konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

podaje za: http://www.finanse.wp.pl/POD,1,wid,9156991,wiadomosc.h...

"Strony WWW to dzienniki lub czasopisma
02:30 29.08.2007 środa

Co różni stronę internetową od papierowego dziennika? W świetle prawa - nic. "Rzeczpospolita" pisze o wyroku Sądu Najwyższego, dotyczącego publikacji na portalu "Szycie po przemysku". Sąd uznał, że jeśli informacje na stronie są aktualizowane częściej niż raz na rok, to witryna powinna zostać zarejestrowana w sądzie. I to niezależnie od tego, czy autorzy tworzą serwis informacyjny, czy stronę hobbystyczną.

Jeśli nowe artykuły pojawiają się na witrynie internetowej częściej niż raz w tygodniu, to mamy zgodnie z przepisami do czynienia z dziennikiem, jeśli rzadziej - z czasopismem.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w praktyce oznacza to, że większość polskich stron trzeba będzie zarejestrować. Na razie większość z nich działa bowiem nielegalnie. Za wydawanie czasopisma lub dziennika bez rejestracji grozi grzywna, a nawet ograniczenie wolności.

Sądy nie muszą kierować się stanowiskiem Sądu Najwyższego, ale z pewnością będą brały je pod uwagę przy wydawaniu wyroków. O tym, jakie będą konsekwencje postanowienia, zdecydują jednak przede wszystkim policja i prokuratura, bo to one będą decydować o ewentualnym ściganiu autorów stron WWW."
Edyta K.

Edyta K. redaktor,
dziennikarz,
socjolog

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

a to niezłe!
Każdy może sobie założyć stronę www, wyobrażacie więc sobie ten szturm na sądy?;)

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Edyta K.:
a to niezłe!
Każdy może sobie założyć stronę www, wyobrażacie więc sobie ten szturm na sądy?;)

Nie... za to świetnie sobie wyobrażam ten szturm na zagraniczne serwery i nagły wzrost ilości stron kierowanych do mniejszości polskiej w Rosji czy Stanach ;)

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Dzisiejsza "Rzeczpospolita":

SĄD NAJWYŻSZY Kontrowersyjne postanowienie
Strony internetowe do rejestracji

Właściciele stron internetowych muszą je zarejestrować, jeśli nie chcą być ścigani przez prokuraturę. To efekt ostatniego postanowienia Sądu Najwyższego

Prokuratorzy coraz chętniej ścigają autorów stron internetowych za to, że nie zarejestrowali ich w sądzie jako dziennik lub czasopismo. Przekonał się o tym m.in. Leszek Szymczak, prowadzący serwis GazetaBytowska.pl, który został oskarżony o prowadzenie serwisu bez rejestracji. Organy ścigania zajęły się nim, ponieważ nie usunął z forum komentarzy internautów na temat komornika, o którym program wyemitowała TVN.

Szymczak czeka na wynik apelacji. W pierwszej instancji sąd w Słupsku co prawda umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, ale jednocześnie uznał, że oskarżony rzeczywiście złamał prawo, gdyż nie zarejestrował swej strony. To samo dotknęło wydawców serwisu "Szycie po przemysku". Co ciekawe, oni próbowali zarejestrować serwis, ale sąd im odmówił. A później prokuratura zaczęła ich ścigać za... brak rejestracji.

Ta sprawa doczekała się niedawno postanowienia Sądu Najwyższego. Może ono wstrząsnąć polskim Internetem. Wprawdzie sąd oddalił kasację prokuratury, gdyż uznał, że skoro wydawcom odmówiono zarejestrowania tytułu, to nie można ich teraz za to karać. Z drugiej strony doszedł do wniosku, że strony WWW muszą być rejestrowane tak samo jak czasopisma papierowe.

Co istotniejsze, dotyczy to zarówno profesjonalnych portali informacyjnych, jak i np. amatorskich stron ze zdjęciami rodzinnymi. - Zgodnie z prawem prasowym treść nie ma znaczenia do uznania publikacji za prasę - tłumaczy "Rzeczpospolitej" sędzia SN Jacek Sobczak, który był sprawozdawcą w opisanej sprawie. W praktyce oznacza to, że jeśli strona jest aktualizowana częściej niż raz w tygodniu, powinna zostać zarejestrowana jako dziennik. Jeśli rzadziej, ale przynajmniej raz w roku - jako czasopismo. Autorowi strony za brak rejestracji grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności.
SŁAWOMIR WIKARIAK

================

PRAWO PRASOWE
Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Większość polskich stron internetowych działa niezgodnie z prawem. Ich autorzy narażają się nawet na karę ograniczenia wolności. To konsekwencje niedostosowanego do dzisiejszych czasów prawa prasowego

Co łączy filatelistę, który prowadzi serwis internetowy o znaczkach, fotografa amatora umieszczającego w sieci swoje zdjęcia i firmę prowadzącą duży portal informacyjny? Wszyscy powinni zarejestrować swe strony internetowe jako dzienniki lub czasopisma.

Sąd Najwyższy interpretuje

O kłopotach wynikających z niedostosowanej do dzisiejszych realiów definicji prasy, dziennika i czasopisma wiadomo od dawna ("Rz" pisała o nich więcej 26 marca w artykule: "Prawo nie odróżnia strony internetowej od papierowego dziennika").

Niedawno problem nabrał jednak nowego wymiaru. Przepisy doczekały się bowiem interpretacji Sądu Najwyższego. Z postanowienia wydanego 26 lipca wynika (sygn. akt IV KK 174/07), że nie ma znaczenia, czy strona internetowa opisuje działania władzy, czy też hobbysta doradza na niej, jak założyć swoje pierwsze akwarium. Jeśli są aktualizowane częściej niż raz do roku, powinny zostać zarejestrowane w sądzie. Uzasadnienie tego precedensowego postanowienia jest już napisane, ale brakuje podpisów wszystkich sędziów. Jak dowiedzieliśmy się w SN, można się z nim będzie zapoznać po 10 września.

Treść nie ma znaczenia

Już teraz wiadomo jednak, co wynika z postanowienia sądu.

- Zgodnie z prawem prasowym treść publikacji nie wpływa na to, czy ma być uznana za prasę. Jeśli więc strona internetowa nie tworzy zamkniętej jednorodnej całości i jest aktualizowana co najmniej raz w roku, to jest prasą. Gdy nowe informacje pojawiają się na stronie częściej niż raz w tygodniu, to mamy do czynienia z dziennikiem, jeśli rzadziej, to z czasopismem. Zarówno jedno, jak i drugie trzeba zarejestrować - tłumaczy "Rz" sędzia Sądu Najwyższego Jacek Sobczak, który był sprawozdawcą w opisanej sprawie.

Cóż to oznacza w praktyce? Otóż to, że większość polskich stron internetowych działa nielegalnie. Tylko duże serwisy o charakterze stricte dziennikarskim rejestrują się w sądzie. Zapaleńcy, którzy piszą w siecidla własnej satysfakcji, po to, aby się podzielić swoimi spostrzeżeniami, nie zawracają sobie tym głowy.

Marcin R. prowadzi amatorską stronę internetową poświęconą muzyce elektronicznej. W związku z opisanym postanowieniem SN prosi, żeby nie podawać jej adresu.

- Chyba i tak ją zlikwiduję, skoro mam mieć przez nią nieprzyjemności - mówi.

Strona zawiera przede wszystkim informacje o płytach, które ukazały się na rynku, i ich autorskie recenzje.

- Najczęściej aktualizuję stronę dwa, trzy razy w miesiącu. Jak rozumiem, powinienem zarejestrować ją jako czasopismo. Nie będę tego przecież robił dla tych kilkudziesięciu osób, które od czasu do czasu zaglądają na moją stronę. Już wolę wysyłać im swoje teksty e-mailem - mówi Marcin R.

Serwisy urzędowe do rejestracji

Za wydawanie dziennika lub czasopisma bez rejestracji grozi grzywna, a nawet ograniczenie wolności. Co ważniejsze jednak, osoba prowadząca stronę w Internecie jest de facto redaktorem naczelnym z wszystkimi wynikającymi z tego obowiązkami, m.in. obowiązkiem publikowania sprostowań i odpowiedzialnością za teksty, w tym wpisy internautów.

O tym, jakie będą konsekwencje postanowienia, zdecydują prokuratura i policja, gdyż to one będą decydować o ewentualnym ściganiu autorów stron WWW.

Sądy nie muszą się kierować stanowiskiem SN, ale z pewnością będą je brały pod uwagę.

- Jeżeli sądy będą uznawały, że wydawanie serwisu internetowego należy traktować jako wydawanie dziennika lub czasopisma, to każdy obywatel ma moralne prawo zwrócić się do organów administracji publicznej z pytaniem, czy zarejestrowały swoje strony internetowe - zwraca uwagę Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.plPrawo i Internet. Zapytał Komendę Główną Policji, czy zarejestrowała swoją stronę, na której codziennie publikuje wiele informacji o działaniach funkcjonariuszy. Policja odpowiedziała, że nie, bo "prawo prasowe nie przewiduje uznania stron internetowych za dziennik czy czasopismo".

Nie trzeba rejestrować stron zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej. Cała reszta urzędowych serwisów również może być uznana za dzienniki lub czasopisma.

SŁAWOMIR WIKARIAK"

----koniec cytatu--------

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Kira F.:

Nie... za to świetnie sobie wyobrażam ten szturm na zagraniczne serwery i nagły wzrost ilości stron kierowanych do mniejszości polskiej w Rosji czy Stanach ;)

To, gdzie serwer fizycznie stoi, moze byc sprawa drugorzedna. Istotna moze byc sama domena ".pl".

Zreszta, znajac polskich urzedasow, dla nich wystarczy ze jestes obywatelka IV RP zamieszkalej na jej terytorium, a wiec beda Cie obowiazywaly przepisy jakie obowiazuja obywateli polskich na terenie IV RP - wowczas sprawa serwera i nawet domeny jest rzecza drugorzedna..

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Ciekawe jak będzie z blogami :)
Dariusz D.

Dariusz D. TRANSPACK24 -
Opakowania z atestem
UN

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

hmm.... ciekawe :-)

a gdzie się rejestruje czasopisma/dzienniki?
Dla świętego spokoju trzeba zarejestrować tytuł... ech

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

w sądzie okręgowym

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Wojciech S.:
Ciekawe jak będzie z blogami :)

Pewnie tak samo.

Ja na szczescie: nie mieszkam w Polsce, nie mam tam meldunku i nie utrzymuje bloga na serwerze i w domenie "pl" :-)

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

czy jest jeszcze jakieś państwo, w którym powstał podobnie absurdalny przepis?

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Podobno w Chinach maja cenzurowany net? - jezeli moze byc to jakies podobienstwo...

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

nie znam się w ogóle na tym, więc proszę mnie oświecić jeśli ktoś ma czas i ochotę - po co państwu zarejestrowane serwisy i blogi? jaki później mają na to wpływ państwowe władze?

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Kaśka P.:
nie znam się w ogóle na tym, więc proszę mnie oświecić jeśli ktoś ma czas i ochotę - po co państwu zarejestrowane serwisy i blogi?

Za rejestrację pobiera się opłatę... a ile mamy w PL stron WWW to nie wie nikt, ale na pewno jest to dużo. Dużo pomnożone przez opłata = można nowe samochody służbowe kupić.
Dariusz D.

Dariusz D. TRANSPACK24 -
Opakowania z atestem
UN

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

W Rzepie napisali, że rejestracja kosztuje 40 PLN
myslałem, że będzie gorzej ;-)

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Dariusz D.:
W Rzepie napisali, że rejestracja kosztuje 40 PLN
myslałem, że będzie gorzej ;-)

No, czyli za wszystkie aktualnie posiadane strony zapłaciłabym circa 320zł ;) Dziękuję, postoję. To nie są serwisy prasowe, to jest jedna z form rozmowy z dużą grupą ludzi na określone tematy. Jeżeli to ma być prasa, to identyczną prasą są logi z moich rozmów na IRCu czy innym Gadu-Gadu. Też mam rejestrować? Pojedynczo czy kanałami? :P

Sorry, ale to paranoja w trampkach jest. I ona skręty pali.
Dariusz D.

Dariusz D. TRANSPACK24 -
Opakowania z atestem
UN

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

hmmm... prawo jakie jest takie jest :-)
Juz Rzymianie wprowadzili zasadę nie "dyskutowania" z obowiązującym prawem.
Czyli, krótko mówiąc należy się isniejącemu prawu podporządkować. ;-)

A to, że prawo jest stworzone przez paranoików i nie znających się na rzeczy posłów to już inna para kaloszy.

PS. Na marginesie tak z mojego podwórka :-)
Czy wiecie, że zgodnie z prawem lotniczym kazdy model latający jest statkiem powietrznym podlegającym przepisom prawa lotniczego?
A oznacza to, że jak wasze dziecko bawi się modelem latającym i np. model ten uderzy np. w inne dziecko to nalezy wezwać komisje badań wypadków lotniczych... :-D
Takie są w Polsce przepisy... robione na szybko bez zastanaowienia się i konsultacji ze specjalistami ;-)Dariusz D. edytował(a) ten post dnia 30.08.07 o godzinie 09:15

konto usunięte

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Dariusz D.:
hmmm... prawo jakie jest takie jest :-)
Juz Rzymianie wprowadzili zasadę nie "dyskutowania" z obowiązującym prawem.
Czyli, krótko mówiąc należy się isniejącemu prawu podporządkować. ;-)

A to, że prawo jest stworzone przez paranoików i nie znających się na rzeczy posłów to już inna para kaloszy.

Nie, to ta sama para kaloszy jest. To, że coś ma długą tradycję nie znaczy jeszcze że jest fajne ;) "Już Rzymianie" argumentem nie jest, jeśli nikt nie będzie stawać okoniem przy wprowadzaniu kolejnych kretynizmów, to ich będzie coraz więcej. Istnieją instancje odwoławcze, istnieje Trybunał Konstytucyjny - i należy z nich korzystać.
Michał Łaszkiewicz

Michał Łaszkiewicz trener, manager,
wydawca, twórca

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Ciekawe jak szybko ktoś wpadnie na pomysł zostania wydawcą dla stron internetowych za kilka $$$ i jaki zrobi na tym interes.
Dariusz D.

Dariusz D. TRANSPACK24 -
Opakowania z atestem
UN

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Ależ oczywiście, że należy się odwoływać, walczyć, kopać i gryźć jak będzie potrzeba... :-)

tylko w międzyczasie do Twoich drzwi zapuka policja ;-)

wiec dla "oszukania" władzy należy postępować zgodnie z obowiązującym prawem, ale za ich plecami.... walczyć ;-)
Bartosz Bełkowski

Bartosz Bełkowski Rynek Kawy -
właściciel

Temat: Strony WWW to dzienniki lub czasopisma

Już widzę, jak masowo do sądów ruszają dwunastoletnie autorki blogów i rejestrują takie "czasopisma" jak:
- mojezyciejestbeznadziejne
- mojezycienastolatki
- kochamJustinaTimberlake
- mojblogasek
- slodziutkiblogasek

i tak dalej....

Następna dyskusja:

Projektowanie stron WWW




Wyślij zaproszenie do