Temat: niewypłacenie wynagrodzenie, art 55 kodeksu pracy a...

Witam,

mam nietypowe pytanie.

Co jest "lepsze" dla pracownika który do chwili obecnej nie ma zapłaconego wynagrodzenia za czerwiec 2013 (pracodawca zapłacił za lipiec, sierpień itd) ale do czerwca nie ma zamiaru wracać z płatnością.

Ten sam pracodawca do chwili obecnej nie wypłacił wynagrodzenia za marzec 2014 (powinien do 10.04 wypłacić).

W dniu dzisiejszym wyszła na jaw informacja i firma ma być podana do upadłości.

Stąd pytanie, czy lepiej pracownikom złożyć wypowiedzenie z art 55, sprawa na pewno się skończy w sądzie, (pracodawca jest wredny i z każdym tak postępuje - komorników jest już z 80), czy lepiej poczekać do ogłoszenia upadłości i wypłatę zaległych przejmie fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych / syndyk - czy ten fundusz wypłaci też zaległy czerwiec 2013r?

Może ktoś z Was wie, co jest mówiąc wprost bardziej opłacalne z punktu widzenia pracownika.

konto usunięte

Temat: niewypłacenie wynagrodzenie, art 55 kodeksu pracy a...

Kodeks pracy
Art. 55. § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
§ 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
§ 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio.

Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia na podstawie § 1 i 11 - w formie pisemnej z podaniem przyczyny - w terminie miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (§ 2)

W tym stanie rzeczy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia za marzec jest ryzykowne, bowiem od dnia wypłaty minął już 1 miesiąc.

USTAWA
z dnia 13 lipca 2006 r.
o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy(1)

Art. 12. 1. W razie niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze, zwane dalej "roszczeniami", podlegają zaspokojeniu ze środków Funduszu.
2. Zaspokojeniu ze środków Funduszu podlegają należności główne z tytułu:
1) wynagrodzenia za pracę;
2) przysługujących pracownikowi na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy:
a) wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy) i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
b) wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.),
c) wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego,
d) odprawy pieniężnej przysługującej na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
e) ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, o którym mowa w art. 171 § 1 Kodeksu pracy, należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy,
f) odszkodowania, o którym mowa w art. 361 § 1 Kodeksu pracy,
g) dodatku wyrównawczego, o którym mowa w art. 230 i 231 Kodeksu pracy;
3) składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawców na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
3. Roszczenia z tytułów wymienionych w ust. 2 pkt 1, pkt 2 lit. a-c i lit. g oraz pkt 3 podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli ustanie stosunku pracy przypada w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.
4. Roszczenie z tytułu wymienionego w ust. 2 pkt 2 lit. e podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.
5. Roszczenia z tytułów wymienionych w ust. 2 pkt 2 lit. d i lit. f podlegają zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące następujące po tej dacie.
6. Roszczenia z tytułów wymienionych w ust. 2 podlegają zaspokojeniu także w przypadku, gdy uprawnienie do nich powstanie w dniu stanowiącym datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w dniu ustania stosunku pracy.

Art. 3. 1. Niewypłacalność pracodawcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1, zachodzi, gdy sąd upadłościowy, na podstawie przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego, wyda postanowienie o:
1) ogłoszeniu upadłości pracodawcy obejmującej likwidację majątku dłużnika;
2) ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu;
3) zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika;
4) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy, jeżeli jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;
5) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.
2. Datą niewypłacalności jest data wydania postanowienia sądu upadłościowego o ogłoszeniu upadłości pracodawcy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, data postanowienia sądu upadłościowego o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, data uprawomocnienia się postanowienia o zmianie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.

Wynika z tego, że fundusz nie pokryje zobowiązania za czerwiec

Temat: niewypłacenie wynagrodzenie, art 55 kodeksu pracy a...

dziękuję Panie Robercie za jasne przedstawienie sytuacji.

Zatem pojawia się pytanie, w jaki sposób uzyskać odszkodowanie za przytoczony czerwiec 2013r?

Była PIP, i to kilkakrotnie, nakazy, kary, Pracodawca się odwołuje i mówiąc wprost "śmieje się" z nieudolności PIP, twierdząc a co oni mogą mi zrobić... odwagi dodają mu tu 3 dobrze opłacani prawnicy...

takiej sytuacji jak ten pracownik jest około 260 ludzi.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.04.14 o godzinie 19:49

konto usunięte

Temat: niewypłacenie wynagrodzenie, art 55 kodeksu pracy a...

pozew do sądu o zapłatę i zabezpieczenie roszczenia przez zobowiązanie zapłaty kwoty na podstawie art. 753 kpc w zw. z art. 753 indeks 1 pragraf 1 pkt 2 kpc

Temat: niewypłacenie wynagrodzenie, art 55 kodeksu pracy a...

Witam,

dziękuję za praktyczne porady... sprawa jest w toku ;/

D.J.

Następna dyskusja:

Wypowiedzenie umowy przez p...




Wyślij zaproszenie do