konto usunięte

Temat: Nieznane wcześniej zdjęcia Poznania -​ widać na nich...

Wydawnictwu Miejskiemu udało się pozyskać około 600 zdjęć wykonanych w Poznaniu w latach 1945-1946. To wstrząsający obraz miasta tuż po zakończeniu II wojny światowej. Widać na nim ekshumacje ofiar, zniszczone budynki i miejsca, gdzie Niemcy mordowali Polaków.

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne to program polegający na digitalizacji archiwalnych zdjęć Poznania pochodzących ze zbiorów różnych instytucji i osób prywatnych. Dzięki zapisaniu ich w postaci cyfrowej nie ma ryzyka, że unikatowe zdjęcia, plakaty czy pocztówki zginą bezpowrotnie. Zbiory CYRYL-a są w dużej mierze powszechne dostępne – może je przeglądać każdy, kto wejdzie na stronę http://cyryl.poznan.pl. Od 2012 r. udało się zdigitalizować ponad 70 tys. obiektów, z których 30 tys. jest już dostępnych.

CYRYL właśnie wzbogacił się o zbiór kolejnych 600 niezwykle cennych fotografii autorstwa Zbigniewa Zielonackiego, legendarnego fotografa powojennego Poznania, który, gdy wybuchła wojna, zamurował swój sprzęt fotograficzny, a w lutym 1945 r. znów zaczął robić zdjęcia tego, jak wyglądał Poznań tuż po wyzwoleniu się spod niemieckiej okupacji.

Cytaj dalej: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019407,title,Nieznane-wcz...