8) nie wymagam siedzenia w pracy w godzinach "od... do..."


Także uważam, że bezpłatne praktyki podczas studiów mają sens, sam byłem na kilku takich...

Pozdrowienia!
Adam StudzińskiAdam Studziński edytował(a) ten post dnia 17.03.10 o godzinie 16:05

konto usunięte

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Każdy ma inne preferencje, nie każdy jest w stanie znieść myśl "pracowania na kogoś". Moim zdaniem z punktu widzenia studenta warto odbyć nawet bezpłatne, ale *dobre* praktyki. To się po prostu zwraca po pewnym czasie. Mogę tak powiedzieć na podstawie swojego doświadczenia, choć pewnie nie powinno się tego tak uogólniać. Byłem na praktykach w instytucie badawczym PAN (http://praktyki.ibspan.waw.pl), robiliśmy tam naprawdę ciekawe rzeczy, dużo się przy tym ucząc. A wbrew pozorom chyba najwięcej z organizacji pracy i umiejętności miękkich. A to one dzisiaj są kluczem do sukcesu, czyż nie? O ile więc ktoś potrafi patrzeć trochę dalej w przyszłość, nie powinien odrzucać bezpłatnych praktyk. Oczywiście musi coś w zamian otrzymywać. Jak zwykle - zadowolone powinny być dwie strony.Bogdan Andrychowicz edytował(a) ten post dnia 24.03.10 o godzinie 22:39

konto usunięte

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Cóż, często jest to bardziej dylemat typu fajne, bezpłatne praktyki, w trakcie których można się rzeczywiście czegoś nauczyć lub nisko płatna praca, która polega głównie na wyzyskiwaniu młodych ludzi :)

konto usunięte

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Całkowicie się z Tobą zgadzam! Równiez stanęłam przed takim wyborem. Zaryzykowałam i wybrałam bezpłatne praktyki:) W pierwszym tygodniu miałam czas na przyjżenie się pracy, wdrożenie w obowiązki i... zadecydowanie czy taka forma pracy mi odpowiada.

Nowością było dla mnie, to jakie było podejście pracowników do praktykantów - zupełnie jak do pozostałych, równoprawnych współpracowników. Na praktyce jestem o d 2 miesięcy i codziennie uczę się czegoś nowego. Wszyscy są chętni do pomocy a zadania jakim przyszło mi sprostać wcale nie są banalne za to odpowiedzialne i samodzielne! Polecam wszystkim praktyki w Adecco Kraków!

pozdrawiam,
BeataBeata Dańczuk edytował(a) ten post dnia 09.04.10 o godzinie 17:53
Katarzyna B.

Katarzyna B. Wdrażam przyszłość:)
Programme Manager -
GKN Driveline

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Bezpłatne - miesięczne - ok. Wydaje mi się to całkowicie normalne, o ile praktykant podczas praktyk nauczy się czegoś sensownego a nie robienia kawy na 200 sposobów (no chyba, że to jakieś praktyki barmańskie;p).
Jeśli dłużej - powinny być raczej płatne.
Aleksandra M.

Aleksandra M. Fundusze unijne

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Jak rozumiem ideę praktyk, zwłaszcza bezpłatnych, to powinny być one sprawdzeniem umiejętności praktykanta, nauczenie jego nowych rzeczy, a jeśli praktykant nadaje się na to stanowisko, to powinna być zapewniona dalsza współpraca, już płatna. Natomiast w wielu firmach ciągle przyjmują bezpłatnych praktykantów, bez możliwości stałej pracy, aby wykonywali "brudną robotę".
Jeżeli mam możliwość dalszej współpracy, to chętnie zrobię coś bezpłatnie, bo mam jakąś motywację, w przeciwnym razie motywacji nie mam i nie rozumiem pracy dla kogoś, kto zaraz się mnie pozbędzie i zatrudni nowego praktykanta.
Miło by było, żeby chociaż wspomagali praktykantów drobną kwotą na bilet miesięczny, dostęp do internetu czy rozmowy przez telefon komórkowy...
Weronika Konarkowska

Weronika Konarkowska Specjalista ds.
komunikacji

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Trudno jednak zgodzić się na bezpłatne praktyki, kiedy mieszka się poza rodzinnym domem i trzeba samemu się utrzymać podczas czasu praktyk. Jakiekolwiek wynagrodzenie jest wtedy bardzo, bardzo potrzebne.
Aleksandra M.

Aleksandra M. Koordynatorka ds.
marketingu

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Odbyłam już kilka praktyk i nigdy nie zdarzyło mi się, żebym parzyła na nich kawę czy robiła cokolwiek innego niezwiązanego z moim rozwojem. Rozumiem, że zdarza się to osobom, które z góry mają narzucone miejsce, w którym praktykę muszą odbyć. W innej sytuacji nie wyobrażam sobie, że mogłoby się coś takiego zdarzyć. Przecież jesteśmy wolnymi ludźmi - zawsze można odejść. :)

Co do praktykowania za darmo (bez wynagrodzenia) to uważam, że to jest ok, bo przecież pracodawca przyjmuje do swojej firmy osobę niedoświadczoną, powierza jej jakieś zadania, ale tak naprawdę nie wie, czego może się po niej spodziewać. Przychodzimy tam uczyć się, więc obserwacja firmy, jej wewnętrznych rozwiązań, itd. to już duża korzyść dla nas. Poza tym pieniądze oznaczają, przynajmniej dla mnie, dużo większą odpowiedzialność, dlatego myślę, że przynajmniej przez pierwsze tygodnie praktyki uzasadnione jest niepłacenie praktykant(k)om.

Jest jeszcze druga strona medalu, o której pisze moja przedmówczyni. Coraz częściej utrzymujemy się na studiach sami. Trudno wtedy pogodzić zarabianie na życie i praktykowanie za darmo. A przecież wszyscy chcielibyśmy wejść w życie zawodowe z pewnym doświadczeniem, chociażby w formie praktyk. Wiem jak strasznie to może blokować, a nieduże wynagrodzenie - rzędu kilkuset złotych mogłoby zupełnie zmienić sytuację.
Krystian W.

Krystian W. Internet Marketing
Specialist - PPC,
SEO, SEM, Content,
S...

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Ja mam sceptyczne podejście.
Praktyki owszem - przekazują wiedzę praktyczną na temat danego zawodu i katalogu obowiązków, ale pojęcie pracy za darmo to nieporozumienie.
Pracodawca nie wie, czego się spodziewać po osobie, ale jeśli pracuje ona w pełnym wymiarze godzin i praktykodawca czerpie z tego tytułu profit, a osoba poświęca swój czas i stara się wykonywać obowiązki należycie, to przy braku zapłaty, pozbawiamy jej głównego czynnika motywującego. Stąd nastawienie studentów, że są wykorzystywani, a do tego już krótka droga do negatywnej opinii o branży i firmach.

Po to jest instytucja płacy minimalnej, aby sprawdzić pracownika na stanowisku, przy względnym niskim utrzymaniu kosztów. Brak zapłaty za wykonaną pracę to BARDZO zły zwyczaj na rynku. Jeśli zaś chodzi o doświadczenie w danym zawodzie - nie zdobędzie się go pracując 3 miesiące, na to potrzeba zdecydowanie dłuższego czasu.

Również byłem na bezpłatnych praktykach i najważniejsze doświadczenie jakie wyniosłem, to to, aby nie pracować za darmo :)

konto usunięte

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Po pierwsze w prawie polskim nie powinno wykonywać się żadnej pracy bez wynagrodzenia, chyba że to jest wolontariat. Więc praktyka ma być wolontariatem?

Następnie na niektórych praktykach w małych przedsiębiorstwach wykorzystują studentów pracownicy, że mają odbębniać wielką robotę zazwyczaj jako sekretarka a nie na stanowisko co się aplikowało. Więc zaparzamy kawę, odbieramy telefony, robimy zakupy, czy wrzucamy ogłoszenia a defakto nie uczymy się obsługi nowych programów lub papierkowej roboty.

Zaś w większych korporacjach nie pozwalają Ci się niczego nauczyć.. Obserwujesz popatrzysz, widzisz mnóstwo dziwnych dokumentów, teczek, ale naprawdę z tym się trzeba obyć z dłuższym czasem niż1-3miesięcy. Dlatego zlecają by coś przepisać lub wysłać maila.

Dlatego przedsiębiorstwa nie chcą płacić komuś za nic nie robienie wpływającego efektywnie na działalność.

Jak już ktoś znalazł bardzo dobrą praktykę co naprawdę jest ciężko, to student jest skory pracować za darmo, gdy wie że wyjdzie z niej z jakąś wiedzą lub zostanie zatrudniony..

Ale również spójrzmy na to z drugiej strony nie chodzi o to by praktyki były niewiadomo jak płatne, ale poświecamy swój czas dla kogoś innego, by dla niego coś zrobić bo to chce! A przecież moglibyśmy iść do zwykłej pracy i zarabiać. Trzeba opłacić przynajmniej dojazd i jakieś wyżywnieie.. Więc moim zdaniem praktyki powinny być płatne! A żeby firmy były skore do zapłaty praktykantom niech im wyznaczają bardziej odpowiedzialne zadania, które wpłyną pozytywnie na ich działalność..
Kamil Kondel

Kamil Kondel Specjalista SEO,
Kordynator Projektów
SEM, Tajemniczy
Kli...

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Powiem wprost. Nabijanie naiwnych młodzieniaszków w butelkę.
Krzysztof Krajewski

Krzysztof Krajewski 24PR.pl - Portal PR

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Temat bezpłatnych praktyk studenckich, usankcjonowanych przez polskie prawo budzi wiele emocji. Nawet w konteście, że urzędy pracy otrzymały niskie budżety na wspieranie absolwentów.

Poniżej link do wypowiedzi dr Dariusza Tworzydło, członka Rady Etyki PR
o ocenę darmowych praktyk dla studentów w polskich agencjach PR.

http://www.proto.pl/informacje/info?itemId=92534&kk=8e...

Jego zdaniem darmowe praktyki PR są w pełni etyczne.

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Praktyki nie muszą być darmowe, w pko bp można odbyć je płatnie. Jak człowiek się wykaże, to i można zostać i pracować w banku. Różne stanowiska, bo wielka firma. http://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/kariera/...

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

To zależy. Jeżeli na przykład praktyki odbywa się zdalnie to warto zainwestować swój czas nawet i w te bezpłatne. Siedzimy przecież godzinami na pudelkach, anonimowych i innych portalach, które niewiele wnoszą do naszego życia zawodowego, a prawda jest taka, że w tym czasie moglibyśmy się czegoś nauczyć, co nam się przyda w życiu. Uważam jednak, że praktyki powinny być płatne, ponieważ nie każdy ma możliwość ich odbycia w swoim rodzinnym mieście (czego ja jestem przykładem), a co za tym idzie trzeba opłacić mieszkanie, wyżywienie oraz transport i nie oszukujmy się także zapewnić sobie jakąś rozrywkę a to przecież kosztuje. Poza tym poświęcamy swój czas, który równie dobrze moglibyśmy poświęcać na pracę zarobkową. Nie mówię nie bezpłatnym praktykom, ale po pierwsze nie mogą one trwać dłużej niż 3 miesiące, po drugie dobrze by było, aby móc je odbyć zdalnie lub w rodzinnym mieście a po trzecie przydałaby się mozliwość zatrudnienia .
Mikołaj Supeł

Mikołaj Supeł Nauczyciel, Smart
Learning

Temat: Darmowe praktyki - szansa czy wykorzystywanie?

Cześć wszystkim,
Jestem studentem, który pisze pracę dyplomową na temat pracowników młodocianych i praktyk zawodowych. Jeżeli niedawno ukończyłaś/ukończyłeś technikum lub szkołę samochodową/fryzjerską albo gastronomiczną, może mogę liczyć na Twoją pomoc i poświęcisz 10 minut mojej ankiecie? Dzięki serdeczne z góry!

https://forms.gle/NLud9kv7pWmTQCai8

Następna dyskusja:

Twoja szansa na ambitne pra...




Wyślij zaproszenie do