Agnieszka L.

Agnieszka L. no excuses, no
explanations

Temat: Likwidacja/przejęcie zakładu pracy a prawo do odprawy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie z powodu likwidacji zakładu pracy, ale nie otrzymał należnej odprawy po ustaniu stosunku pracy, choć jedyną przyczyną wypowiedzenia była właśnie likwidacja.

Na pismo w sprawie wezwania do wypłaty odprawy likwidująca się spółka odpowiada (już po ustaniu zatrudnienia), że została przejęta przez inną spółkę na mocy art 23 p.1 KP i w związku z tym zaproponuje stanowisko pracy zaraz po odzyskaniu przez pracownika zdolności do pracy (pracownik przebywa na L4 od czerwca).
Podsumowując:

1. pracownik poszedł na L4 w czerwcu, nadal na nim przebywa
2. spółka przeszła w stan likwidacji w lipcu
3. spółka wypowiedziała umowy pracownikom ze względu na likwidację zakładu w lipcu
4. wypowiedzenie dobiegło końca 31. października, odprawa nie została wypłacona
5. pracownik upomniał się o odprawę, wezwał do jej wypłaty do 30.11
6. spółka poinformowała w listopadzie, że została przejęta przez inną spółkę i gwarantuje pracę po zakończeniu L4

Pytania:
1. jak wygląda przejęcie stosunku pracy w przypadku pracownika na L4 (wg mnie przejęcie z art. 23 jest z całym dobrodziejstwem inwentarza, również chorych, bez wypowiadania komukolwiek umów)

2. czy ostatnie pismo pracodawcy (deklaracja likwidowanej spółki o ew. zatrudnieniu) sprawia, że zwolniony nie może się ubiegać o odprawę?

Moja diagnoza jest taka, że w ramach przejęcia zakładu pracy nie powinno dojść do rozwiązania stosunku pracy, więc jeśli już doszło, to odprawa się należy niezależnie od obecnych deklaracji, i to czynionych przez poprzedniego pracodawcę, a nie przejmującego.

Ale może czegoś nie wzięłam pod uwagę?