konto usunięte

Temat: Pieniądze z PPK będzie można wydać na leczenie? Zależy na...

Pieniądze z PPK będzie można wydać na leczenie? Zależy na co zachorujesz.

Zasadniczo pieniądze z w Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie można wypłacić bez podatku dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Ale od tej reguły jest wyjątek. Jest nim choroba. Jeśli ciebie, twojego małżonka albo dziecko dopadnie poważne schorzenie, pieniądze zgromadzone w PPK będzie można przeznaczyć na leczenie. Ale uwaga, w przepisach są haczyki. Bo nie każda choroba pozwoli na wypłatę pieniędzy.


Od poniedziałku, 1 lipca, największe firmy muszą zacząć wprowadzać Pracownicze Plany Kapitałowe. To nowa reforma rządu, która zakłada oszczędzanie z myślą o dodatkowej emeryturze. Program jest dobrowolny. Składki do PPK będą wpłacać sami pracownicy, ale taże pracodawcy. Będą także dopłaty państwa. Im dłużej będziemy odkładać pieniądze, tym większe świadczenie będziemy z PPK dostawać – i to niezależnie od emerytury z ZUS. Wypłata pieniędzy z PPK zostanie uruchomiona po ukończeniu przez nas 60. roku życia.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy poważnie zachorujemy, po pieniądze będziemy mogli sięgnąć wcześniej i wypłacić jednorazowo lub w ratach 25 proc. środków. Co jednak najważniejsze, w takiej sytuacji nie trzeba będzie płacić zysku od podatku kapitałowych. To może być spore ułatwienie, zwłaszcza jeśli wiadomo że leczenie lub rehabilitacja będą długo trwać i będą kosztowne.

Ale uwaga, w przepisach jest pułapka: okazuje się, że nie każda poważna choroba pozwoli na to, by po pieniądze sięgnąć. W ustawie o PPK znalazł się zamknięty katalog schorzeń, które umożliwiają wypłatę 25 proc. środków. Można to zrobić w razie:

• uzyskania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy na okres co najmniej 2 lat lub



• uzyskania orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności ustalona na okres co najmniej 2 lat, lub

• w razie orzeczenia niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat,

• zdiagnozowania u osoby dorosłej jednej z ciężkich chorób, są to m.in: nowotwór złośliwy, udar mózgu, zawał serca, utrata kończyny, utrata mowy, słuchu lub wzroku, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, stwardnienie rozsiane, gruźlica, niewydolność nerek, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, HIV.

• zdiagnozowanie u dziecka jednej z ciężkich chorób np. nowotworu złośliwego, cukrzycy, utraty wzroku lub słuchu, padaczki, HIV.

Pełny wykaz chorób zawiera art. 2 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych ...

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/pien...