Grzegorz Mazerski

Grzegorz Mazerski R&D Manager, Naval
Architect

Temat: Języki obce a kariera inżyniera

Dyskusja nudna, bo nikt nie twierdzi, ze nie warto uczyc sie jezykow ...

Ja dodam od siebie, ze jesli ktos chce zrobic inynierska "kariere", czyli wyjsc ponad szeregowego inzyniera/projektanta/programisty to podstawowa znajomosc jezyka (najczesciej angielskiego) nie wystarczy. Taki poziom znajmosci nie pozwoli Wam na techniczne negocjacje, pisanie specyfikacji czy swobodne telekonferencje. Warto wiec doskonalic, zarowno w mowie jak i pismie, w tym glownie slownictwo techniczne, ale tez zwroty codzienne do jakiegos kurtuazyjnego small-talku.

Inna sprawa to co poza angielskim - niemiecki, hiszpanski, czy z innej beczki - chinski, wietnamski, japonski ?

konto usunięte

Temat: Języki obce a kariera inżyniera

Grzegorz Mazerski:
Dyskusja nudna, bo nikt nie twierdzi, ze nie warto uczyc sie jezykow ...
Na dodatek ktoś odświeżył stary wątek i w sumie nie wiadomo jaki jest sens w dalszej dyskusji. Poza tym, mnie nie dziwi, że nie ma głosów przeciw tezie, że warto się języków uczyć, bo ich znajomość nigdy nie zaszkodzi (zawsze można ją zachować dla siebie w razie czego), a bardzo często może pomóc.

Inna sprawa to co poza angielskim - niemiecki, hiszpanski, czy z innej beczki - chinski, wietnamski, japonski ?

Imho poza angielskim sens ma nauka języka tylko takiego, który może się przydać w życiu prywatnym (np. kogoś dany kraj interesuje i chce poznać jego język) lub zawodowym (gdy przewiduje się możliwość wyemigrowania). W przeciwnym wypadku nawet jeśli człowiek się go nauczy, to może się okazać, że w ogóle nigdy go nie wykorzysta.

konto usunięte

Temat: Języki obce a kariera inżyniera

Nikt nie wspomniał o tym, że znajomość języka (szczególnie ang.) daje dostęp do mnóstwa literatury technicznej - czasem są to po prostu lepsze pozycje niż polskie odpowiedniki, a czasem jedyne źródło wiedzy na dany temat.

konto usunięte

Temat: Języki obce a kariera inżyniera

O zaletach angielskiego to już wszystko zostało powiedziane.

Duży bonus daje znajomość mniej popularnych języków, japoński, włoski.
Ale tylko na poziomie kiedy można swobodnie pracowoać z dokumentacją w tym języku, więc lepiej znać mniej ale dobrze.

konto usunięte

Temat: Języki obce a kariera inżyniera

Jeśli chodzi o języki dla inżyniera, to angielski konieczny , dokumentacja , kontakty z innymi pracownikami, do technicznych spraw jest też baaaardzo dobry niemiecki , niesamowicie precyzyjny ale i trudny .
Szymon G.

Szymon G. L1 Analyst /
Customer Service
Advisor

Temat: Języki obce a kariera inżyniera

Radosław K.:
Witam w Nowym Roku !

mam ciekawy (moim zdaniem) temat. Okazuje się bowiem, że statystycznie inżynier, który zna jeden język obcy na poziomie średnim lub biegle może zarobić nawet 30% więcej niż jego równieśnik bez znajomości języka. (wg. badań BDI)

Z kolei wiem, że na studiach technicznych cieżko "uświadczyć" dobry lektorat i własciwe języka trzeba się raczej uczyć samemu.

Pytanie:
- czy znajomość jezyka obcego (jakiego) pomogła Wam/waszym znajomym w rozwoju kariery ??
- jak uczycie/ uczyliście się języków obcych?
- czy wykorzystujecie j. obcy w pracy i w jakim stopniu (często pytają o to młodzi inżynierowie) ?

pozr. Radek

Mnie właśnie nie pomaga na razie i niestety myślę, że nic prawie nie da. Jestem na inżynierii środowiska i niedługo kończę. Znajomosc języków może mi pomóc w takiej branży w tym, że napiszę parę listów na interpals.net do znajomych z innych krajów. Wtedy jakos inaczej się myśli, tak lepiej. A po przerwie znowu wrócę do robienia wszystkich obowiązków. Ale pryznajmniej jeśli będę miał autocada czy jakikowleik inny program po angielsku, to gdy nacisnę F1 mam większe szanse zdobyć potrzebne mi informacje. Satysfakcję ze znajomości mam tylko w przypadku przejścia się na targi pracy, na których i tak nigdy nie ma kogoś kto mógłby i dać pracę w moim zawodzie. Wtedy rozmawiam sobie z ludzmi po ang i niem. a może niedługo też i po fr.

Jak się uczyłem:
niem i ang. gł. w szkole, ale nie ukrywam że z phrasal verbs i idiomami pracowałem dużo sam, dużo też trzeba czytać i słuchać, mogą być piosenki. Francuskiego całkowicie sam -z ksiażeczek samouczków, ze zwykłych ksiażek do nauki, z pisania na interpals.net, z czytania gazet, z oglądania telewizji (tylko do osłuchania) no i dużo też jest w internecie materiałów. A poźniej poszedłem na kurs e-learningowy. Trochę mnie rozruszał i dodał nowych słówek. Mówienia nie polepszył. Ale da sięna pewno zrobić taki kurs któryby polepszył, bo eskk - pryznajmniej z tych próbnych lekcji - wydawał sie taki być. No i oczywiście subskrypcja na portalach takich jak slowka.pl. Powtórka słówek i długich zdańz fiszek jest nieodłączna. A skuteczność fantastyczna - 300-600złówek na miesiąc powtarzając 10 minut dziennie. Tyle że nie wiem ile zapamiętałem na dłuższą metę z tego (uczyłem sie ok. kilka miesięcy temu tego). Daje satysfakcję i jest to dość przyjemna nauka.

Czy wykorzystujemy:
koledzy z biura projektowego nie wykorzystywali w ogóle. Gdy pracowałem w banku jako konsultant tel. to rzadko dzwonili ludzie z ang. choć byłem trochę zdziwiony, bo czasem proszono mnie bym poprowadził rozmowę, choć byłem nowym pracownikiem, mimo że dziewczyna która o to prosiła była po studiach lub w czasie ich odbywania. Wydaje się, że w dobie googla.translate - nie ma problemów z tłumaczeniem sobie na inny język róznych rzeczy, albo z innego języka na nasz. Niestety jest nawet ta druga opcja kończy się często bolesnym fiaskiem i sięganiem po słownik, a nawet tu nic to nie daje czasem.

Na pewno informatycy i marketingowcy oraz kadra zarządzająca czy kierunki "europejskie" lub finansowe częsciej wykorzystują język.
Michał Palok

Michał Palok Specjalista do sp.
sprzedaży,
Subiektyw, własna
działalność

Temat: Języki obce a kariera inżyniera

Tomek Zalewski na razie najlepszy lektor niemieckiego. Mówi bardzo dobrze po niemiecku. Rozumie, że ludzie chcą zacząć mówić, a nie katować gramatykę non stop. Dobry system, przejrzysty. Sporo nowoczesnych metod, chociażby mnemotechniki. Od pierwszej lekcji wiedziałem, że dobrze trafiłam. Polecam, https://zalewskitomasz.pl/



Wyślij zaproszenie do