konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Myślę, że to może być przydatny temat, który będzie stanowić pewną bazę książek - na bieżąco aktualizowaną.

Dla porządku: należy podać autora, tytuł, wydawnictwo oraz krótką recenzję/opinię.Daniel Dzida edytował(a) ten post dnia 27.03.10 o godzinie 01:57

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Autor: Piotr Olaf Żylicz
Tytuł: Psychologia moralności - wybrane zagadnienia
Wydawnictwo: SWPS Academica
Opis:
Psychologia moralności. Wybrane problemy to interesująca monografia na temat kluczowych zagadnień obszernego zakresu postępowania moralnego człowieka. Z racji przedmiotu dotyczy zatem odniesień normatywnych, kryteriów oceny moralnej, rozwoju moralnej wrażliwości i powszechnych praktyk, które z moralnością mają coś wspólnego, a często rozmijają się z nią. Autor koncentruje się na kwestiach powiązań poznania psychologicznego z przyjmowanym systemem odniesienia w postaci filozoficznej koncepcji człowieka. Stara się przy tym zachować dystans i obiektywizm.

Jak podkreśla recenzent pracy prof. dr hab. Piotr K. Oleś w kraju zdecydowanie brakuje dobrego opracowania z psychologii moralności, dlatego tę propozycję trzeba przyjąć z zainteresowaniem i uznaniem. (...)
Opracowanie ma odpowiednią podbudowę filozoficzną i ukazuje problemy psychologii moralności w szerszym kontekście kulturowym. Autor porusza cały wachlarz zagadnień teoretyczno-metodologicznych, decydujących o sposobie uprawiania tej trudnej psychologicznej subdyscypliny, trafnie tez zarysowuje interdyscyplinarny charakter przedmiotu badań. (...)
Książka z pewnością zainteresuje szerokie grono odbiorców, zarówno studentów nauk społecznych i humanistycznych, jak i wykładowców psychologii, pedagogiki, socjologii czy filozofii. Dla wymagającego odbiorcy będzie pomocą w usystematyzowaniu wiedzy i jej krytycznej percepcji, dla osób nie wprowadzonych w temat znakomitym przewodnikiem po węzłowych problemach psychologii moralności i inspirująca zachętą do dalszych szczegółowych studiów poszczególnych zagadnień.



Obrazek


Źródło: http://www.swps.pl/www_academica/index.php/component/c...

Książkę zakupiłem i na razie przejrzałem i przeczytałem wybiórczo. Podoba mi się przejrzysta, jasna struktura oraz uporządkowanie zagadnień. Polecam wszystkim tym, którzy chcieliby zobaczyć jak psychologia stara się podchodzić do moralności.Daniel Dzida edytował(a) ten post dnia 27.03.10 o godzinie 02:02

konto usunięte

Agata Pietrzak

Agata Pietrzak Qui ne risque rien
n’a rien

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Alesdair MacIntyre "Dziedzictwo cnoty".
Autor opiera się na koncepcji arystotelesowkiej moralności. Książka trudna do czytania, bardzo filozoficzna, zawierająca jednak kilka ciekawych koncepcji dotyczących tego jak żyć.Agata Pietrzak edytował(a) ten post dnia 10.04.10 o godzinie 18:14

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Jan Hartman, Polityka filozofii. Eseje, Kraków 2010

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Sheldon Krimsky
"Nauka skorumpowana. O nieczystych związkach nauki i biznesu"

wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
tytuł oryginału: Science in the Private Interest. Has the Lure of Profits Corrupted Biomedical Research?
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2006

Przypadek koreańskiego pioniera klonowania terapeutycznego, Woo-Suk Hwanga, który fałszował wyniki swoich badań, zwrócił uwagę opinii publicznej na zagadnienie czystości reguł uprawiania nauki. Korupcja, plagiat, konflikt interesów, fałszerstwo, rozrzutność i nepotyzm to częste zarzuty stawiane dzisiaj środowiskom naukowym.

Coraz mniej przejrzysty staje się także problem finansowania badań naukowych. Uniwersytety coraz odważniej wchodzą w kooperację z biznesem, zaś naukowcy, postrzegani dotychczas jako niezależni eksperci, upodabniają się do inwestorów i przemysłowców czerpiących zyski ze swoich odkryć i wynalazków. Proces ten, który brytyjski socjolog John Ziman określił mianem kapitalizmu postakademickiego, prowadzi do komercjalizacji całych sfer nauki. Ze szlachetnego zajęcia dla pasjonatów, poszukujących prawdy na pożytek społeczny, nauka szybko przekształca się w przedmiot aktywności biznesowej prowadzącej do wymiernych korzyści, a prawda naukowa przegrywa z takimi pojęciami, jak przewaga rynkowa lub cena akcji sponsora badań albo partnera w biznesie. Na końcu tego procesu stać może tylko zupełna utrata społecznego zaufania do nauki i jej etyczny upadek. Kondycję współczesnej nauki, w szczególności nauk biochemicznych, których problemy te dotyczą w najwyższej mierze, bada i opisuje w swojej książce Sheldon Krimsky, filozof, profesor Uniwersytetu Tuftsa i doradca prezydenta Goerge'a W. Busha do spraw etycznych problemów w medycynie. Jego książka zrodziła się z rozważań nad oderwaniem współczesnej nauki od etycznych korzeni. Jest ona znaczącym głosem w dyskusji na temat stanu dzisiejszej nauki oraz prawdziwą kopalnią informacji o nieczystych związkach nauki i biznesu.


http://czytelnia.onet.pl/0,17123,0,0,0,0,nauka_skorump...


Obrazek

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

"EMPATIA I ROZWÓJ MORALNY" Martin L. Hoffman

Przekład: Olena Waśkiewicz,
Tytuł oryg.: Empathy and Moral Development. Implication for Caring and Justice
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Współczesne teorie skupiają się na ogół na behawioralnym, poznawczym lub emocjonalnym wymiarze prospołecznego rozwoju moralnego. W niniejszej książce Martin L. Hoffman łączy te trzy wymiary, przekazując czytelnikom pierwsze wszechstronne ujęcie prospołecznego rozwoju moralnego u dzieci. Rozpatruje rolę empatii w pięciu sytuacjach moralnych: wyrządzanie krzywdy; pozycja niewinnego obserwatora; oskarżanie siebie mimo braku winy; konieczność wyboru jednej osoby spośród kilku potrzebujących; rozterka pomiędzy sprzecznymi oczekiwaniami opiekuńczości i sprawiedliwości.
Ta ważna książka jest ukoronowaniem trzydziestoletnich badań teoretycznych i praktycznych wybitnej postaci w dziedzinie psychologii dziecięcej i rozwojowej. Książka jest przeznaczona zarówno dla badaczy, jak i dla wychowawców, zajmujących się rozwojem moralnym.



Obrazek

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

"Etyka menedżera – społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa"
Mirosława Rybak


Wydawnictwo Naukowe PWN 2008 (copyright 2004)

Początkowo powiązana z normami etycznymi, po serii bankructw znanych firm społeczna odpowiedzialność jest widziana w gospodarce globalnej jako jeden z najistotniejszych elementów zarządzania, warunkujących stabilizację i rozwój przedsiębiorstwa.

Zagadnienia te, do niedawna uważane w Polsce za nieistotne, obecnie szczególnie wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej, wchodzą do kanonu wiedzy i życia codziennego polskiego menedżera.

Niniejsza praca jest pierwszą na polskim rynku tak kompetentnie i szeroko opisującą problematykę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa.

Podręcznik przygotowany specjalnie dla polskiego odbiorcy. Uwzględnia nowe prawa, związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Został napisany przystępnym językiem. Zawiera indeks rzeczowy i bogatą bibliografię.

Opinie o książce:
[...] Zaletą książki jest jej przejrzystość. Wprowadzane pojęcia kluczowe są definiowane. Tabele i wykresy pozwalają na obrazowe przedstawienie prezentowanych treści. Ważną sprawą jest przedstawienie problematyki z uwzględnieniem zasad i norm obowiązujących w Unii Europejskiej...
(dr Adam Sawicki, Politechnika Białostocka)

[...] Jest to publikacja oryginalna, a jednocześnie wyjątkowa [...] Jest ona niezwykle ciekawą syntezą, która scala dotychczas rozproszone na ten temat publikacje. [...] Walorem książki jest jej praktyczna i przystępnie sformułowana treść...
(prof. dr hab. Bogdan Nogalski, Uniwersytet Gdański)



Obrazek


http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6646/etyka-menedzera-...

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

ETYKA W MEDIACH vol. 1. WYBRANE PROBLEMY TEORII I PRAKTYKI
- Kowalczyk R. i Machura W. [red.]

ETYKA W MEDIACH vol. 2. RELIGIE W KONTEKSTACH I PODTEKSTACH
- Machura W. [red.]

ETYKA W MEDIACH vol. 3. WOKÓŁ ZAGADNIEŃ NORMATYWNYCH
- Machura W. [red.]

Szczegółowe informacje: http://www.goldenline.pl/forum/1391988/etyka-w-mediach...

Etyka w mediach vol.4 Człowiek jako podmiot norm i wartości
Machura /red/ W.

Etyka w mediach vol.5 Nowe media stare idee
Machura/red./ W.

Etyka w mediach vol.6 Media odzwierciedleniem rzeczywistości
Machura/red./ W.

Szczegółowe informacje: http://www.eksiegarnia.pl/index.php?s=wyniki&k=wydawni...

Wydawnictwo: Scriptorium Wydawnictwo Naukowe
Rok wydania: 2010


Obrazek
Daniel Dzida edytował(a) ten post dnia 09.07.10 o godzinie 15:51
Hubert L.

Hubert L. Technology Transfer
Manager at
BioTech-IP.pl

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Do poczytania online (za opłatą):

http://www.ibuk.pl/katalog.php?s=etyka

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Witam proponuję listę książek do etyki , które stanowią bardzo dobre wprowadzenie do tematu.Są wśród nich zarówno podręczniki jak i książki naukowe:

Lista podręczników do Etyki: (w kolejności ich wydania)

1)Jerzy Jarco,Zdzisław Kalita,Marian Semp "Etyka.Świat wartości moralnych" wyd. PWN Warszawa-Wrocław 1994r
2)Magdalena Środa "Idee etyczne starożytności i średniowiecza." wyd.WSiP Warszawa 1994r
3)Magdalena Środa "Idee etyczne czasów nowożytnych i współczesności."wyd. WSiP Warszawa 1998r
4)Jacek Hołówka "Problemy moralne w literaturze pięknej." wyd. WSiP Warszawa 1994r
5)Jacek Hołówka "Wybrane problemy moralne współczesności."wyd. WSiP Warszawa 1999r
6)Paweł Kołodziński,Jakub Kapiszewski "Etyka. Podręcznik dla Liceum i technikum"wyd.Operon Gdynia 2008

Lista książek uzupełniających:(w kolejności ich wydania)
1)Stefan Sarnowski i Edmund Fryckowski "Problemy Etyki.Wybór Tekstów " wyd. BRANTA 1993r
2)Peter Singer "Przewodnik po etyce" wyd. Książka i Wiedza 1993r Warszawa 1994r
3)Magdalena Środa "O wartościach,normach i problemach moralnych." wyd. PWN Warszawa 1994r
4)Gorge D.Chryssides, John H.Keler "Wprowadzenie do etyki biznesu." wyd. PWN Warszawa 1999r
5)Jacek Hołówka "Etyka w działaniu" wyd. Prószyński i S-ka 2001
6)Simon Blackburn "Sens Dobra.Wprowadzenie do etyki" wyd. Rebis Poznan 2002r
7)Wojciech Gasparski "Wykłady z etyki biznesu" wyd.WSPiZ im.Leona Kozmińskiego Warszawa 2002r
8)Bożena Klimczak, Anna Lewicka-Strzalecka "Etyka i ekonomia" wyd. Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego 2007r
9)Hartman Jan, Woleński Jan "Wiedza o etyce "wyd. Wydawnictwo: Park 2008r
10)Joanna Malinowska i Bogusława Bogucka "Problemy etyczności i etyki w szkole." wyd.AD REM Jelenia Góra 2009r
11)Smilansky Saul "10 Moralnych Paradoksów " wyd.WAM 2009r
12)Alain Badiou "Etyka-Przewodnik krytyki politycznej." wyd.Krytyki Politycznej 2009r
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

"Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi" to siedem bogato ilustrowanych wywiadów laureata tytułu Popularyzator Nauki 2008 z polskimi uczonymi, liderami w swoich dyscyplinach. Dr Tomasz Rożek pyta ich nie tylko o sprawy naukowe, ale także o granicę, której przekroczenie może być groźne. Cytowani eksperci zajmują się badaniami "na samej krawędzi poznania".

Obszerne wywiady pozwalają czytelnikom także spoza kręgu akademickiego zrozumieć, co polska myśl naukowa wnosi w rozwój nowoczesnych dziedzin wiedzy. Przystępny przekaz dopełniają przykłady zastosowania w życiu codziennym nanotechnologii, cybernetyki i robotyki, fizyki cząstek, badań mózgu, sztucznej inteligencji i internetu, klimatu i pogody oraz genetyki.
"Dzięki lekturze książki możemy dowiedzieć się między innymi czy możliwe jest sterowanie pogodą i dlaczego nie potrafimy dobrze jej przewidywać, czy sztuczna inteligencja potrafi być kreatywna, czy internet może wyeliminować potrzebę kontaktów z innymi ludźmi i czy powinniśmy prowadzić eksperymenty genetyczne na ludziach. Jakie są granice miniaturyzacji i wreszcie - czy eksperymenty wykonywane przez fizyków cząstek mogą doprowadzić świat do katastrofy" - wylicza w recenzji publikowanej przez wydawnictwo DEMART Marek Chromicki, dziennikarz zajmujący się popularyzacją wiedzy i komunikacją naukową, obecnie zatrudniony w Centrum Nauki Kopernik.

Zdaniem recenzenta Szymona Babuchowskiego, literaturoznawcy, nie jest sztuką pisać o rzeczach trudnych specjalistycznym językiem. Sztuką jest przedstawić te rzeczy tak, by zrozumieli je laicy. Właśnie z tym mamy do czynienia w książce Rożka.

"Autor tych obszernych wywiadów zabiera nas w podróż w świat nauki. Dzięki jego dziennikarskiej dociekliwości staje się ona pasjonującą przygodą. Rożek tak podchodzi rozmówców - wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach - by tym, czemu poświęcili niemal całe życie, zainteresowali czytelników, którzy z tematem dopiero się zaznajamiają" - ocenia Babuchowski.

W jego opinii, sztukę stawiania pytań dziennikarz opanował do perfekcji. Tomasz Rożek dobrze zna się na tematach, o których rozmawia, nie zadaje pytań przypadkowych, a swoje wywiady konstruuje w sposób przejrzysty i logiczny.

Rozmówcami Rożka są: prof. Ewa Bartnik z Uniwersytetu Warszawskiego (UW), prof. Grzegorz Wrochna z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, dr Rafał Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr Lech Górniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Andrzej Huczko z UW i prof. Tadeusz Niedźwiedź z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Publikacja zawiera ponad 80 zdjęć pochodzących z renomowanych agencji międzynarodowych oraz ponad 50 unikatowych infografik i schematów.

Tomasz Rożek jest doktorem fizyki, od lat zajmuje się dziennikarstwem i komunikacją naukową, laureatem tytułu "Popularyzator Nauki 2008" przyznawanego corocznie przez serwis PAP - Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instanc...


Obrazek
Daniel Dzida edytował(a) ten post dnia 01.02.11 o godzinie 17:50
Adam Aduszkiewicz

Adam Aduszkiewicz Fundacja Rozwoju
Demokracji Lokalnej
Prezes Zarządu

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Joseph L. Badaracco, Defining moments. When managers must choose between right and right
Jerzy T.

Jerzy T. właściciel, Artel

Temat: Książki dot. etyki i moralności

http://senyszyn.blog.onet.pl/
- wydaje mi się, że pasuje tutaj...Jerzy Trojanowski edytował(a) ten post dnia 15.11.11 o godzinie 06:42
Piotr Czwarkiel

Piotr Czwarkiel geolog, redaktor
naczelny

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Erich Fromm
Diana Pogodna

Diana Pogodna wolny zawód

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Książka na temat etycznych form buntu:
"Nieposłuszeństwo wobec prawa" Mirosława Rutkowskiego.


Czy prawo można przekroczyć w sposób usprawiedliwiony i moralnie dopuszczalny?
Czy nieposłuszeństwo wobec prawa to tylko negatywna postawa sprzeciwu?
W jakiej sytuacji można uciec się do nielegalnych działań?
Czy zawsze konieczne jest wcześniejsze wyczerpanie legalnych środków?
Kiedy nieposłuszeństwo staje się groźnym nadużyciem?
Czy użycie przemocy poza prawem bywa usprawiedliwione?
Jak pisze Mirosław Rutkowski, uporczywy sprzeciw wobec prawa takich postaci jak Mahatma Gandhi, Martin Luther King lub Henry David Thoreau doprowadził do znaczącej poprawy życia ludzi w skali masowej, budząc sumienie i poczucie jednostkowej tożsamości obywatelskiej.
Dzięki tym słynnym aktom nieposłuszeństwa problem „złego prawa” i zalegalizowanej krzywdy ludzi wzbudził zainteresowanie światowej opinii publicznej. I często to właśnie takie akty są źródłem lepszego prawa – dzięki nim prawo się rozwija, doskonali, żyje.

[z opisu książki w księgarni PWN]

konto usunięte

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Oblicza złości. Perspektywa psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów
redakcja naukowa Bernarda Bereza
Difin, 2012

W książce Autorzy przedstawili w sposób przekrojowy różne oblicza złości – złość w normie (czym się wyraża, jak sobie z nią radzić, jakie funkcje pełni, skąd się bierze) oraz złość w patologii (w uzależnieniach, w zaburzeniach psychicznych, zaburzeniach odżywiania, w nerwicach, zaburzeniach osobowości itp.)

W publikacji zostały również omówione sposoby radzenia sobie z gniewem oraz formy pracy terapeutycznej z pacjentami, którym złość towarzyszy m.in. w uzależnieniach, obrazie osobowości, zaburzeniach nastroju, zaburzeniach lękowych. Praca zawiera ponadto unikatowe badania w zakresie złości przeprowadzone na gruncie polskim.


http://www.ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=1614

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Biblia.

I wystarczy jeden tylko cytat.

"Szanuj bliźniego swego,jak siebie samego".

A cała reszta to tylko komentarze.

:)
Aleksandr Adamowicz

Aleksandr Adamowicz poznaję skutki
polityki wschodniej
dla handlu w
praktyce ...

Temat: Książki dot. etyki i moralności

Kolesowa N. "Prawa człowieka i procesy demograficzne" - o wpływie czynników "twardych" (gospodarczych) i prawa na demografię i wartościowanie różnych "praw" człowieka.

Następna dyskusja:

KODEKS ETYKI GRUPY




Wyślij zaproszenie do