konto usunięte

Temat: Formularz "ogłoszenie o zamówieniu" Dziennik Urzędowy UE

Witam,
pytanie dotyczy stosowania formularzy:
• czy powinno się nadal stosować formularz„Ogłoszenie o zamówieniu” zgodnie z dyrektywą 2004/18/WE
• czy „Ogłoszenie o zamówieniu” zgodnie z dyrektywą 2014/24/UE

Przegląd aktualnych ogłoszeń w bazie TED wskazuje, iż instytucje/firmy dalej powołują się na dyrektywę 2004/18/WE, podczas gdy Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1986 z dnia 11 listopada 2015 r. ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 842/2011 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=uri.... obowiązujące od 18 kwietnia 2016 r. wskazuje na obowiązek stosowania nowych formularzy.

Pozdrawiam.

Temat: Formularz "ogłoszenie o zamówieniu" Dziennik Urzędowy UE

Oczywiście że powinny być stosowane formularze obowiązujące od 18.04.2016r.
Większość zamawiających pewnie jednak zamiast wypełniać od nowa formularz, kopiuje i edytuje wcześniej wypełnione (przed 18.04) ogłoszenia stąd formularz nie może się zaktualizować.
Tak powstaje nie tylko błąd co do informacji podawanych w ogłoszeniu - na podstawie tak wypełnionego formularza nie jest możliwe zaimportowanie danych do systemu w którym wypełnia się JEDZ. i trzeba wypełniać wszystko ręcznie.
https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/espd/filter...

konto usunięte

Temat: Formularz "ogłoszenie o zamówieniu" Dziennik Urzędowy UE

W obowiązującej Ustawie jest zapis:
Art. 12.2. Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenia przekazuje się pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną, a w przypadkach przewidzianych w ustawie – drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej, o której mowa w ust. 3 załącznika VIII do dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi.

Bazując tylko na Ustawie należałoby wypełnić ogłoszenie na formularzu zgodnym z dyrektywą 2004/18/WE (szczególnie, że formularze są dalej dostępne - a chyba już nie powinny :)).

Właściwie, dla bezpieczeństwa to chyba lepiej wstrzymać się z ogłoszeniami do czasu podpisania nowelizacji przez Prezydenta.

Temat: Formularz "ogłoszenie o zamówieniu" Dziennik Urzędowy UE

Rozporządzenia UE obowiązują wprost i bezpośrednio. Zatem uchybienie polskiego ustawodawcy w terminie transpozycji przepisów Dyrektyw do polskiego porządku prawnego nie zwalnia nas z obowiązku stosowania Rozporządzeń np. w sprawie JEDZ czy wzorów ogłoszeń.

Ponadto dla nowych formularzy nie da się już wybrać jako podstawy prawnej nieobowiązujących dyrektyw. System dopuszcza jedynie przez użycie mechanizmu kopiowania "starego" ogłoszenia, a następnie jego edycji, przesłanie formularzy dla których podstawa prawną jest jeszcze np. dyrektywa 2004/18/UE.

konto usunięte

Temat: Formularz "ogłoszenie o zamówieniu" Dziennik Urzędowy UE

W TED eNotices w sekcji Profil Użytkownika (Ustawienia i opcje) nadal jest możliwość wybrania dyrektyw (starej lub nowej). Rozumiem, że trzeba stosować nowe, zastanawia mnie tylko dlaczego większość (99%) polskich zamawiających nadal korzysta ze starych wzorów.

Temat: Formularz "ogłoszenie o zamówieniu" Dziennik Urzędowy UE

Stosowanie różnych dokumentów wynika z ostrożności i pewnego dualizmu. Otóż mamy dwie niezazębiające się regulacje, a mianowicie: Okres, w którym państwa członkowskie UE transponują nowe przepisy do prawa krajowego, czyli tak zwany okres transpozycji, opłynie 17 kwietnia 2016 r.
Każde z państw członkowskich indywidualnie transponuje przepisy nowych dyrektyw do własnego prawa krajowego. Po zakończeniu transpozycji dyrektywy w danym państwie należny korzystać z zestawu nowych formularzy objętych ta dyrektywa.
Na stronach UZP w rozporządzeniu ws. jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia mówi się natomiast : Formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia będzie mógł być stosowany przez polskich zmawiających i wykonawców po dokonaniu transpozycji do polskich regulacji z zakresu zamówień publicznych przepisów nowej dyrektywy klasycznej 2014/24/UE oraz nowej dyrektywy sektorowej 2014/25/UE. Polscy zamawiający w obawie przed skutkami różnego rodzaju kontroli, albo stosują się do ustawodawstwa krajowego (zapominając o nadrzędności) albo czekają na wejście nowelizacji. Ustawodawca nie dotrzymał terminu wprowadzenia dyrektyw i powstało niepotrzebne zamieszanie.



Wyślij zaproszenie do