konto usunięte

Temat: Kilkadziesiąt zgłoszeń o skimmingu. Jak ustrzec się...

Kilkadziesiąt zgłoszeń o skimmingu. Jak ustrzec się kradzieży z bankomatów?

Sto­łecz­na po­li­cja roz­bi­ła w ostat­nich la­tach kil­ka­na­ście mię­dzy­na­ro­do­wych grup zaj­mu­ją­cych się skim­min­giem, czyli kra­dzie­ża­mi pie­nię­dzy po sko­pio­wa­niu da­nych z kart ban­ko­wych. W ten spo­sób można stra­cić ty­sią­ce zło­tych. Dzię­ki dzia­ła­niom po­li­cji na­stą­pił spa­dek ta­kich prze­stępstw. Jed­nak pod ko­niec 2014 roku od­no­to­wa­no w sto­li­cy kil­ka­dzie­siąt zgło­szeń o tym cha­rak­te­rze. Po­li­cjan­ci szu­ka­ją zło­dziei i radzą, jak się uchro­nić przed tym pro­ce­de­rem.

Skim­ming to prze­stęp­stwo, które po­le­ga na bez­praw­nym sko­pio­wa­niu za­war­to­ści paska ma­gne­tycz­ne­go karty ban­ko­wej (ban­ko­ma­to­wej, kre­dy­to­wej, itp.), w celu wy­two­rze­nia du­pli­ka­tu ory­gi­nal­nej karty. Taka zdu­pli­ko­wa­na karta dzia­ła tak samo, jak ory­gi­nal­na, a trans­ak­cje nią do­ko­na­ne ob­cią­ża­ją pra­wo­wi­te­go wła­ści­cie­la – tłu­ma­czy Ko­men­da Sto­łecz­na Po­li­cji.

Jesz­cze groź­niej­szą od­mia­ną tego ro­dza­ju prze­stępstw jest skim­ming ban­ko­ma­to­wy. Jak to dzia­ła? Prze­stęp­cy in­sta­lu­ją urzą­dze­nia słu­żą­ce do po­zy­ski­wa­nia za­rów­no da­nych paska ma­gne­tycz­ne­go kart, jak i kodów PIN. Mogą być one mon­to­wa­ne na ban­ko­ma­tach i w ich wnę­trzu. Za­zwy­czaj zło­dzie­je in­sta­lu­ją kom­plet na­kła­dek: jedną w miej­scu, gdzie wsuwa się kartę, druga (z ka­mer­ką) - pod­wie­sza­na jest, jako do­dat­ko­wy baner świetl­ny, w gór­nej czę­ści ban­ko­ma­tu. Taki ze­staw re­je­stru­je dane za­war­te na pasku ma­gne­tycz­nym karty, a za po­mo­cą ka­me­ry od­czy­tu­je PIN.

Jak ustrzec się przed skim­min­giem? – Przede wszyst­kim mu­si­my uzmy­sło­wić sobie skalę za­gro­że­nia i na­brać pew­nej nie­uf­no­ści do urzą­dze­nia, jakim jest ban­ko­mat. Nie ko­rzy­staj z tego, który wzbu­dza twoje po­dej­rze­nia. Zwróć uwagę na wszel­kie ele­men­ty od­sta­ją­ce od pła­skich po­wierzch­ni ban­ko­ma­tu oraz na za­mon­to­wa­ne na nim do­dat­ko­we ele­men­ty, które nie są jego in­te­gral­ną czę­ścią, np. li­stwy, na­kład­ki, po­jem­ni­ki na ulot­ki – w ele­men­tach tych mogą być za­mon­to­wa­ne mi­kro­ka­me­ry – in­for­mu­ją funk­cjo­na­riu­sze z KSP.

Źródło/Pełny tekst: http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/kilkadziesiat-zglos...