Łukasz S.

Łukasz S. Project Manager

Temat: Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Czy ktoś z planujących budowę/budujących/zainteresowanych budową zgłębiał temat dostępnych aktualnie dopłąt do budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego ?
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kr...
Jakie są wasze opinie na temat skorzystania z tych środków, czy zaproponowane dofinansowanie spełnia wasze oczekiwania odnośnie rekompensaty kosztów budowy ?
Wojciech Filiks

Wojciech Filiks Team Leader RPO
Solutions @
Alexander Mann
Solutions

Temat: Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Witam,
jestem obecnie w temacie NF15, na "skórze" klientów kupujących domy pasywne, współpracujemy jako firma z weryfikatorami NFOŚ, na razie mamy jednego klienta zweryfikowanego po uprzednim wybudowaniu i certyfikowaniu domu pasywnego według Darmstadt, czterech kolejnych przygotowujemy dokumentację do weryfikacji.

Ogólnie kwota wygląda nieźle, 50 000 zł, po odjęciu podatku i kosztów weryfikatorów zostaje około 35 tyś, do tego kredyt jest dostępny jedynie w kilku bankach, które z reguły na dopłatach też chcą zarobić więc nie dają na taki kredyt najlepszych warunków, podobnie się miało z Rodziną na Swoim.

Dopłata nie miała w zamyśle kompensować - miała zachęcać, wspomagać decyzję, na razie ruch w interesie raczej mały - formalności i obostrzenia odstraszają. Patrząc na kraje rozwinięte, u nas po prostu ogólnie sam system rozprowadzania dotacji słabo funkcjonuje i urzędnicy bojący się wyłudzeń obostrzają kryteria, ale mam nadzieję że z czasem system ten zostanie usprawniony.

Jako wykonawca budynku uzyskanie pozytywnej weryfikacji traktujemy jako swojego rodzaju zewnętrzne potwierdzenie jakości wykonania, w końcu weryfikowany jest projekt oraz wykonanie (test szczelności, oraz możliwy audyt z kamerą termowizyjną), co jak na Polskie warunki dla inwestora nie mającego czasu i wiedzy na kontrolowanie budowy jest bardzo pożyteczne przy inwestycji rzędu 0,5 - 1 mln zł jaką jest dom jednorodzinny.

Reasumując na rynku narzekać będą ci, którzy nie dadzą rady sprostać weryfikacji z braku wiedzy, umiejętności lub z "oszczędności", a z tego co wiem od weryfikatorów jest już bardzo dużo projektów deweloperskich w weryfikacji- czy zostaną zrealizowane, to zależy już w dużej mierze od klientów- czy zaczniemy (konsumenci) już teraz kupować energooszczędne domy i mieszkania, tak jak kiedyś zaczęliśmy zwracać uwagę na zużycie prądu w urządzaniach AGD lub paliwa w samochodzie?

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Wojciech Filiks

Wojciech Filiks Team Leader RPO
Solutions @
Alexander Mann
Solutions

Temat: Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Doplata nie służy "zwróceniu" kosztów. Jest dopłatą mającą zachęcić konsumentów do tego typu budownictwa. Kwestia przygotowania detali w przypadku budowy nowoczesnego energooszczędnego domu i tak jrst konieczna, w przypadku zastosowania rekuperacji test szczelności jest standardem, na zachodzie mamy akurat podobną sytuację gdzie to doplatodawca dyktuje warunki.

Jak wspomniałem budując dom według phpp czyli międzynarodowego programu liczenia "pasywnosci" uzyskamy uważając na szczegóły standard nf15. Wymaga to sporo wysiłku i obawiam sie że pojedynczego inwestora moze zniechęcić. Ale jako część oferty handlowej, doskonale określa umówiony efekt końcowy.

Reasumując: czemu narzekać? Rodzinę na swoim zastępuje MdM. Budując dom pasywny za dopłatę mamy kuchnię gratis nie mówiąc o niskich kosztach utrzymania. Im więcej ludzi w Polsce będzie wybierać pasywne albo energooszczędne budownictwo tym tańsze będą komponenty tych domów. I temu ma służyć dopłata. Początkowo również byłem podobnego zdania co przedmówca ale po głębszym zbadaniu tematu jestem za:)

A domów z dopłatą nf15 będzie za miesiąc 5 więcej. 3 w zachodniopomorskim 1 w Poznaniu i kolejny w Lubuskim.

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Rafał Pisarczyk

Rafał Pisarczyk kosztorysant
budowlany, inżynier
budowy

Temat: Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Adam K.:
MdM to kolejny jak na razie niewypał - program z masą braków i nie ma co go porównywać do programu "Rodzina na swoim".
Jaką kuchnię mamy gratis? Dopłata do przepłaconego domu nie daje żadnych oszczędności.Rozumiem elementy marketingu, ale nie stosujmy marketingowych metod rządowych w tej rozmowie to może uda nam się spowodować by miała ona sens. Praktycznie rzecz biorąc nie ma żadnych dopłat w naszym kraju do jakiegokolwiek budownictwa i nie ma się co czarować.
NF 15 i NF 40 to program bardzo słabo nawiązujący do wspierania budownictwa energooszczędnego i pasywnego, to program który jak pokazują statystyki już się nie przyjął bo jest pokrętny a udział w nim jest zwyczajnie drogi i nieopłacalny.
Wiadomo - nikt niczego nie daje za nic, ale w tym wypadku twórcy programu przesadzili i program w obecnym wydaniu "nie chwycił". Może za moment opracują jakąś erratę, która pozwoli złapać kilku kolejnych klientów (bankom:)).

Mimo to wszystko polecam oczywiście budowę domów energooszczędnych - co jak najbardziej jest możliwe bez udziału w opisywanym programie. Niech nielogiczne programy psedo-wsparcia nie zniechęcają inwestorów do budownictwa energooszczędnego. Budujemy dla siebie a nie dla programów.

programy są bo muszą być / dobrze by było aby były. Przynajmniej nikt nie zarzuci rządzącym, że nie ma wsparcia, a to że mało jest na nie chętnych..... no cóż

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Wojciech Filiks

Wojciech Filiks Team Leader RPO
Solutions @
Alexander Mann
Solutions

Temat: Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Wracając do dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych-okazuje się że nie taki diabeł... dom zaprojektowany w naszej firmie jako pasywny według PHPP i certyfikowany w PHI Darmstadt, otrzymał weryfikację NF15, realizujemy właśnie dopłatę, kolejne już mam nadzieję szybciej będą weryfikowane. Problem póki co widzę w bankach- personel i doradcy nie wiedzą co z czym, produkty lekko mówiąc nie są najwyższych lotów, ale dla chcącego:) otrzymanie 50 000 brutto na "deser" nawet po obcięciu do kwoty netto około 35- 40 tysięcy nie jest aż tak "niewarte" postarania się.
Po rozmowach z weryfikatorami, widzę że większość indywidualnych inwestorów "wpada" na próbie szczelności- przy ekipie, która nie wie co wpływa na szczelność budynku, technologii tradycyjnej gdzie dokładność montażu jest liczona w centymetrach, osiągnięcie wymaganej dla budynku pasywnego szczelności jest ogromnym ryzykiem dla inwestora- jak praktyka budowlana pokazuje zejście nawet z wyniku między 1 a 2 może się wiązać z ogromnymi kosztami, niejednokrotnie odkrywaniem wykonanych już prac i połączeń a najlepsze jest to że wykonawca w polsce łata "dziury" pianką rozprężną i silikonem... trwałośc tego uszczelnienia jest bardzo krótka.

Dla ciekawskich oryginał dokumentu: https://www.facebook.com/DomyProcyon/photos/pcb.3081591...

Adam Kleczewski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

Domy pasywne




Wyślij zaproszenie do