Monika Bakinowska

Monika Bakinowska Private Bankier

Temat: oferta darowizny i kłopot

Witajcie,
pokrótce sytuacja wygląda następująco:
- na początku 99 roku Pan złożył swojej niepełnoletniej wówczas wnuczce ofertę darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu; w akcie jest zapis, że wnuczka może przyjąć darowiznę nie wcześniej niż dzień osiągnięcia pełnoletności i nie później niż koniec kalendarzowy tego roku;
- pan zmarł niedługo po akcie;
- wnuczka osiągnęła pełnoletność;
- wnuczka poszła do notariusza i przyjęła darowiznę;
- spółdzielnia przyjęła wnuczkę w poczet członków.
i teraz mamy sytuację bieżącą:
pani chce sprzedać to prawo do nieruchomości i jest klops, bo prawnik w banku twierdzi, że ta Pani nie ma prawa do nieruchomości.

więc zapytuję uprzejmie - jak Wam się wydaje? Czy taka oferta darowizny jest ważna po śmierci darczyńcy?
Piotr Dobrowolski

Piotr Dobrowolski Dobrowolski -
Adwokaci i Radcowie
Prawni radca prawny

Temat: oferta darowizny i kłopot

Art. 70 § 1. W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane - w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.

Co do zasady, umowa zostaje zawarta z chwilą, gdy do składającego ofertę dotrze oświadczenie o jej przyjęciu w taki sposób, by mógł się z nią zapoznać. W przedstawionej sytuacji oświadczenie o przyjęciu oferty nie mogło dość do składającego ofertę, jako że w chwili złożenia oświadczenia woli już nie żył. Należy rozważyć, czy nie można skorzystać z dobrodziejstwa drugiej części tego przepisu. Mianowicie, czy dojście takiego oświadczenia w ogóle było wymagane. Śmiem twierdzić, że tak... Zatem złożenie oświadczenia o przyjęciu oferty po śmierci składającego ofertę nie będzie skuteczne.
Agnieszka Swaczyna

Agnieszka Swaczyna Adwokat,
www.blogrozwod.pl
www.childabductionbl
og.pl

Temat: oferta darowizny i kłopot

To problem interpretacji, tzn. czy oferta wchodzi do spadku czy nie. Moim zdaniem wchodzi. Co za tym idzie przyjęcie oferty było skuteczne, a wnuczce służy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Rozwiązanie praktyczne - założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wtedy nikt nie będzie miał wątpliwości. Może się zdarzyć, że sąd wieczystoksięgowy będzie miał wątpliwości, ale wtedy stronie służą środki. Spróbować warto.

konto usunięte

Temat: oferta darowizny i kłopot

ale ta darowizna jest już przyjęta, więc o co chodzi? czy to nie była zwykła darowizna z warunkiem?
Monika Bakinowska

Monika Bakinowska Private Bankier

Temat: oferta darowizny i kłopot

Wg analityka w jednym z czołowych polskich banków Pani nie mogła przyjąć darowizny, bo dziadek zmarł pomiędzy złożeniem oferty darowizny a jej przyjęciem i wg tego analityka - powinno być postępowanie spadkowe ... Dlatego zapytuję Szanowne grono prawnicze :)



Wyślij zaproszenie do