Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Anna Świderkówna nie żyje

W Warszawie zmarła w sobotę w wieku 83 lat prof. Anna Świderkówna - wybitny papirolog, znawczyni kultury antycznej, w tym pism Starego i Nowego Testamentu – poinformował prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Była popularyzatorką wiedzy o antyku, autorką słynnych Rozmów o Biblii.

Anna Świderkówna urodziła się w 1925 roku w Warszawie. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka. Po kapitulacji była więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie podjęła studia filologii klasycznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1949 roku. Od 1946 roku była asystentką prof. Jerzego Manteuffla - pierwszego polskiego papirologa i organizatora Katedry Papirologii na Wydziale Historycznym UW.

W 1957 roku przebywała na stypendium rządu francuskiego w Instytucie Papirologii paryskiej Sorbony. Od 1962 do 1991 była kierownikiem Katedry Papirologii na UW. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na międzynarodowych konferencjach i sympozjach poświęconych historii literatury i kultury antycznej.

Jej najważniejsze publikacje naukowe to m.in.: W państwie Apolloniosa (1959), Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku (1959), Hellada królów (1969), Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta (1974), Siedem Kleopatr (1978), Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów (1983), Bogowie zeszli z Olimpu (1991). Była redaktorką Słownika pisarzy antycznych, autorką licznych przekładów z łaciny i greki.

W późniejszym okresie zajęła się Biblią. Poświęciła jej wiele książek i publikacji, najbardziej znane z nich to cykl Rozmowy o Biblii. Jak podkreślali znawcy, łączyła w nich naukową precyzję z przystępnością. Trzy tomy tego cyklu sprzedano w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.

- Czytanie Biblii dla współczesnego człowieka jest bardzo trudne. Poznajemy Biblię tłumaczoną, nie znamy świata, w którym Pismo się narodziło. Moim celem jest ułatwianie spotkania z Pismem zarówno ludziom wierzącym, jak i niewierzącym. Czasem wierzący myślą, że znają zwłaszcza Nowy Testament i rozumieją wszystko, co jest w nim napisane, a to często nie jest prawda. W moich książkach i wykładach staram się wytłumaczyć świat zapisany w Biblii. Tym, którzy wierzą, pokazać, w co wierzą, a niewierzącym powiedzieć coś o tym, w co wierzą ci, którzy wierzą, i to w taki sposób, żebyśmy mogli się wzajemnie zrozumieć - mówiła Świderkówna w 2002 r.

- Można powiedzieć, że zwłaszcza w naszych czasach, znajomość nie tylko Pisma św., ale także i świata biblijnego jest nieporównanie gorsza niż dawniej, gdy ludzie jednak uczyli się historii starożytnej, a przynajmniej mężczyźni - także greki i hebrajskiego, co im otwierało dostęp do tekstów oryginalnych. Ten brak znajomości obejmuje też ludzi wierzących, tych, co się przyznają do katolicyzmu. Tak więc najbardziej potrzebna jest choćby elementarna znajomość starożytnego świata - tłumaczyła autorka.

W 2003 roku ukazała się w wydawnictwie Znak książka wspomnieniowa Chodzić po wodzie. Rozmowy Elżbiety Przybył z Anną Świderkówną.

Po raz pierwszy Anna Świderkówna opowiedziała w niej o sobie, swojej rodzinie, o udziale w Powstaniu Warszawskim, o pasjonującej pracy nad papirusami i próbie wstąpienia do klasztoru benedyktynek, a także o swojej wierze i o tym, jak zainteresowanie starożytnością grecko-rzymską przerodziło się w fascynację Starym i Nowym Testamentem. Zawarła w niej także próby odpowiedzi na pytania o sens cierpienia, zgodność wiary z nauką, o wolność człowieka i naturę Boga.

Była członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Papirologów, Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarz Polskich. W 2007 roku została laureatką nagrody im. Jana Parandowskiego przyznawanej przez polski PEN Club.(PAP)

konto usunięte

Temat: Anna Świderkówna nie żyje

Pamiętam klarowne, niezwykle ciekawe, choć cichutkie wykłady na UW i ten niesamowicie jasny umysł. To wielka strata. [*], ale dla czytelników zostawiła Pani profesor niespodziankę - niedawno ukończoną autobiograficzną książkę, która ukaże się niebawem. Cóż mogę dodać? Pamiętam jak cieszyłem się, że na okładkę wybrała zdjęcie mojego autorstwa. Niech będzie dla niej podziękowaniem...ale czy to przeczyta? Kto wie, może tam, dokąd zmierza będzie dostęp do internetu, z którego lubiła korzystać... Nigdy o Pani nie zapomnimy!!!

Dostałem właśnie info, że pogrzeb odbędzie się w czwartek 21.08 o godz. 14.00 w kościele św. Boromeusza na Powązkach.Maciek F. edytował(a) ten post dnia 18.08.08 o godzinie 19:30

Następna dyskusja:

Nie żyje Krystyna Siesicka




Wyślij zaproszenie do