Ewa Reut

Ewa Reut nauczyciel,
Przedszkole
Publiczne Nr 9

Temat: jak rozwiązać umowę warunkową?

zawarłam umowę warunkową ze sprzedającym dom. ANR nie skorzystała z prawa pierwokupu, ja obecnie sprzedałam mieszkanie i jestem prawie na bruku a sprzedający odciąga podpisanie umowy przenoszącej nie było określonego terminu wykonania tej umowy. teraz chcę kupić inny dom czy muszę rozwiązać umowę notarialnie czy mogę wysłać mu tylko zawiadomienie że odstępuję od zawarcia umowy. proszę o szybką odpowiedź.

konto usunięte

Temat: jak rozwiązać umowę warunkową?

Jeżeli umowa przedwstępna była zawarta w wymaganej formie, w tym wypadku w formie notarialnej, masz prawo przed sądem dochodzić jej zawarcia.

Możesz jednak wyznaczyć termin na zawarcie umowy przyrzeczonej, a w razie jego niedopełnienia, odstąpić od zawarcia tej umowy.

W każdym przypadku masz też prawo roszczenia o wyrównanie szkody jaką poniosłaś wskutek niezawarcia umowy przyrzeczonej.

Kodeks cywilny

Art. 389. § 1. Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
§ 2. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Art. 390. § 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.
§ 2. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
§ 3. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.
Mikołaj Skajewski

Mikołaj Skajewski radca prawny -
partner Legalis
Kancelaria Radców
Prawnych...

Temat: jak rozwiązać umowę warunkową?

Obawiam się, że nie chodzi tu o umowę przedwstępną, a o umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości. Zgodnie z art. 158 kc - umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Natomiast zgodnie z art. 77 § 3 kc - jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia; natomiast odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.

Tak więc do odstąpienia czy rozwiązania umowy, moim zdaniem nie jest konieczna forma aktu notarialnego. Wystarczy forma pisemna - data, treść, podpis.

Biorąc pod uwagę duże pieniądze jakie zapewne wchodzą w grę, lepiej jak na sprawę - umowę i inne porozumienia, zerknie profesjonalista, w celu uniknięcia ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej za odstąpienie bądź rozwiązanie umowy.Mikołaj S. edytował(a) ten post dnia 28.02.10 o godzinie 19:11

Następna dyskusja:

Prawo spadkowe- jak to rozw...




Wyślij zaproszenie do