Piotr F.

Piotr F. Doradca Finansowy

Temat: Cudowny napój - Kombucza

Z serii znanych od wieków cudownych acz niedocenianych przez jedyną sluszna medycyne (z punktu widzenia koncernow farmaceutycznych rzecz jasna) temat. Zapraszam do lektury..

Właściwości KOMBUCZY:
Napój z kombuchy oprócz wspaniałego smaku (przypominającego sok jabłkowy) posiada następujące właściwości:

-wzmacnia układ immunologiczny,

-pomaga w zapobieganiu przeziębień,

-mikroflora kombuchy hamuje rozwój bakterii gnilnych i patogennych,

-reguluje przemianę materii,

-reguluje ciśnienie krwi,

-odtruwa organizm,

-wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej,

-przeciwdziała zakłóceniom równowagi kwasowo-zasadowej organizmu,

-cukry białka oraz tłuszcze zostają lepiej rozłożone, dzięki czemu są lepiej spożytkowane przez organizm (tłuszcze się spalają, a nie zostają odłożone w tkance tłuszczowej),

-zmniejsza objawy menopauzy,

-dodaje siły i poprawia koncentrację,

-wzmacnia organy, serce, siłę widzenia ,stawy, skórę oraz włosy,

-łagodzi objawy reumatyzmu,

-zmniejsza ryzyko nowotworów,

-efektywnie pobudzanie śliny i soków trawiennych w żołądku i trzustce przyspieszając perystaltykę jelit,

-wpływa kojąco na układ nerwowy,

-skutecznie przywraca mikroflorę jelit po leczeniu antybiotykami,

-pomaga w leczeniu astmy,

-zmniejsza poziom cholesterolu,

-łagodzi objawy migreny.

Historia:

"Pochodzenie tego grzyba nie jest do końca poznane, ale jego zdrowotne właściwości znane są od przeszło dwóch tysięcy lat. Przypuszczalnie wywodzi się z Azji. Stamtąd, przez Rosję, kombucza trafiła do Europy i reszty świata. Jej nazwa pochodzi od dwóch japońskich słów: kombu – oznaczającego brązową algę oraz cha – oznaczającego herbatę.

Kombucza tak naprawdę nie jest grzybem, chociaż tak jest popularnie nazywana. W rzeczywistości jest to kolonia drożdży i bakterii, określana przez specjalistów również jako porost. Bakterie i specjalna kultura drożdży współistnieją w symbiotycznym związku, a fermentując herbatę tworzą napój z kombuczy. Stwierdzono, że najlepsze efekty kombucza przynosi wymieszana z zieloną herbatą.
Napój z kombuczy odpowiada między innymi za poprawę przemiany materii, wzmocnienie nerek, pomaga w leczeniu chorób serca oraz wątroby. Ogólnie twierdzi się, że kombucza przedłuża życie, gdy napój spożywany jest w ilości od około 1/8 do 3/8 l na dzień, z jedno- lub dwutygodniowymi przerwami. Jednak przyjmowanie napoju należy rozpocząć od niewielkich dawek, tzn. trzech łyżek stołowych dziennie. Na początku mogą pojawić się pewne efekty uboczne, jak bóle głowy, nudności, zmęczenie, biegunka lub zaparcia. W takich przypadkach pomocne może być spożywanie większej ilości wody. Najpóźniej po tygodniu objawy te z reguły mijają.
Kombucza, w formie napoju, dostępna jest zarówno w aptekach, jak i w sklepach ze zdrową żywnością. Grzyb można również wyhodować w domu i przyrządzać napój samodzielnie. Najprostszym sposobem produkcji domowego napoju z herbaty i kombuczy jest fermentacja kontynuowana (ciągła). Potrzebny jest do tego duży pojemnik (o pojemności np. 20 l), najlepiej taki, jaki używany jest do produkcji domowego piwa, z kranikiem znajdującym się kilka centymetrów od dna. Do rozpoczęcia fermentacji potrzebne jest co najmniej 10% poprzedniego wywaru, który uzupełniamy herbatą, cukrem i wodą. Następnie należy dodać kulturę grzyba. Naczynie powinno stać w ciepłym miejscu. Napój może być gotowy już po około 6-10 dniach, gdy w smaku będzie przypominał jabłecznik.
Jeśli grzyb jest fermentowany prawidłowo, to może przeżyć kilka miesięcy (w fermentacji ciągłej), ponieważ na jego powierzchni ciągle tworzą się nowe warstwy. Gotowy napój powinien być przechowywany w lodówce lub w chłodnym pomieszczeniu. Butelki nie powinny być dopełnione, ponieważ grozi to ich rozsadzeniem.
Jeśli chcemy przechować grzyb przez dłuższy czas, nie poddając go fermentacji, można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przechowanie grzyba w jego własnym wywarze, w lodówce, przy czym należy pamiętać o zapewnieniu mu dostępu powietrza (pojemnik powinien być napełniony napojem tylko do połowy). Kombucza może być również suszona, najlepiej w temperaturze 33ºC. Należy uważać, aby temperatura nie była wyższa, gdyż grozi to zniszczeniem grzyba.
Myślę, że kombuczę można polecić każdemu, kto ceni sobie zdrowy tryb życia. A ponieważ grzyb ten szybko się rozmnaża, można obdarować nim rodzinę oraz przyjaciół, co jest szeroko praktykowane na świecie.

mgr inż. Dominika Szopińska

Opracowano na podstawie:
Tietze H.: Kombucza – cudowny grzyb. Wydawnictwo Poligraf, Wrocław 1998."

Wiecej o kombuczy w google.

Jesli ktos zechce udzielu pare rad jak rozpoczac wlasna produkcje tego cudownego i smacznego napoju. Sam grzybek mozna kupic tu:
http://allegro.pl (wystarczy wpisac kombucza)

Pozdrawiam wszystkich Piotrek!Piotr F. edytował(a) ten post dnia 13.02.09 o godzinie 01:07
Łukasz Dominik G.

Łukasz Dominik G. Wlasna działalność

Temat: Cudowny napój - Kombucza

Bardzo prosiłbym Pana o kontakt .To ciekawe co Pan pisze.Niestety ma Pan zablokowany profil i nie mogłem napisać na prv.
Pozdrawiam
Łukasz
Szymon O.

Szymon O. Carpe Diem

Temat: Cudowny napój - Kombucza

Na naszym blogu zebrałem sporo informacji o kombuczy. Zainteresowane osoby zapraszam tu: KOMBUCHA - poradnik hodowcy

Następna dyskusja:

kombucza - cudowny grzyb?




Wyślij zaproszenie do