Sylwia Hajdrowska

Sylwia Hajdrowska właściciel,
Borek&Hajdrowski
Nieruchomości

Temat: wierzyciel nie chce dać zgody na wykreślenie hipoteki

Witam , mam pytanie i proszę o odpowiedzi, spłaciłam hipotekę przymusową kaucyjną , która wpisana była na podstawie postanowienia sądowego , po zniesieniu współwłasności nieruchomości , z firmą mojego byłego męża. Firma co prawda nie należy na papierze do niego ( na potrzeby procesów sądowych ) ale to on zarządza spółką. Teraz kiedy spłaciłam mu zobowiązanie , on utrudnia mi wykreślenie hipoteki, ponieważ nie chce dać na to zgody, mimo iż prawnik piszę do nich listy w moim imieniu z prośbą o pozwolenie potwierdzone notarialnie. Jestem bezsilna, nie wiem co robi , ponieważ blokuje mi to inną transakcje . Proszę o pomoc , czy faktycznie można tak bez karnie i złośliwie nie wydać zgody nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Pozdrawiam
Sylwia
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: wierzyciel nie chce dać zgody na wykreślenie hipoteki

witam,

nie znam dokładnie sprawy, ale oczywiście, obowiązkiem wierzyciela jest wydanie dokumentów potrzebnych do wykreślenie hipoteki.
W razie zwłoki, właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie odszkodowawcze.
Może on również wystąpić z powództwem z art. 10 ukwih, względnie i zdecydowanie rzadziej z art. 189 KPC.
Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.

pozdrawiam
art.
Paweł Pelczar

Paweł Pelczar Radca Prawny /
Analityk kredytowy

Temat: wierzyciel nie chce dać zgody na wykreślenie hipoteki

co do zasady hipoteka jest prawem akcesoryjnym pozostającym w ścisłym związku z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Pisze co do zasady bo od 20.02.2011 nie jest to już takie jednoznaczne ale mniejsza z tym. W Twoim przypadku piszesz o hipotece kaucyjnej więc bez wątpienia ustanowiona przed 20.02.2011. Co do zasady hipoteka istnieje tylko w powiązaniu z zobowiązaniem, które zabezpiecza. Piszesz o hipotece przymusowej i tu by należało opisać więcej szczegułów. Z mocy prawa wygaśnięce zobowiązania powoduje wygaśnięcie hipoteki (jest ona bezzasadna). Z drugiej strony obowiązuje rękojmia wiary publicznej KW, więc jedynym rozwiązaniem jest zmuszenie Sądowne do wykreślenia hipoteki bezzasadnej, która z mocy prawa już nieistnieje. Sąd po stwierdzeniu bezzasadności wpisu hipotecznego usunie go z mocy prawa.
Musisz jedynie wykazać całkowitą spłatę zobowiązania, które nie będzie również mogło w przyszłości powodować żadnych skutków prawnych.

pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do