konto usunięte

Temat: Chory jak polski pracownik. Co drugi ze zwolnieniem...

Chory jak polski pracownik. Co drugi ze zwolnieniem lekarskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował zestawienie „Absencja chorobowa i zasiłki z ubezpieczeń społecznych I-IV 2019 r.”. Według zamieszczonych w nim danych w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 9,2 mln zaświadczeń lekarskich. 7,5 mln z nich wystawiono z tytułu choroby własnej ubezpieczonych, a ich przeciętna długość wynosiła 11,41 dnia.


Z danych ZUS wynika, że co drugi pracujący Polak przebywał na początku 2019 roku na zwolnieniu lekarskim.
W pierwszym kwartale tego roku wystawiono 7,5 mln zwolnień z tytułu choroby własnej, a pracujących Polaków jest 16,3 mln.
Jak podają eksperci SALTUS Ubezpieczenia, pracodawców kosztowało to 2 mld zł.
- Absencja chorobowa zawsze stanowi obciążenie dla pracodawcy. Wpływa nie tylko na sprawność działania firmy, ale też bezpośrednio na finanse przedsiębiorstwa. Dobitnie pokazują to dane ZUS. W minionym kwartale pracodawcy wydali na wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy 2 067,6 mln zł. To o 14,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku - zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor działu ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia. Jak zaznacza, trzeba pamiętać, że to tylko część wydatków. Muszą ponieść też koszty związane z koniecznością zapewnienia ciągłości pracy, wynagrodzenia nadgodzin czy zastępstw.

Eksperci wskazują, że najczęstszą przyczyną zwolnienia w pracy była ciąża lub problemy z układem oddechowym. Należy jednak zwrócić uwagę, że wśród trzech głównych przyczyn najdłuższych zwolnień były problemy neurologiczne. Jak zaznaczają, jest to dość niepokojący sygnał. Zwłaszcza jeżeli połączymy go z faktem, że grupą wiekową, która najczęściej korzystała ze zwolnień lekarskich, są osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.

- Skuteczne zarządzanie zdrowiem pracowników stanowi spore wyzwanie dla pracodawców. Choć ramy, w jakich powinni się poruszać, wyznaczają przepisy o medycynie pracy, to powinni jednak pamiętać, że obowiązkowe badania kontrolne warto również uzupełnić o dostęp do świadczeń profilaktycznych, na co wskazuje ustawodawca. Pomocą w ich organizacji mogą być grupowe polisy zdrowotne. Dynamiczny rozwój rynku nieobowiązkowych ubezpieczeń spowodował, że towarzystwa podchodzą elastycznie do potrzeb przedsiębiorców. Niektóre z nich oferują nawet specjalne pracownicze programy profilaktyczne wychodzące naprzeciw problemom zdrowotnym pracowników poszczególnych branż - dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

CZYTAJ DALEJ: https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/chory-jak-polski-prac...