Adam Dąbrowski

Adam Dąbrowski Spatial Data
scientist, GIS,
Statystyka, Ekologia
krajobr...

Temat: Studia GIS

Całkowicie zaskoczył mnie brak wypowiedzi na temat Geoinformacji na UAMie w Poznaniu.

Sam jestem na czwartym roku i chociaż daleko programowi studiów do doskonałości, uważam, że ta część wykładowców, która zajumuje się GIS-em, jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo niektóre przedmioty, jak ekonometria przestrzenna wyraźnie ukazują, że GIS na uczelniach w Polsce nie jest aż tak bardzo zacofany.
Tomasz H.

Tomasz H. ECM consultant at
OpenText, GIS,
WebGIS, Analityk
danych

Temat: Studia GIS

Bez przesady z Geoinfo na UAM. Właśnie kończę te studia i z perspektywy czasu wiem jedno. Przerost geografii nad GISem. Jak się samemu nie ruszy tyłka i nie zacznie dokształcać na własną rękę, to niewiele pożytku z tych studiów. Przedmioty GiSowe to przeważnie "liźnięcie" tematu. No, może poza Geostatystyką. Jeśli miałbym coś doradzić to sugeruję szukać zbliżonych kierunków na politechnice. Przynajmniej nauczą czegoś konkretnego.

Temat: Studia GIS

Do Adama: Z kim jest ekonometria przestrzenna?

Do Tomasza: Przecież zawsze tak jest, że jak samemu się tyłka nie ruszy to nic z tego nie będzie:) Ja już doceniłem ten "przerost geografii nad GISem" i teraz się trochę wkurzam, że prowadzący przedmioty stricte geograficzne (hydrologia, meteorologia) się obijali, albo prowadzili te same wykłady co 30 lat temu. GISu można się szybko nauczyć, a teorii geograficznej już nie. A bez tego poważniejszej analizy nie zrobisz:) Pozdrawiam!
Tomasz H.

Tomasz H. ECM consultant at
OpenText, GIS,
WebGIS, Analityk
danych

Temat: Studia GIS

Michał analizy na Geoinfo ograniczają się do Helpa/tutoriala np. w ArcGIS i Idrisi. Wielkiej teorii nie ma. Jeśli czytałeś to powinieneś zauważyć to. By czytać helpa nie trzeba studiów.
Co do ruszania tyłka to miałem na myśli, że te studia nie dają żadnej konkretnej umiejętności. Ot trochę nauczysz się podłubać w ArcGIS, MapInfo, znajdziesz najlepsze pole pod uprawę buraków itp. Ogólnie wszystko po trochu, czyli tak naprawdę niewiele. Wielu, często podstawowych spraw związanych z GIS nie dowiesz się na Geoinfo. Później trzeba to nadrabiać samemu. Praktyczna część tych studiów niestety kuleje, a myślę że ona jest najważniejsza.

Temat: Studia GIS

Wiem jak tam jest, bo niedawno te studia skończyłem!:)

Do programu i jego wykonania mam sporo zastrzeżeń, ale po popracowaniu trochę w zawodzie mam większe rozeznanie.

- Dogłębne studiowanie jakiegokolwiek softu nie ma większego sensu, bo jak zauważyłeś wszystko jest w helpach.
- Odpowiednią sekwencję analiz pod pole buraków zrobi każdy, po spędzeniu kilku godzin z manualem i okruchem doświadczenia (czyli to co się zdobywa u nas na wydziale). Natomiast ocena parametrów glebowych, meteo i innych teoretycznych (co jest podstawą tej analizy) to jest prawdziwa wiedza...

GIS to tylko narzędzie, łopata. Jak nie wiesz jak wykopać dziurę - nic Ci po niej. Taka mała metafora:)

Praktyczna część studiów? Rok pracy w zawodzie z wykorzystaniem Arca lub QGISa, GRASSA - czegokolwiek i już wszystko wiesz. Potem przychodzi problem. Już wiem jak, ale co mogę zrobić? I jakie parametry dobrać?Michał Drożdż edytował(a) ten post dnia 27.04.11 o godzinie 12:32

konto usunięte

Temat: Studia GIS

Michał Drożdż:

GIS to tylko narzędzie, łopata.

a co w takim razie z tym: http://www.google.pl/search?q=geographic+information+s...
?

rzecz polega na tym, że GIS (tu obojętnie Science czy System) jest w stanie poruszać (i porusza) kwestie, których tradycyjna geografia nigdy nie dotykała lub dotykała tylko w niewielkim stopniu (czytaj problem jest znany ale jego rozwiązanie jest zbyt kosztowne pod względem obliczeniowym i nie ma do jego rozwiązania metod).

Tradycyjna geografia (której moim zdaniem za dużo wykłada się na wspomnianej geoinformacji) w bardzo niewielkim stopniu korzysta z faktu, że jakiś czas temu na naszych biurkach pojawiły się komputery.

Według mnie sporym problemem na naszym krajowym podwórku jest to, że ludzie, którzy kończą studia GISowe (bardziej czy mniej techniczne) są albo narzędziowcami (którzy nie do końca wiedzą jak wykorzystać te narzędzia) albo geografami (którzy mają niewielkie pojęcie o bardziej efektywnych metodach na rozwiązanie ich problemu).

Złotym środkiem byłoby nauczanie geografii pod kątem metod wykorzystywanych w GISie czyli nauczanie właśnie GI Science - coś takiego dawałoby człowiekowi bardzo poważne umiejętności analityczne.Michał Średnicki edytował(a) ten post dnia 27.04.11 o godzinie 21:05
Katarzyna D.

Katarzyna D. GIS, Geografia,
Kartografia,
Teledetekcja,
Planowanie Prz...

Temat: Studia GIS

Michał Średnicki:
Michał Drożdż:


Według mnie sporym problemem na naszym krajowym podwórku jest to, że ludzie, którzy kończą studia GISowe (bardziej czy mniej techniczne) są albo narzędziowcami (którzy nie do końca wiedzą jak wykorzystać te narzędzia) albo geografami (którzy mają niewielkie pojęcie o bardziej efektywnych metodach na rozwiązanie ich problemu).

Złotym środkiem byłoby nauczanie geografii pod kątem metod wykorzystywanych w GISie czyli nauczanie właśnie GI Science - coś takiego dawałoby człowiekowi bardzo poważne umiejętności analityczne.

Każdy geograf ma swoją specjalizację - jest też geoinformatyka na geografii, więc w sumie połączenie "narzędziowca" i geografa. Jak się do tego dołoży kartografię i potrafi z sensem przedstawić to, co może "narzędziowiec" mający wiedzę geografa wykrzesać z analizowanych danych, to wychodzi zgrabna całość.

Z doświadczeń znajomego mogę powiedzieć, że nie polecam podyplomówki na Politechnice Warszawskiej, przynajmniej dla osób, które już pracują w gisie.

konto usunięte

Temat: Studia GIS

Ewa Solanowska-Ratajczak:
Jeździłam na UNIGIS kilka lat temu i mogę powiedzieć że bardzo dobrze zoranizowane i dające wiedzę studia. Nie wiem czy coś się tam zmieniło, ale prawa i całej otoczki związanej z naszą administracją tam nie było. Było za to bardzo dużo GISów :)

Teraz coś jest - moduły dodatkowe dot. europejskiej perspektywy GIS-u i INSPIRE w Polsce. Treści dokładnie nie znam, bo nie robiłem.
A sam UNIGIS mogę polecić, pod warunkiem że potencjalny student jest w stanie sobie narzucić jako taki rygor (konieczność w miarę systematycznej pracy) oraz nie planuje zmieniać stanu cywilnego ani powiększania rodziny :). UNIGIS pochłania trochę czasu...Kamil Nieścioruk edytował(a) ten post dnia 28.04.11 o godzinie 09:16
Michał C.

Michał C. systemy informacji
geograficznej

Temat: Studia GIS

Pojawiła się nowa podyplomówka z geoinformacji na UAM. Zapowiada się dobrze, studia są dofinansowane, a wśród wykładowców sporo osób spoza macierzystego wydziału. Z opisu wynika, że dużo uwagi poświęci się Inspire

http://wngig.amu.edu.pl/dla-kandydata/dla-kandydata/st...

konto usunięte

Temat: Studia GIS

Pytam z ciekawości: kto dokładnie spoza WNGiG będzie wykładał? Nigdzie nie można znaleźć żadnych informacji na temat wykładowców.
Michał C.

Michał C. systemy informacji
geograficznej

Temat: Studia GIS

Podejrzewam, że będą to osoby z GIOŚ i PTIP, bo w rozszerzonym opisie jest taka informacja:

Studia podyplomowe są organizowane pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska reprezentowanego przez dr inż. Andrzeja Jagusiewicza oraz Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej reprezentowanego przez Prezesa prof. dr hab. dr inż. Jerzego Gaździckiego.

Jak dowiem się czegoś więcej, napiszę.
Michał C.

Michał C. systemy informacji
geograficznej

Temat: Studia GIS

Wiem, że będą to osoby z innych uczelni i instytutów badawczych, ale nie znam szczegółów. Pytania najlepiej kierować do Piotra Dzieszko:

Sekretarz Studium: mgr Piotr Dzieszko, Tel: 698616401, 618296182, 618296347, e-mail: dzieszko@amu.edu.pl

konto usunięte

Temat: Studia GIS

Do Piotra Dzieszko :)
Hmmm, faktycznie studia z tego zakresu można potraktować jedynie jako zapalnik do zdobywania wiedzy. Największym źródłem wiedzy jest praktyka, ale dobrze jest angażować się w wyzywające projekty badawczo analityczne, żeby "testować" swoją wiedzę w coraz to nowych warunkach. Wtedy geograf staje się świetnym narzędziowcem, wykorzystując swą wiedzę w analizach, rozumiejąc co dzieje się na każdym jej etapie, i będąc sobie samemu kartografem.

Przeglądając programy studiów podyplomowych, można dojść do wniosku że są one głównie dla osób pracujących w administracji które mają poznać GIS od początku. Wyjątkiem jest Politechnika Wwa jak dobrze pamiętam ( I UNIGIS ze względu na papierek z Saltzburga).
Sztuka w tym żeby być elastycznym i mieć możliwość działania tak w administracji , jak i badaniach środowiskowych, czy stricte wizualizacji, czy modelowaniu. Każdy z nas może zdobywać doświadczenie upraszczając sobie codzienne życie korzystając z GIS, nie wspominając już o poszerzaniu możliwości ogółu - czyli tworzenie nowych koncepcji, modeli narzędzi..
Myśle że każdy musi znaleźć swój środek. Studia podyplomowe pomagają, ale czy są nieodzowne? Na pewno Kosztowne:)

Najcenniejsze jest natomiast wymienianie opinii z osobami o podobnych lub ciekawszych doświadczeniach, i dlatego chyba tu jesteśmy:)
Magdalena C.

Magdalena C. Geodeta; GIS

Temat: Studia GIS

Witam!!
Mam pytanie do osób po GISie na AGH. Czy jest możliwość zapłacenia w ratach za studia podyplomowe? A jak trzeba całość od razu to jak wygląda sprawa z wystawieniem faktury na połowę opłaty? (mam mieć w 50% dofinansowane studia przez pracodawcę i interesuje mnie jak to było rozwiązywane w podobnych przypadkach). Ponieważ jest sierpień nikt w sekretariacie nie odpisuje na moje maile a dodatkowo nie działa (przynajmniej u mnie) strona tego kierunku... :(
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam, Magda
Andrzej Drupka

Andrzej Drupka Student, Akademia
Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława
Staszi...

Temat: Studia GIS

sam płaciłem za studia na AGH w ratach. Składasz podanie w sekretariacie w którym wpisujesz proponowaną liczbę rat i zatwierdzaja Ci. Ja płaciłem za semestr w 3 ratach, faktury też dostałem 3.
Patrycja Wajszczyk

Patrycja Wajszczyk E-commerce...
--->cdn

Temat: Studia GIS

A ktoś może polecić jakieś dobre studia podyplomowe z geoinformatyki najlepiej w Łodzi? Wiem, że coś tam nowego się otworzyło, ale chyba dopiero w tym roku staruje...

Kurs komputerowy w Łodzi - a to tak dodatkowo polecam;)Patrycja Pożycka edytował(a) ten post dnia 30.07.12 o godzinie 15:08
Karolina Wilczewska

Karolina Wilczewska Student,
Politechnika
Białostocka

Temat: Studia GIS

Mam pytanie co do studiów podyplomowych GIS na PW, czy nadal są na takim poziomie jak kiedyś i czy naprawdę warto na nie pójść?
Mariusz Ciesielski

Mariusz Ciesielski Instytut Badawczy
Leśnictwa

Temat: Studia GIS

Nie wiem jak na PW, ale nie polecam studiów podyplomowych z GIS na WAT
Karolina Wilczewska

Karolina Wilczewska Student,
Politechnika
Białostocka

Temat: Studia GIS

Miałam na myśli PWr, moja pomyłka.

konto usunięte

Temat: Studia GIS

Zerknij sobie na http://study4u.eu myślę, że tam z pewnością znajdziesz dla siebie jakiś ciekawy kierunek studiów podyplomowych!

Następna dyskusja:

Studia podyplomowe "GIS w P...




Wyślij zaproszenie do