Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Przyjdź na promocję książki o Chłodnej...

Promocja książki Igora Piotrowskiego – laureata III edycji konkursu MAZOWIECKA AKADEMIA KSIĄŻKI pt. „Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii...” odbędzie się w Klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie przy ul. Chłodnej 25 w środę, 25 czerwca 2008 o godz. 18.00.

Słowo na temat książki wygłoszą: dr Grzegorz Godlewski oraz red. Tadeusz Sobolewski. W drugiej części spotkania odbędzie się dyskusja na temat teraźniejszości i przyszłości ulicy Chłodnej.

Książka poświęcona jednej z ciekawszych warszawskich ulic, położonej w samym centrum stolicy, odgrywającej niegdyś ważną rolę komunikacyjną i handlową, będącej jednocześnie miejscem spacerów, a dziś nieco zapomnianej. Jest to interesująca monografia, napisana z wykorzystaniem takich materiałów źródłowych, jak wspomnienia, stare fotografie i pocztówki, a także zawierająca odwołania do literatury pięknej i filmów. Autor przedstawia dzieje ulicy Chłodnej od jej „narodzin” w 2. połowie XVIII wieku, poprzez okres dynamicznego rozwoju na początku XX wieku i czasy świetności w okresie XX-lecia międzywojennego, po dzień dzisiejszy.

Współczesna Chłodna stanowi odbicie wojennych i powojennych losów Warszawy. Podobnie jak cała stolica, Chłodna boleśnie odczuła skutki najpierw likwidacji getta, a następnie walk toczących się tu podczas Powstania Warszawskiego. Ulica właściwie przestała istnieć już w sierpniu 1944 roku, a wielu jej mieszkańców zostało rozstrzelanych. W 1945 roku do ruin Chłodnej zaczęli powracać ci, którym udało się ocalić życie. Ulica, powoli odbudowywana i zabudowywana od nowa, nigdy nie wróciła do przedwojennej świetności, a nawet – jak twierdzi autor książki – została ostatecznie zdekonstruowana w latach pięćdziesiątych, czyli w okresie wielkiej odbudowy stolicy według propagandowych założeń komunistycznych władz.

W czasach PRL była ulicą martwą i zapomnianą, ale począwszy od końca lat 90. ubiegłego wieku pojawiło się na Chłodnej kilka ciekawych inicjatyw społecznych i kulturalnych. Rozważane są także różne koncepcje architektoniczne rewitalizacji i rozbudowy Chłodnej.

Teraźniejszości i przyszłości ulicy Chłodnej poświęcona zostanie druga część spotkania, w której odbędzie się dyskusja z udziałem red. Grzegorza Piątka (miesięcznik Architektura Murator), Piotra Szczepańskiego (Wspólnota Mieszkańców Chłodna 20) oraz Grzegorza Lewandowskiego (Klubokawiarnia Chłodna 25).

Książka uhonorowana w 2006 roku nagrodą Mazowieckiego Maka w III edycji konkursu MAZOWIECKA AKADEMIA KSIĄŻKI, organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.(ŻW Online)