Temat: Młodzi Niemcy Cenna inicjatywa kwartalnika „Fa-art”

Ukazał się nowy numer Kwartalnika Literackiego „Fa-art”. Oznaczony jest jako numer 2-3 z 2008 roku. Zawiera interesujący wybór zatytułowany „Młoda literatura niemiecka”.

Poprzednio, jak zaznaczono w tekście redakcyjnym, młodej literaturze niemieckiej były poświęcone dwa numery czasopisma – w 1995 i 1996 roku. Wówczas opublikowano teksty kilkudziesięciu prozaików i poetów niemieckojęzycznych urodzonych w latach 50. i 60. Obecny numer „Fa-artu” obejmuje utwory twórców młodszej generacji, a za datę graniczną przyjęto rok urodzenia 1970. „Ta generacja autorów jest w Polsce wciąż mało znana, choć literaturę niemieckojęzyczną wydaje się w naszym kraju i czyta, w czym duża zasługa tak ambitnych projektów jak seria ‘Kroki/Schritte’” – piszą redaktorzy „Fa-artu”.

Nowy numer „Fa-artu” zawiera fragmenty prozy szesnastu autorów i wiersze dalszych dwudziestu. Ich nazwiska nie są jeszcze w Polsce znane, chociaż teksty dwóch autorek – Judith Hermann i Julii Franck – ukazały się już w małych polskich oficynach. Uzupełnieniem jest esej Izabelle Vonlanthen „Z powrotem w raju? Poszukiwanie małej ojczyzny w dzisiejszej literaturze szwajcarskiej”.

„Mamy świadomość, że dokonany przez nas wybór jest niekompletny i arbitralny: oprócz kryterium wiekowego kierowaliśmy się przede wszystkim chęcią pokazania różnorodności podejmowanych tematów, wielości stylów i brzmień w młodej niemieckiej literaturze. Staraliśmy się jednak o zachowanie pewnej równowagi” – informuje redakcja.

Zamieszczony w „Fa-arcie” zbiór nowych tekstów niemieckojęzycznych obejmujący nie tylko autorów niemieckich, ale też austriackich i szwajcarskich, jak też „berlińczyków z wyboru”, był całościowym projektem, na który składały się konkurs i warsztaty dla tłumaczy oraz spotkania promocyjne z udziałem zagranicznych gości. Takie spotkania odbyły się 11 grudnia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, 12 grudnia w Ośrodku Dydaktycznym UŚ w Rybniku, a 15 grudnia w Instytucie Goethego w Warszawie, gdzie przedstawiono młodych autorów: Harriet Köhler, Fridolina Schleya, Jana Wagnera oraz Christiana Zhndera. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia oraz Frankfurckie Targi Książki. Redakcja podkreśliła, że projekt ten „nie mógłby jednak zostać zrealizowany bez dużego wkładu pracy Moniki Lipskiej i Małgorzaty Nadwadowskiej”. Osobne podziękowania redakcja złożyła Ninie Klein, byłej dyrektor Centrum Informacji o Książce Niemieckiej w Warszawie oraz innym osobom zaangażowanym w realizację tego interesującego przedsięwzięcia.

Kwartalnik Literacki „Fa-art” ukazuje się od lat dziewięćdziesiątych. Redakcja mieści się w Katowicach, a redaktorem naczelnym jest Konrad C. Keder, zaś wydawcą Wydawnictwo FA-art Konrad C. Kęder Katowice. Nakład wynosi obecnie 900 egz., a cena detaliczna podwójnego zeszytu 16 zł.

Tak interesujące działania jak nowy numer „Fa-artu” powinny być kontynuowane, a do dalszych aktywności zachęca Pro Helvetia Warszawa – Szwajcarska Fundacja dla Kultury, która w zamieszczonym w nowym numerze ogłoszeniu „zaprasza do współpracy wszystkich zajmujących się pisaniem, wydawaniem, ocenianiem, promowaniem, a także czytaniem książek”. W ogłoszeniu czytamy dalej, że „od 2009 roku literatura będzie dla nas dyscypliną priorytetową i poświęcamy jej znaczną część naszej uwagi, czasu i budżetu. Interesują nas wszelkie formy promowania literatury i kontaktów literackich między Polską a Szwajcarią”. Więcej informacji znajduje się na stronie http://prohelvetia.pl.
(pd)

konto usunięte

Temat: Młodzi Niemcy Cenna inicjatywa kwartalnika „Fa-art”

To raczej nie tekst, lecz książka Julii Franck. Śliczna autorka (http://www.wiesbadener-tagblatt.de/region/objekt.php3?... spotkała się z czytelnikami podczas MTK w Warszawie, kiedy Niemcy były gościem honorowym. Imprezka w Instytucie Goethego nieco przegadana.

Następna dyskusja:

Trakt Krasnogrudzki - inicj...




Wyślij zaproszenie do