Marcin Kaniewski

Marcin Kaniewski ITSM, ITIL, PM, IT
Manager

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Witam

Szukam informacji o wdrożeniach systemów ERP w firmach produkcyjno-handlowych o dużym zróżnicowaniu towarowym (ponad 10.000 rodzajów indeksów towarowych). Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w doborze systemów (SAP, Axapta, Impuls BPSC...) Czy ktoś może się pochwalić wdrożeniem i zarekomendować system oraz firmę wdrożeniową?
Ewentualnie ostrzec ;)


Pozdrawiam, Marcin

konto usunięte

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Marcinie, widzę że czeka Cię cięzki rok :)
Marcin Kaniewski

Marcin Kaniewski ITSM, ITIL, PM, IT
Manager

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Kolejny ciężki dodajmy - bez wchodzenia w szczegóły :D
Małgorzata G.

Małgorzata G. HR Business Partner

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Ja nie znam szczegółów (czy nasz nadaje się do tego, czego oczekujesz), ale zawsze mogę zapytać :)
Marcin Kaniewski

Marcin Kaniewski ITSM, ITIL, PM, IT
Manager

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Nie będę ukrywał, że nie wiem czy się nadaje czy nie. Tak wstępnie interesują mnie SAP (ale raczej zbyt drogi), Axapta (Microsoft) i Impuls (BPSC). A głównie szukam informacji gdzie i kto wdrażał te systemy z sukcesem. Przy czym nie chodzi mi tu o informacje z folderów ale takie szczere, wyrażane przez zarządzających IT, opinie, że firmę X z systemem Y mogą polecić :)

Pozdrawiam, Marcin
Bartosz Andrzejewski

Bartosz Andrzejewski Analityk systemowy i
biznesowy, REQB
CPRE, IPMA. Ekspert
...

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Prawie wszystko zależy od tego, jaki macie na to budżet. Z reguły (niestety) budżet jest pierwotny wobec wyboru systemu, choć idealnie byłoby, żeby najpierw zidentyfikować potrzeby, a potem spotkać się z dostawcami, dać im to do wyceny, a po zebraniu wycen dopiero podejmować decyzje budżetowe.
Natomiast jeśli bierzesz pod uwagę Axaptę, to weź pod lupę np. CDN XL Comarchu. Niekoniecznie to, co zagraniczne musi być lepsze niż polskie. A ze względu na superskomplikowane (w porównaniu do np. francuskich czy amerykańskich) polskie przepisy, polskie rozwiązania ERP mogą okazać sie bardziej przystosowane do Waszego biznesu.
Generalnie najtrudniej jest wdrożyć moduł produkcyjny, bo tak jak logistyka jest w prawie każdej firmie inna, tak produkcja już jest wybitnie specyficzna dla każdej firmy. Oczywiście napisałem "generalnie" :-)

Jak chcesz coś popytać, to wal na priv. Wdrażałem przez parę lat, to chętnie poopowiadam.

Pozdrawiam,
BartekBartosz Andrzejewski edytował(a) ten post dnia 17.06.08 o godzinie 16:30
Henryk M.

Henryk M. Project Management /
Lean Management /
Systems Engineering

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Witam,

Włączę się do dyskusji, choć zauważam, że „skręca” wyraźnie w kierunku wyboru systemu informatycznego klasy ERP. Jako informatyk, po 20 latach pracy w różnych branżach (chemiczna, produkcyjna, energetyczna, telekomunikacyjna), wdrażając różne systemy (sterowania, wizualizacji, obsługi klienta i dostarczania usług) zauważam, że nie w tym, jaki system wybrać „pies jest pogrzebany”. Można to zrobić znacznie taniej, zaczynając z innej strony. Barier, tych wewnętrznych, jest jednak kilka:
- „skażenie” informatyką – nie tak dawno sam myślałem, że dobrze dobrany i wdrożony system IT załatwi problem,
- brak umiejętności myślenia procesowego – szczególnie w obszarze IT, które w wielu firmach nie jest „core businessem”, ale częścią, choć bardzo istotną, procesu biznesowego; dotyczy to szczególnie inżynierów, w tym – informatyków :o),
- interesy dostawców rozwiązań IT – dobrze przemyślane wdrożenie, od strony zarządzania procesem, powoduje, że 50% lub więcej oferowanych rozwiązań IT okazuje się zbędna,
- subiektywne poczucie ryzyka – zawsze jest subiektywne, ale tu jest doskonała wymówka i zabezpieczenie: „dostawca dostarczy kompleksowy, elastyczny system IT, który powinien rozwiązać problem; jak nie rozwiąże – cóż, skorzystaliśmy z dobrego dostawcy – nie nasza wina”; „projektowanie ideału” wymaga sporego zaangażowania w firmie, tego chętnie i powszechnie się unika.

Podsumowując: z mojego punktu widzenia (jak widać – mój profil – zająłem się czymś mało kojarzonym z IT, a niezwykle przydatnym) nie jest to kwestia kogo, czy jaki system IT wybrać. Systemy ERP, z jakimi miałem okazję się zapoznać, zawsze sprawiały sporo trudności przy wdrożeniu, zawsze budżet i czas były przekroczone, nigdy nie spełniały wszystkich oczekiwań użytkowników (a także głównych interesariuszy), dość często wdrożenie – mam nadzieję, że tak nie będzie w przypadku Autora tego wątku – było przyczyną porażki zawodowej osoby za to odpowiedzialnej.

Oferty dostawców także zawsze wyglądają niezwykle zachęcająco, referencje są OK. – gdzieś czasem coś wyjdzie, inaczej rynek tych rozwiązań dawno by upadł. Zresztą, całej listy referencyjnej nikt nie sprawdza, jeżeli sprawdza w ogóle.

Nie jestem przeciwnikiem wdrażania systemów IT, np. ERP, jednak dobry projekt, zawierający szczegółowe wymagania i oczekiwania biznesowe uważam za priorytet.

Pozdrawiam
Marcin Kaniewski

Marcin Kaniewski ITSM, ITIL, PM, IT
Manager

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Słuszne uwagi i dziękuję że miałem szansę ich wysłuchać. Zasadniczo jako osoba, która parę wdrożeń przeprowadziła nie mogę się nie zgodzić. Niestety publicznie nie mogę podać więcej szczegółów - względy tajemnicy firmy. A zaniepokojonym wyjaśnię - obecnie nie prowadzę żadnego wdrożenia. No może poza sprawą uzgodnienia pewnych procesów IT i powiązania tego z Prince2 (to mój konik ;)), ITIL w podejściu ITSM i CMM co dla mnie daje piękną całość, a z drugiej strony absorbuje mnie całkowicie na długi czas :). Ale Wasze wypowiedzi odnośnie wdrożeń i podejścia do ERP w firmie były dla mnie naprawdę cenne.

Pozdrawiam, MarcinMarcin Kaniewski edytował(a) ten post dnia 18.06.08 o godzinie 21:22

konto usunięte

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Nie mogę udzielić szczegółów jestem zobowiązany umowami o tajemnicy.
Wdrażam systemy już ponad 20 lat i mam wiele projektów zakończonych sukcesem. Wdrażałem już różne systemy nawet te z listy przez Ciebie wymienione.
Jedno mogę potwierdzić:
to nie system jest ważny ale zespół który go wdraża. To od ludzi zależy powodzenie.A fundamentem udanego wdrożenia i projektu jest dobry, a nawet bardzo dobry, kierownik projektu.
Krzysztof Schmidt

Krzysztof Schmidt konsultant biznesowy
ds. wdrożeń systemów
ERP

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Witam Cię Jacku i oczywiście pozdrawiam. Tak na marginesie miałem okazję z Jackiem współpracować i bardzo dobrze to wspominam - szacuneczek.
Chciałem tylko uzupełnić wypowiedź Jacka ponieważ zespół wdrożeniowy to nie tylko ludzie po stronie dostawcy systemu ale też ludzie po stronie odbiorcy. Oczywiście czy wybierzemy tutaj narzędzia i metody dostarczane przez Prince2, ICP czy inne okaże się na końcu że to też jest nieistotne.
Z doświadczenia naprawdę wielu wdrożeń różnych systemów mogę stwierdzić i to naprawdę lakonicznie:
poznajmy się w pierwszym etapie,
ustalmy czego chcemy dokonać,
dopasujmy następnie ludzi którzy się rozumieją do odpowiednich projektów i zadań w nich zawartych (kładę cały czas nacisk na na obustronną współpracę),
zabezpieczmy stabilność i dostępność członków zespołu ewentualnie ich wymienność,
ustalmy sprzężenia zwrotne,
dopiero wtedy można podejść do analizy konkretnych elementów systemu i zastosować wygodną metodologię.
Na końcu dojdziemy do przygotowania projektów wdrożeniowych, harmonogramów prac, wdrożenia, koordynowania, sprawdzania i zakończenia projektu...
ale to i tak jeszcze nie koniec ponieważ tak jak z jedzeniem smaczny kąsek wzmaga apetyt ... a dobre wdrożenie inspiruje do następnych "twórczości" klienta :)
W tych paru linijkach zawarłem ogromną pracę którą po prostu trzeba rzetelnie wykonać aby uzyskać zamierzony cel a ogromna praca często przekłada się na pewne koszty do poniesienia po stronie klienta jak i dostawcy ... czyli analiza machiny nadal się nie kończy :)))
Pozdrawiam
Marzena B.

Marzena B. I will find
something more,
something I am made
for

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Uczestniczyłam we wdrożeniu Impulsa BPSC w firmie produkcyjno-handlowej. Wdrożenie z sukcesem. Obecnie uczestniczę we wdrożeniu systemu SAP również w firmie produkcyjno-handlowej. Jest ciężko, ale to kwestia firmy wdrażającej. Póki co trudno to nazwać sukcesem. Jeśli interesują Cię szczegóły, odezwij się by email.
Jarosław Szczepanik

Jarosław Szczepanik SEYB sp. z o.o. -
prezes zarządu

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Marcin Kaniewski:
Nie będę ukrywał, że nie wiem czy się nadaje czy nie. Tak wstępnie interesują mnie SAP (ale raczej zbyt drogi), Axapta (Microsoft) i Impuls (BPSC).

Ogólnie jeszcze proponuję dodać do tej listy:
ABS Softlab,
ABS Safo,
Teta,
IFS
i jeszcze kilka by się znalazło.
A głównie szukam informacji gdzie i kto wdrażał te systemy z sukcesem. Przy czym nie chodzi mi tu o informacje z folderów ale takie szczere, wyrażane przez zarządzających IT, opinie, że firmę X z systemem Y mogą polecić :)

Osobiście zajmuję się wdrożeniami ABS Softlab.
Z firm produkcyjnych wdrażałem system między innymi w międzynarodowej grupie kapitałowej Mago (4. firmy w tym 3. produkcyjne i 4. magazyny wysokiego składu). Produkcja wieloetapowa
z obrotem pomiędzy firmami w grupie .. i sądzę, że wszystko co sobie zażyczysz.
Wdrożenie bardzo trudne i myślę, że zapamiętam je jeszcze długo.

Oprócz Mago popełniłem jeszcze kilka wdrożeń i nie zaliczyłem ani jednego fuckup-u. Tylko w jednym przypadku nie udało się zrealizować założonych na projekt celów biznesowych, ale wpłynęły na to czynniki niezależne ode mnie.

Ogólnie jednak powiem Ci tak. System jest oczywiście bardzo istotny, ale ważniejszy jest zespół wdrożeniowy zwłaszcza analityk, kierownik projektu i konsultant w obszarze logistyki.
Bardzo ważny jest także zespół ludzki po stronie klienta.

Teraz rozkręcam stowarzyszenie OiZP zrzeszające wolnych strzelców między innymi konsultantów ERP, ale także menagerów średniego szczebla, biegłych rewidentów...
Nasza strona (nieco zdezaktualizowana) znajduje sie na http://oizp.pl. Osobiście dalej zajmuje się wdrożeniami i chętnie służę pomocą.

Pozdrawiam JarekJarosław Szczepanik edytował(a) ten post dnia 22.09.08 o godzinie 23:23

konto usunięte

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Szanowni Państwo,

temat jest złożony:

1. Świat staje się coraz bardziej dynamiczny - rośnie złożoność, zmienność popytu, oferta produktowa, ilość klientów, rynki obsługiwane klienci skracają lead-time - z drugiej strony większość firm patrzy na koszt jednostkowy a nie przez pryzmat złożoności w łańcuchu dostaw

Efekt jest taki, że rozjeżdza się zdolność do obsługi logistycznej organizacji względem wymagań rynku, co przekłada się na słaby service level, nieefektywność itd itd

2. Większość firm błędnie zakłada, że rozwiązaniem jest wdrożenie ZSI. Na mniejszy lub większy chaos chcą nałożyć system zakładając, że kluczem do zmniejszenia złożoności, chaosu, zmienności i nieprzewidywalności w czasie jest ZSI.

3. Wybór systemu to nie pochodna ilości indeksów ani obrotu firmy. Jeśli grupa będzie działała w strukturze wielozakładowej i bedzie jednocześnie produkowała spożywkę (procesowa), rowery (dyskretna) i budowała domy (projektowała) - ze względu na złożoność procesów
wybór zostanie ograniczony do SAP, Oracle, być może IFS i Infor.
Jeśli kluczowe będzie zaawansowane zarządzanie magazynem to wtedy np. wypadnie IFS. Dodajmy, że Axapta ma niezłą funkcjonalność do dyskretnej, buduje funkcjonalność dla procesowej i ma słabą dla projektowej.

Z drugiej strony może być wielka wielomagazynowa hurtownia leków (centralizacja - decentralizacja) - o normalnym rozkładzie popytu dla większości powiedzmy 50 tysięcy indeksów i obrocie 2 mld PLN.
Ze względu na skokowo mniejszą złożoność procesów organizacji takiej w pewnym stopniu może wystarczyć Scala, Epicor czy Axapta.
Axapta zresztą nie jest multi-site i jest wiele ograniczeń w strukturach wielozakładowych. Mają plan dodać APS, Mult-Site, dodają MRO (to cenne)

Ja nie wybrałbym ani Scali ani Epicora czy IFS, wybór ograniczyłbym do SAP, Oracle, Axapta, Infor (były Baan).

A gdybyśmy produkowali papier i mieli tekturnicę i chcieli mieć optymalizację w ramach ERP to musielibyśmy mieć SAP ERP plus SAP APO plus SAP Mill solution dla papierni i to jest jedyne sensowne rozwiązanie dla papierni na świecie.

Inny temat to service parts - też jest tylko systemów, które rozwiązuje część/całość problemów - Axapta ani IFS nawet za 2 mln PLN nam nie pomoże.

4. Najważniejsze jest jednak to, żeby kolejność działań była następująca:

planowanie strategiczne
model biznesowy, w tym model łańcucha dostaw (dla niektórych organizacji to to samo - patrz Dell) - tutaj segmentacja klientów, portfolio produktowe (racjonalizacja, re-pricing), koncepcje dostaw wg segmentów, ułożenie procesów, zmniejszenie złożoności

Powyższy model rozwiązuje problemy biznesowe, pozwala zwiększyć zyski itd

Powyższe to projekt pół roku do roku.

Po wypracowaniu nowego modelu należy pod model docelowy wybrać ZSI. Nie kupować systemu na podstawie prezentacji firm.
Zaprosić 2 czy 3 firmy do organizacji warsztatów - pełne scenariusze procesów wraz z wariantami w łańcuchów dostaw łącznie z early warning system czy exceptions czy event (jak zwał tak zwał) aby pokazać możliwości systemu w zakresie proaktywnego podejścia do zarządzania

System na trwałe wspiera wypracowany model

5. Z całym szacunkiem dla analityków/programistów BPSC czy ABS czy Comarch ale pierwsza półka (klasa ERP, bo SCP i SCE to inne bajki) to:
SAP, Oracle

druga
IFS, Axapta, Infor (różne poziomy - myślę, że Axapta i Infor pójdzie do góry a IFS spadnie)

i gdzieś dalej na zdecydowanie innych poziomach polskie rozwiązania

Żadne z polskich rozwiązań nie jest uwzględniane przez Gartner'a (nawet dla mid-market)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy patrzą na tematy biznesu i systemów wielowymiarowo

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

1) Dużo zależy od brażny. Dowiedz się co używa konkurencja i czy jest zadowolona.
2) Jakie główne procesy w firmie chcesz objąć ERPem. Czy produkt ma to w standardzie czy będzie to pisane dla Ciebie?
3) Nie odrzucaj z góry jakichś produktów z uwagi na cenę - pojęcie "rabat" robi cuda :-)
4) Wybór produktu to pierwszy krok. Potem firma i ludzie, to od nich zależy sukces.
Mikołaj W.

Mikołaj W. Pomagam rozwiązywać
problemy- nie tylko
IT

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Wątek z 06.2008.

Proponuję Autora pytać o wnioski...

Ale sam się nabrałem i chciałem napisać :)

Pozdrawiam,
MWW
Damian Kamiński

Damian Kamiński Zamieniam informacje
w wiedzę ...

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

SAP – mało elastyczny jak na polskie realia (prodykcyjne), a elastyczność rośnie niewspółmiernie słabo w stosunku do nakładów

TETA – a jeśli idzie o ERP to konkretnie TETA 2000, czyli Formsy (technologia) ewentualnie Web, w produkcji się nie sprawdzi, chyba ze ludzie są baaardzo cierpliwi i mają dużo wolnego czasu.

AXAPTA – system rozsądny, powiedzmy ze ma „ręce i nogi”, aczkolwiek naprawde trzeba uważać kto to będzie wdrażać, obecnie używamy AXAPTY i naprawdę czas reakcji firmy wdrożeniowej jest zbieżny do +inf. , główna słabość to problemy z integracją automatyki przemysłowej spotykanej w polskich firmach, o ile ewidencja poprzez kody kreskowe i/lub tagi RFID jest realizowana przez dodatkowe moduły, to ; systemy wagowe, kolejkowe, bramy rozładunkowe , przenośne terminale , itd. , to wszystko składa się na spory czas dodatkowy i koszty.

Impuls – będę stronniczy, ale ze wszystkiego co widziałem, i po części pisałem (a robiłem dodatki do wszystkich wymienionych systemów) najmniej utrudnia prace. Dodatkowo wspiera automatykę, identyfikację, magazyny (w tym wysokiego składu) pełne planowanie, harmonogramowanie, TKW i inne ustrojstwa niezbędne w codziennej pracy „na produkcji”.Damian Kamiński edytował(a) ten post dnia 23.05.09 o godzinie 15:34

konto usunięte

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Marcin Kaniewski:
Witam

Szukam informacji o wdrożeniach systemów ERP w firmach produkcyjno-handlowych

zachęcam zatem do obejrzenia filmów referencyjncyh systemu Comarch CDN XL

http://www.youtube.com/watch?v=V62lvgCoqPo

http://www.youtube.com/watch?v=_AMgSFkN2m8

więcej informacji: http://cdn.comarch.pl

pozdrawiam!
Sebastian W.

Sebastian W. Microsoft Dynamics
AX

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Zbigniew Z.:
Szanowni Państwo,

...
5. Z całym szacunkiem dla analityków/programistów BPSC czy ABS
czy Comarch ale pierwsza półka (klasa ERP, bo SCP i SCE to inne > bajki) to:
SAP, Oracle

druga
IFS, Axapta, Infor (różne poziomy - myślę, że Axapta i Infor pójdzie do góry a IFS spadnie)

i gdzieś dalej na zdecydowanie innych poziomach polskie rozwiązania

Żadne z polskich rozwiązań nie jest uwzględniane przez Gartner'a (nawet dla mid-market)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy patrzą na tematy biznesu i systemów wielowymiarowo


Jednak co do systemu IFS i Infor to należy zauważyć, że Ci producenci nie mają tak dużego wsparcia jak sieć partnerska Microsoftu, która się w ostatnich latach znacznie powiększyła.
Niezdrowa jest sytuacja, kiedy dystrybutorzy tych systemów nie czują żadnej konkurencji.
Z moich obserwacji wynika, że system Microsoft Dynamics AX coraz częściej może konkurować z rozwiązaniami SAP i to nie tylko ceną.Sebastian W. edytował(a) ten post dnia 07.08.09 o godzinie 13:54
Mariusz J.

Mariusz J. IT Manager Poland &
Baltics, Baxter
Healthcare

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Niezdrowa jest sytuacja, kiedy dystrybutorzy tych systemów nie czują żadnej konkurencji.


Nie rozumiem tego stwierdzenia.
Przecież wszystkie te firmy właśnie konkurują z innymi producentami systemów informatycznych.
Sebastian W.

Sebastian W. Microsoft Dynamics
AX

Temat: wdrożenia ERP w firmach produkcyjno-handlowych

Przecież wszystkie te firmy właśnie konkurują z innymi producentami systemów informatycznych.

Oczywiście producenci tych systemów konkurują z innymi producentami w zakresie pewnych segmentów systemów z określonymi możliwościami.
Ja miałem na myśli sytuację kiedy producent znacznie ogranicza ilość partnerów integratorów. Taką sytuację zaważyłem między innymi w przypadku systemów Infor ERP LN, czy SAP BO. Kiedyś było więcej dostawców tych systemów...



Wyślij zaproszenie do