Radosław J.

Radosław J. Regionalny doradca
techniczno -
handlowy

Temat: Studia podyplomowe dla inżyniera

Witam!

Ze względu na pewne przemyślenia co do swojej kariery, zacząłem zastanawiać się nad rozszerzeniem swoich kompetencji oraz wiedzy. Jako 'rozszerzenie' rozważam studia podyplomowe, związane z zarządzaniem, przykładowo studia 'ogólnomenadżerskie' albo 'kierowanie projektami', które są prowadzone na Wydziale Zarządzania UW.
Obecnie jestem na 5 roku Energetyki na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej na specjalności Zrównoważona Energetyka, a także absolwentem studiów inż. Wydziału Inżynierii Środowiska PW, specjalność Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Gazownictwo. Ze względu na to, iż odrzuciłem na 3 roku możliwość pracy w przyszłości na budowie oraz jako projektant instalacji sanitarnych, postanowiłem zmienić wydział po obronie dyplomu. Zważając na to, że zakres tematyczny energetyki pokrywał się w dość dużym stopniu z tym co miałem na studiach inżynierskich, wybór padł na wydział MEiL, który zresztą jest dobrze postrzegany wśród pracodawców. :)
Dzisiaj cenione jest podejście i wiedza interdyscyplinarna. Nie ukrywam, że praca w sztabie ludzi, lub kierowanie/zarządzanie pewnymi zasobami, byłoby moim zawodowym marzeniem. Sporo managerów/ dyrektorów zarządzających w sporych i dużych firmach, mieli podobny przebieg kariery naukowej, czyli zdobycie dyplomu na dobrej uczelni technicznej i dodatkowo rozszerzenie swoich kompetencji w aspekcie biznesowym/zarządzającym, poprzez studia dyplomowe a także różnorakie kursy.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że dzisiaj tak samo albo nawet bardziej cenione jest doświadczenie przyszłego pracownika. Sam pracuję w korporacyjnej firmie od pół roku właśnie po to, aby zaznajomić się z środowiskiem pracy oraz współpracą między pionami firmy, a także z samą współpracą międzyludzką, od której bardzo wiele zależy. Przez te pół roku wiele się nauczyłem (pracowałem wcześniej krótko w jednej firmie stricte branżowej) i jestem bogatszy o pewne doświadczenia.

Jakie macie przemyślenia na ten temat? Czy faktycznie opłaca się inwestować w takie coś? Nie ukrywam, że chciałbym przed podjęciem takiej decyzji zrobić solidny research, gdyż studia podyplomowe kosztują a dla studenta, który miałby wyłożyć na to wszystkie swoje oszczędności będzie to spory uszczerbek dla budżetu. Dlatego chciałbym, aby to były pieniądze dobrze zainwestowane.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Studia podyplomowe dla inżyniera

Radosław J.:
Dzisiaj cenione jest podejście i wiedza interdyscyplinarna.
Pójdź na rekrutację a udowodnią Ci że dzisiaj ceniona jest specjalizacja i doświadczenie.
Zaś liczba mgr ma znaczenie drugorzędne bo dziś 50% młodych ma wykształcenie wyższe i straciło ono całkowicie swoją wyjątkowość.
Nie ukrywam, że praca w sztabie ludzi, lub kierowanie/zarządzanie pewnymi zasobami, byłoby moim zawodowym marzeniem. Sporo managerów/ dyrektorów zarządzających w sporych i dużych firmach, mieli podobny przebieg kariery naukowej, czyli zdobycie dyplomu na dobrej uczelni technicznej i dodatkowo rozszerzenie swoich kompetencji w aspekcie biznesowym/zarządzającym, poprzez studia dyplomowe a także różnorakie kursy.

Przy czym zauważ że oni najczęściej zdobywali to wykształcenie wtedy, kiedy zaszła taka potrzeba i mieli już jakieś kierownicze stanowisko. Pracowali i dodatkowo robili jakąś podyplomówkę, ale nie po to by mieć kolejny papier który może im coś da, tylko po to by zdobyć wiedzę której właśnie potrzebowali.
Jakie macie przemyślenia na ten temat? Czy faktycznie opłaca się inwestować w takie coś?
Ależ na pewno się opłaca. Co najmniej jednej stronie: uczelni. Tobie może się opłacać robić taki kierunek, jeśli uważasz że u jakiegoś pracodawcy właśnie to otworzy Ci ścieżkę awansu. Np zastanów się czy w obecnej firmie ten kolejny kierunek by Ci pomógł, czy może wcale bo awansuje się zupełnie za coś innego. A co by było w poprzedniej? Pomyśl czy w jakiejś innej pracy o której myślisz właśnie taki dodatkowy kierunek by pomógł. Jeśli odpowiedź brzmi 'tak', to studiuj.
Jeśli odpowiedź brzmi 'nie' - to zainwestuj w to, co Twoim zdaniem właśnie taką możliwość daje, albo w coś co istotnie zwiększy Twoje szanse na 'załapanie się' do firmy w której chciał byś w przyszłości pracować. Np przejrzyj oferty pracy i sprawdź czego wymagają i uzupełnij braki. A tam mając już lepsze pieniądze niż dziś, zrobisz sobie taką podyplomówkę jaką potrzeba.

Następna dyskusja:

Szanse na rynku pracy dla ...




Wyślij zaproszenie do