Damian Maciąg

Damian Maciąg PR, marketing,
social media, NGO

Osobiście jestem za rozwiązaniem mającym na celu utworzenie właśnie ok. 25 województw. Zaspokoi to potrzeby i ambicje środowisk lokalnych, a przy tym można zastosować jasne zasady co do tworzenia województw.
Damian Maciąg

Damian Maciąg PR, marketing,
social media, NGO

Chciałbym zamieścić kilka pomysłów dotyczących ewentualnego nowego podziału administracyjnego.

Aktualny podział administracyjny (III stopień - województwa)

Obrazek


Podział kraju na 28 województw (powiaty zachowują swój obecny charakter - zadania, powierzchnię)

Obrazek


Dla porównania podział administracyjny naszego kraju z lat 1975-1998

Obrazek


Podział kraju na 25 - 28 województw daje możliwość zaspokojenia potrzeb i ambicji środowisk lokalnych, tak jak pisałem wcześniej.

Inną możliwością, niebędącą złą, jest podział na 18 - 19 województw. W tym jednak przypadku powinny zostać zreformowane również powiaty - likwidacja słabszych poprzez włączenie do większych(np. szydłowiecki do radomskiego), łączenie dwóch małych (np. lipski i zwoleński), zwiększenie ich kompetencji.

Proponowałbym takie zmiany:

Obrazek


- Radom i Kielce tworzą wspólne województwo staropolskie;
- Warszawa i okolice tworzą Warszawski Okręg Stołeczny;
- woj. mazowieckie tworzą tereny na zachód, północ od Warszawy, Łomża do nowego mazowieckiego;
- Siedlce do podlaskiego;
- Częstochowa i Opole wspólne województwo częstochowsko-opolskie (przed reformą z 1999 było było w planach, wtedy funkcjonowało pod nazwą piastowskie - nie wiem do czego nawiązywałaby ta nazwa);
- Elbląg do kaszubsko-pomorskiego (zmiana nazwy);
- Bielsko-Biała do małopolskiego;
- utworzenie województwa środkowopomorskiego ze stolica w Koszalinie i Słupsku;
- ewentualnie utworzenie województwa środkowopolskiego ze stolicą w Kaliszu, ale akurat nie jestem za utworzeniem takiego
województwa.

Co o tym sądzicie?Damian M. edytował(a) ten post dnia 14.03.10 o godzinie 13:18

konto usunięte

ja myślę, że optymalny byłby model dwudziestukilku mezoregionów ale bez powiatów. tak naprawdę nie są one nam do niczego potrzebne.
Grzegorz Soból

Grzegorz Soból właściciel, P.P.H.U.
DELTA

im więcej województw tym lepiej bo wtedy władza jest bardziej zdecentralizowana , ale uważam że 49 też było za dużo dlatego również opcja 20 kilku województw jest według mnie najrozsądniejsza
Grzegorz Soból

Grzegorz Soból właściciel, P.P.H.U.
DELTA

Mam propozycję odnośnie reformy administracyjnej. co uważacie o tym by zorganizować akcję polegającą na zbieraniu podpisów pod projektem utworzenia w Polsce nowych województw?? na wzór akcji promującej budowę drogi s-9 Radom - Rzeszów. Udział w akcji mogły by wziąść wszystkie osoby i samorządy , które uważają , że taka reforma jest potrzebna.
Damian Maciąg

Damian Maciąg PR, marketing,
social media, NGO

Ciekawa inicjatywa na WSH w Radomiu:


Obrazek


DEBATA O SZANSACH I ZAGROŻENIACH DLA RADOMIA

W najbliższy czwartek 20 maja 2010 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu: Radomski Salon Dyskusyjny. Tematem dyskusji będzie: "Województwo mazowieckie z Warszawą czy osobno? - szanse i zagrożenia dla Radomia". Debata z udziałem ekspertów odbędzie się w siedzibie WSH przy ul. Traugutta 61a od godz. 17.30. Spotkanie ma formułę otwartą.

Radomski Salon Dyskusyjny to nowa inicjatywa, która ma na celu stworzenie rzetelnej dyskusji nad problemami najważniejszymi dla naszego miasta i regionu. Odpowiedzią jest stworzenie swoistego salonu dyskusyjnego, gdzie polityka i politycy zostaliby odsunięci na dalszy plan, a głos otrzymują eksperci i aktywni radomianie.

W pierwszej części spotkania o korzyściach i zagrożeniach dla Radomia płynących z ewentualnego wydzielenia stolicy z województwa mazowieckiego dyskutować będą: prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki – Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, dr Piotr Żuber – Dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Kazimierz Wlazło – ostatni wojewoda radomski oraz dr Andrzej Filipowicz i dr Krzysztof Chochowski – specjaliści w zakresie administracji.

W drugiej części spotkania zaplanowana jest dyskusja z udziałem ekspertów i obecnych gości.

Debata odbędzie się w dniu 20 maja 2010 r. o godzinie 17:30 w siedzibie Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu przy ulicy Traugutta 61a.

Stworzenie klubu dyskusyjnego to idea piękna, lecz dopiero dotarcie z nową jakością dyskusji o ważnych dla Radomia sprawach do mieszkańców miasta, przynosi korzyść. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie.

Źródło: http://www.wsh.pl/index.php?Wydarzenia=89
Damian Maciąg

Damian Maciąg PR, marketing,
social media, NGO

Czy może ktoś był na spotkaniu w WSH? Ja niestety nie mogłem, a nie wiem jak się potoczyło to spotkanie, bo w nawet w mediach cisza :/

Jakie tematy zostały poruszone? Jakie ewentualne pomysły były omawiane? Jakie argumenty były używane przez uczestników spotkania?

konto usunięte

W nawiązaniu do wywiadu z prof. Zbigniewem Strzeleckim w sprawie wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, opublikowanego na stronach warszawskich Gazety Wyborczej Jakub Kluziński przesłał do warszawskiej redakcji GW odpowiedź z prośbą o publikację. Odnosi się on do (cyt.) "kilku mitów i nieprawdziwych stwierdzeń tam zawartych". Oto ów list:

Mit I: udana reforma

Obecny ustrój terytorialny jest daleki od optymalnego. Pierwotny projekt został zmieniony wskutek politycznych rozgrywek – dodano kilka województw i kilkadziesiąt powiatów. Powstały układ nie jest społecznie akceptowany. W niektórych regionach uważa się go – po prostu – za niesprawiedliwy. Słuszne jest oczekiwanie, że ośrodki podobnej wielkości będą miały taką samą rangę administracyjną. Tymczasem Radom jest większy od Kielc i Torunia, tym bardziej od Opola i Zielonej Góry, ma niemniejsze zaplecze terytorialne, a mimo to stracił status wojewódzki. Południowe i wschodnie krańce województwa mazowieckiego są w gorszej sytuacji gospodarczej od województwa świętokrzyskiego, a jednak to Kielce korzystają z programu pomocy dla Polski Wschodniej, zaś Radom i Siedlce – nie.

Mit II: bogata Warszawa pomaga biednym

Znamienne jest, iż głosy przeciwko podziałowi województwa wychodzą tylko z Warszawy. Jeżeli Warszawa rzekomo dotuje prowincję, to dlaczego nie chce pozbyć się balastu? Województwo mazowieckie rzeczywiście jest zamożne. Pytanie – jaki jest podział tego bogactwa między rdzeń a peryferia? Z puli przyjętych projektów kluczowych obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego – 61% wartości przypada na aglomerację warszawską. Z większych miast na drugim miejscu jest bogaty Płock – 14%. Do Radomia trafiło 7% środków. Przypomnijmy, że Radom jest dwukrotnie większy od Płocka i posiada dwukrotnie wyższą stopę bezrobocia. I na tym polega wyrównywanie dysproporcji rozwojowych, co jest przecież założeniem RPO. Kilka miesięcy temu Marszałek odmówił 15 mln zł. na port lotniczy w Radomiu. Chwilę później przeznaczył 200 mln na budowę tunelu (!) do lotniska w Modlinie. Kilka tygodni temu znikło zagwarantowane przez Marszałka 30 mln zł. na budowę oddziału szpitala w Radomiu. A gdzie uniwersytet, park naukowo-technologiczny, filharmonia, studio telewizji publicznej? To przecież standardowa infrastruktura w ćwierćmilionowym mieście. Jednak dla Warszawy Radom jest – peryferyjnym miastem powiatowym.

Mit III: wydzielenie Warszawy

Czy ktoś proponuje, by wydzielić z województwa Warszawę w jej granicach administracyjnych? To niedorzeczność. Granice województwa nie powinny oddzielać ośrodka od jego zaplecza. Koncepcja dotyczy wydzielenia szeroko określonego regionu Warszawy – w granicach obszaru metropolitalnego, a może nawet trzech statystycznych podregionów warszawskich (NTS-3). Do nowego województwa warszawskiego powinny należeć nie tylko gminy podwarszawskie, ale też wszystkie miasta z aglomeracji, które funkcjonalnie stanowią część systemu miejskiego Warszawy.

Mit IV: rozdrabnianie podziału

Województwo mazowieckie jest największe w Polsce – liczy 5 mln ludności; dla porównania – tyle samo co Słowacja. Trzy podregiony warszawskie to 3 mln, zaś pozostała część województwa – 2 mln mieszkańców. Powstające w wyniku podziału jednostki nawiązują do średniej wielkości województwa w Polsce (2,3 mln). Są znacząco większe od najmniejszego województwa – lubuskiego (1 mln). Można też rozważyć inne warianty niźli prosty podział województwa. Możliwe jest połączenie okręgu radomskiego z województwem świętokrzyskim, siedleckiego – z lubelskim, a ostrołęckiego – z podlaskim. Pozostaje wówczas województwo mazowieckie z Płockiem i Warszawą. Zaletą tego rozwiązania jest powiększenie małego województwa świętokrzyskiego; ponadto unika się tworzenia nowych województw. W każdym z przypadków podział województwa mazowieckiego jawi się nie jako niepotrzebne rozdrabnianie, lecz właśnie – racjonalne zrównoważenie wielkości województw.

Jakub Kluziński
Prezes Stowarzyszenia Kocham Radom

Źródło: Blog Jakuba KluzińskiegoRadomir Jasiński edytował(a) ten post dnia 09.11.10 o godzinie 21:20

konto usunięte


- Radom i Kielce tworzą wspólne województwo staropolskie;

nie uwazasz ,ze byloby to zbyt klopotliwe? Obawiam sie,z,e dopiero tu zaczelyby sie boje...
Damian Maciąg

Damian Maciąg PR, marketing,
social media, NGO

Marta G.:

- Radom i Kielce tworzą wspólne województwo staropolskie;

nie uwazasz ,ze byloby to zbyt klopotliwe? Obawiam sie,z,e dopiero tu zaczelyby sie boje...


Bydgoszcz z Toruniem potrafiły się dogadać, Gorzów Wlkp. z Zieloną Górą także. Dlaczego Radom nie mógłby z Kielcami?

konto usunięte

wszysyko jest kwestią właściwego dopracowania ustaw kompetencyjnych oraz właściwego, zrównoważonego rozmieszczenia instytucji wojewódzkich.

konto usunięte

Ja uwazam,ze to bylby naprawde bardzo dobry pomysl ale jest cos takiego jak odwieczna zawisc i walka miedzy Kilecami i Radomiem i podejrzewam,ze o kazde pieniadze bylaby przepychanka.... :-)co nie znaczy,ze temat nie jest do zaproponowania...
Sebastian P.

Sebastian P. Biuro Planowania
Regionalnego

Teraz sytuacja jest o wiele trudniejsza niż 1999 roku. Wtedy przyjechała do Radomia delegacja z Kielc z propozycją, aby u nas był marszałek a u nich wojewoda. Jednak trudniejsza nie oznacza, że pomysł jest niemożliwy do realizacji.

Jest się o co bić, tak nas traktuje Warszawa:
http://radomir.blox.pl/2010/08/Kluczowe-pieniadze-czyl...

konto usunięte

Ja nie jestem zwolenniczka "walkoweru"-uwazam,ze zawsze nalezy probowac jesli sa nawet nikle szanse-ale pewne kwestie nalezy miec na uwadze-to nie taki spacerek polaczyc sie z Kielcami. Nie wiem jak wyglada teraz stosunek mlodziezy do siebie z tych dwoch miast, na ile zmieniala sie(a zmienila sie w ogole?)mentalnosc obecnych decydentow...juz latwej byloby wlaczyc Radom do regionu Lubelskiego ... choc tamte strony sa jeszcze bidniejsze....

konto usunięte

trzeba przede wszystkim budowac szerokie porozumienie miast zainteresowanych korektą podziału - tylko wtedy sprawa 'radomskiego' z lokalnej stanie się ogolnokrajową. dopóki nie zdetonujemy tej sprawy jako kręcącej się na szczeblu ogólnopolskim to szans na zmiany raczej nie ma. uparcie lansowana jest obecnie fałszywa teoria, że obecny podział choc nie idealny, to jednak jest mało konfliktowy i prawie optymalny. to nieprawda - jest jednym z najgorszych na przestrzeni ostatnich 200 lat.

konto usunięte

Nie podoba mi się w podziale na 28, że Grudziądz trafił do Elbląga, a nie do Torunia. Dla mnie to totalna pomyłka. Po za tym uważam że każdy podział na 25 i mniej województw jest lepszy niż na 49.

konto usunięte

Dominik Spychalski:
Nie podoba mi się w podziale na 28, że Grudziądz trafił do Elbląga, a nie do Torunia. Dla mnie to totalna pomyłka. Po za tym uważam że każdy podział na 25 i mniej województw jest lepszy niż na 49.

A może 14 województw ? Podział według NUTS-3.


Obrazek
Dominik Spychalski edytował(a) ten post dnia 16.05.11 o godzinie 22:16
Grzegorz Soból

Grzegorz Soból właściciel, P.P.H.U.
DELTA

Po poruszeniu tematu województwa częstochowskiego o sprawie pisały największe portale informacyjne oraz była wzmianka w ogólnopolskiej telewizji. Częstochowianie zaproponowali przeprowadzenie referendum ogólnopolskiego w sprawie powołania nowego województwa. Proponuje by zaproponować wspólne referendum w sprawie utworzenia województwa radomskiego , częstochowskiego a także środkowopomorskiego oraz ewentualnie środkowopolskiego ( Kalisz , Sieradz i okolice). Referendum poparte siłą znacznie większej grupy osób miało by szansę przebicia i być może rozpoczęło by ogólnokrajową dyskusję na ten temat
Arkadiusz J.

Arkadiusz J. developer, menager
ds. operacyjnych

Widać że niektórzy już nie mogą znaleźć roboty więc chcą stworzyć poprzez nowy podział administracyjny nowe miejsca pracy. Jestem za podziałem nawet na 100 województw pod jednym warunkiem, że dostanę w jakimś ciepłą posadkę najlepiej w Radomiu lub w Warszawie.
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Arkadiusz J.:
Widać że niektórzy już nie mogą znaleźć roboty więc chcą stworzyć poprzez nowy podział administracyjny nowe miejsca pracy. Jestem za podziałem nawet na 100 województw pod jednym warunkiem, że dostanę w jakimś ciepłą posadkę najlepiej w Radomiu lub w Warszawie.

Wybacz ale różnica między miastem powiatowym a wojewódzkim jest ogromna jeśli chodzi o tak prozaiczną rzecz jak pieniądze.

Wyślij zaproszenie do