Dagmara M.

Dagmara M. Rozliczam ...:)

Temat: Polecenie testamentowe

Witam, mam pytanie odnośnie polecanie testamentowego.
babcia zapisała mi mieszkanie - właśnie w formie polecenia testamentowego.
Babcia miała trzy córki - odbyła się już rozprawa sądowa i nabycie spadku, w którym ja nie zostałam wymieniona, tylko moja mama i ciotki. Postanowieniem sądu muszę one zrzec się mieszkania na mnie.
Jak wygląda sprawa podatku? Czy mogę być z niego zwolniona? Czy podstawą zwolnienia może być artykuł 4a z ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Z góry dziękuję za pomoc.

Halo, halo :) czy ktoś mógłby mi pomóc :)?Dagmara M. edytował(a) ten post dnia 30.12.10 o godzinie 11:04

konto usunięte

Temat: Polecenie testamentowe

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1.zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 /przy poleceniu będzie to moment wykonania polecenia/, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2.udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust.1 pkt 1 /9.637 zł/ - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:
1.wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
2.gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wykonanie polecenia testamentowego zrzeczenia się własności mieszkania na rzecz danej osoby jest przeniesieniem własności nieruchomości i jako takie wymaga formy aktu notarialnego. Nie byłoby, więc obowiązku zgłoszenia, a dla pewności warto dopytać się notariusza. Pozdrawiam.

Następna dyskusja:

polecenie zapłaty z zagranicy




Wyślij zaproszenie do