Cezary Zapała

Cezary Zapała Prawnik oraz
Administrator
Portfolio Znaków
Towarowych i ...

Temat: Problem z Google Fonts

Witam,
tworzę stronę internetową, która oparta jest o Google Fonts. Niestety mam ogromny problem z czcionkami. Na stronie użyłem Source Sans Pro. W Google Chrome strona wczytuje się idealnie i nie ma żadnego problemu. Gorzej jest z Firefox-em i IE. Po wielu bataliach udało mi się przekonać ich do użycia Source Sans Pro zamiast domyślnej (do CSS-a dodałem @font-face i na serwerze umieściłem odpowiednie czcionki). Niestety nadal jest problem, ponieważ aktualnie polskie znaki źle się wyświetlają. W Font Squirell skompilowałem sobie wersję z polskimi ogonkami (dodałem wsparcie dla "Polish"), ale efekt jest taki, że litery z ogonkami są większe od pozostałych. Może ma ktoś jakiś pomysł i mógłby mi pomóc i poradzić jak to naprawić?
Piotr Ż.

Piotr Ż. Director of UX EMEA

Temat: Problem z Google Fonts

Cezary Z.:
Witam,
tworzę stronę internetową, która oparta jest o Google Fonts. Niestety mam ogromny problem z czcionkami. Na stronie użyłem Source Sans Pro. W Google Chrome strona wczytuje się idealnie i nie ma żadnego problemu. Gorzej jest z Firefox-em i IE. Po wielu bataliach udało mi się przekonać ich do użycia Source Sans Pro zamiast domyślnej (do CSS-a dodałem @font-face i na serwerze umieściłem odpowiednie czcionki). Niestety nadal jest problem, ponieważ aktualnie polskie znaki źle się wyświetlają.

>W Font
Squirell skompilowałem sobie wersję z polskimi ogonkami (dodałem wsparcie dla "Polish"),

alez to z deczka nielegalne jest nie sadzisz?

>ale efekt jest taki, że litery
z ogonkami są większe od pozostałych. Może ma ktoś jakiś pomysł i mógłby mi pomóc i poradzić jak to naprawić?

użyć po bożemu google fonts z charset ustawionym na latin extended i kodować znaki na stronie za pomocą unicode...

Sprawdzilem i dziala bez problemu - implementacja i testowanie cale 3 minuty - serio dzialaTen post został edytowany przez Autora dnia 05.06.13 o godzinie 16:04
Cezary Zapała

Cezary Zapała Prawnik oraz
Administrator
Portfolio Znaków
Towarowych i ...

Temat: Problem z Google Fonts

Szczerze mówiąc naprowadziłeś mnie z tym, że jest to nie do końca legalne ;). W sumie jakoś nie zwróciłem uwagi na fakt, że każdy może sobie przez to tą czcionkę pobrać, dlatego też przypomniałem sobie, że jeżeli wrzucimy link, który wklejamy do sekcji header na stronie do Chrome'a to wyświetli nam się arkusz stylów dostosowany do Chrome'a z odnośnikami do czcionki w WOFF, ale jeżeli tą samą czynność powtórzymy w IE to wyświetli się nam face-font dostosowany do IE i webkit. Zatem po prostu skopiowałem te klasy, które mi się wyświetliły do arkusza CSS i działa już ok, bo pobiera pełny pakiet dla praktycznie każdej przeglądarki z Google Fonts, a co za tym idzie jest to też już legalne.

Dzięki ;).Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.06.13 o godzinie 17:10
Piotr Ż.

Piotr Ż. Director of UX EMEA

Temat: Problem z Google Fonts

tak serio :) nie kumam czemu ludzie tak kombinuja zamiast wkleic tag podany w google fonts i uzyc opisu stylu tez podanego ladnie przez system od googla...

a... moze nie czytaja co im sie przed nosem wyswietli? :)

wszak nie trzeba niczego robic.. powtarzac etc.. ot copy/paste i gotowe

w header uzywc
<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Source+Sans+Pro&subset=latin,latin-ext' rel='stylesheet' type='text/css'>

potem w definicji stylu - a co.. poszalejemy... dla calosci stronki..

body {
font-family: 'Source Sans Pro', sans-serif;
font-size: 1em;
font-weight: 400;
color: #666;
}

i gotowe, i dziala ...
Cezary Zapała

Cezary Zapała Prawnik oraz
Administrator
Portfolio Znaków
Towarowych i ...

Temat: Problem z Google Fonts

Tu była kwestia bardziej skomplikowana, gdyż był przerabiany szablon Wordpressa i ogólnie był misz masz z czcionkami, ponieważ autor dla wielu klas nadał jedną czcionkę, a ja dla różnych elementów stosował regular/semibold/bold ;). A druga kwestia - jak tak zrobiłem to niestety Firefox wyświetlał czcionkę "default" zamiast Source Sans Pro... Stąd te moje kombinacje (pierwszy raz spotkałem się z takim problemem) ;)
Adrian Kaczmarek

Adrian Kaczmarek To czy człowiek jest
in­te­ligen­tny
poz­na­je się po
je­...

Temat: Problem z Google Fonts

Ciągnąc dalej problem z wyświetlaniem fontów z google fonts, to kiedyś miałem przypadek, że u jednego klienta nie działała opcja użycia standard - <link .... oraz opcja @import. Dlatego zalecałbym użycie opcji JavaScript.
Artur Pajkert

Artur Pajkert Dyrektor marketingu,
Ogicom

Temat: Problem z Google Fonts

Używam dokładnie tej samej czcionki i wszytko pięknie się wyświetla, wkleiłem tylko ten fragment kodu z Google Fonts zgodnie z instrukcją, tak, jak przedmówcy radzą.

Alternatywnie: spróbuj bezpłatnego pluginu, który wszystko zrobi za Ciebie:
http://wordpress.org/plugins/wp-google-fonts/

Wybierasz tam czcionkę i to wszystko. Sam Ci powinien zamienić.
Krzysiek Grzybek

Krzysiek Grzybek Front end Developer

Temat: Problem z Google Fonts

długo szukałem rozwiązania problemu : polskie czcionki wyświetlały się dobrze tylko w chrome. Korzystałem z gotowego tematu, źródłem problemu okazał się być javascript, a dokładnie skrypty wywoływane z ajax.googleapis.com/ajax/libs/webfont/1.5.3/webfont.js
Michał Stachura

Michał Stachura Dedykowane serwisy i
strony www -
http://santri.eu

Temat: Problem z Google Fonts

Niedawno niezłą jazdę miałem z czcionką Lato.

Chrome - ok
IE - ok
Ffox - brak polskich znaków, konieczny odrębny fix.
Opera - wycinała i nie pokazywała losowo liter w wyrazach. Całkowity random bez reguły :-) . koniecznzne było zrobienie odrębnego fixa, obchodzącego problem.
Safari - brak aliasingu i czcionka poszarpana zwłaszcza ta cienka 300. To już załatwiłem łopatologicznie bo sił nie miałem.

Ogólnie czcionka fajna, ale mocno problematyczna. Co ciekawe dwa teoretycznie takie same środowiska, potrafiły ją różnie wyświetlać.
Paweł W.

Paweł W. miłośnik wolnego
oprogramowania

Temat: Problem z Google Fonts

>W Font
Squirell skompilowałem sobie wersję z polskimi ogonkami (dodałem wsparcie dla "Polish"),

alez to z deczka nielegalne jest nie sadzisz?

Od roku 2012 ta czcionka jest objęta licencją OFL i można jej używać w ten sposób (przerabiać, załączać, . Nie można jej sprzedawać jako czcionki.

http://blogs.adobe.com/typblography/2012/08/source-san...
http://scripts.sil.org/cms/scripts/page.php?site_id=nr...



Wyślij zaproszenie do