konto usunięte

Temat: 99 lat temu w Poznaniu...

99 lat temu w Poznaniu...

Gdy na mapę Europy wracała niepodległa Polska, wyzwolenie jej zachodnich rubieży nie było wcale pewne. Przedstawiamy kalendarium powstania wielkopolskiego – jednej z nielicznych zwycięskich insurekcji w naszych dziejach.


Rozejm zawarty o 5:20 rano 11 listopada 1918 r. w Compiègne zakończył pierwszą wojnę światową i przypieczętował niepodległość Polski. Kiedy Warszawa świętowała, inne części kraju nadal pozostawały pod obcą władzą. Należał do nich Poznań – jedno z najstarszych lokowanych miast w Polsce i stolica Wielkopolski. Jesienią 1918 r. przypominało ono beczkę prochu.

Obrazek

Cesarstwo Niemieckie już 9 listopada zmieniło się w republikę, jednak ani myślało rezygnować z integralności terytorialnej. Berlin nie zamierzał oddawać ziem zaboru pruskiego – w tym Wielkopolski z Poznaniem, Kujaw, Pomorza Gdańskiego, Warmii oraz Śląska – odradzającej się Rzeczypospolitej.

Do działania przystąpiły podziemne organizacje patriotyczne. W toku trwającej w Niemczech rewolucji gromadzono zapasy broni i amunicji. Założono dbającą o utrzymanie spokoju Straż Obywatelską, a także polskie rady żołnierskie i robotnicze – w Ostrowie i Środzie Wielkopolskiej udało im się nawet przejąć lokalną kontrolę. Powstający w Berlinie rząd uległ naciskom i zgodził się na powołanie ciała reprezentującego polską mniejszość. Pojawiła się nadzieja na polubowne rozwiązanie.
(...)
https://www.skarbnicanarodowa.pl/biuletyn/180-99-lat-te...