Adam Gębski

Adam Gębski Doradca
....................
....................
............

Witam serdecznie,

za jakieś 1,5 miesiąca będę miał okazję wystąpienia na seminarium dla firm produkcyjnych na którym powinienem w krótkiej prezentacji pokazać jak system ERP wspomaga rozwiązanie jakiegoś konkretnego zagadnienia w zakresie produkcji.

Myślałem o procesie ofertowaniu wymagającym udziału osób z produkcji - dla niektórych branż liczba ofert które muszą przygotować jest bardzo dużą a jak każdą z nich trzeba opracować (technologia, marszruty, materiałówka) dobry workflow (przepływ zadań) może zapewnić sprawną obsługę dużej liczby zapytań ofertowych (np. handlowiec wprowadza zapytanie ofertowe, technolog dostaje informacje o konieczności przygotowania technologii zostaje wykonana wycena TKW, informacja o zakończeniu trafia do działu sprzedaży który dalej rozmawia z klientem. . Oczywiście to zagadnienie może być ważne przy produkcji na zamówienie.

Ale zapewne są inne ciekawe zagadnienia: raportowanie produkcji w toku, zaawansowana kontrola jakości, planowanie w oparciu o ograniczone moce produkcyjne..... [/i]

I tutaj prośba do Państwa. Czy mogą mi Państwo pomóc i zasugerować jakieś ciekawe z Państwa punktu widzenia zagadnienie ? Coś co jakby Państwo byli uczestnikami z chęcią byście zobaczyli ?

Chciałbym aby wystąpienie było ciekawe dla osób zarządzających procesami produkcyjnymi.

Z góry dziękuję za każdą sugestię
.Adam
Rafał D.

Rafał D. Młodszy konsultant
NAV w IT.integro Sp.
z o.o.

Połączenie w marszrutach operacji wsadowych (np. piec hartowniczy - 100szt na 1 wsad) ze zwykłymi (np. tokarka 1szt). Pokazać jak będzie wyglądała marszruta, dokumentacja produkcyjna (przewodnik, plan obróbki), jak wyjdzie harmonogram i jak policzy koszt normatywny i jak rozliczy odchylenia, jeżeli dołożysz jeszcze do tego jakąś kooperacje to powinno zadowolić słuchaczy.
Adam Gębski

Adam Gębski Doradca
....................
....................
............

Dziękuję bardzo Panie Rafale za propozycję.

Czy dobrze zakładam że jest to jedno zlecenie produkcyjne i jedna technologia ?

Najpierw w piecu hutniczym dokonywany jest wytop a potem wytopione elementy obrabiane są dalej - np. tokarka, kooperacja, jakaś kolejna operacja aż do sfinalizowania wyrobu gotowego. Koszty kalkulowane (planowane) a potem rzeczywista realizacja/zużycie i odchylenia ?

Czy dobrze zrozumiałem Pana propozycję ?

Pozdrawiam
Rafał D.

Rafał D. Młodszy konsultant
NAV w IT.integro Sp.
z o.o.

Tak, tylko nie piec hutniczy tylko hartowniczy (w firmie produkcyjnej byliby bardzo rozbawieni taką pomyłką). Kolejność operacji dowolna. Ważne pokazanie tego w jednym przykładzie, bo jest to częste połączenie w praktyce.
Pozdrawiam
Adam Gębski

Adam Gębski Doradca
....................
....................
............

hahah no tak rozpędziłem się ;) Jednym z moich klientów jest huta (co prawda szkła) i jak usłyszałem wsad to mi się skojarzyło z piecem hutnicznym i nie doczytałem ze napisał Pan hartowniczy. To jeszcze bardzo upraszcza całość zagadnienia. W hutach i wytopach gdzie procesu produkcyjny jest ciągły (piece pracują 24 h na dobę) najtrudniejsze jest uchwycenie kosztu półproduktu jakim jest "surówka" z której powstają wyroby gotowe.

Co do pokazanie wszystkiego w jednym procesie to nie ma żadnego problemu. Jedną z operacji będzie wykonanie hartowanie (do niej przypisujemy niezbędne surowce wsad, zasobem jest także piec hartowniczy, pracownik który to obsługuje) wraz z planowanym czasem operacji i informację ze kolejne operację mogą się rozpocząć dopiero po zakończeniu hartowania (chyba że są operacje które można realizować równolegle). Kolejne operacje będą realizowane (wraz z przypisaniem ewentualnych surowców, zasobów: maszyn, narzędzi, ludzi), kooperacja jako typ operacji z określonym czasem realizacji i kosztem (oraz monitorem zleceń kooperacyjnych do wysyłki dla osoby za to odpowiedzialnej) .

Na podstawie wymaganych surowców, czasu i kosztu użycia maszyn, czasu i kosztu pracy ludzkiej + narzuty - wyceniony zostanie koszt normatywny zlecenia produkcyjnego.

Do zlecenia/operacji dołączana byłaby dokumentacja produkcyjna (do wydruku lub do podglądu na stacjach raportujących produkcję).

Przygotowane zlecenie podlega harmonogramowaniu w oparciu o nieograniczone lub ograniczone moce produkcyjne.

Następnie raportujemy produkcję - tutaj myślę ze pokaże raportowanie produkcji bezpośrednio na hali produkcyjnej
(raportowanie wykonania operacji, liczby elementów, zużycia materiałów, braków itp) na stacjach za pomocą skanera kodów kreskowych. Z jednej strony dałoby to informację nad jaki operacjami/zleceniami dany pracownik działał i ile zajęłoby mu to czasu, z drugiej strony szybkie raportowanie wykonania danych operacji - skan pracownika, skan operacji/zlecenia, skan zużytego surowca, wpisanie liczby elementów wykonanych/braków powód braku .

Dzięki bieżącemu raportowaniu będę mógł pokazać stopień realizacji danych zleceń produkcyjnej i odchylenia pomiędzy kosztami planowanymi/normatywnymi a rzeczywistymi.

Jeszcze raz dziękuję

Za sugestię

Adam
Rafał D.

Rafał D. Młodszy konsultant
NAV w IT.integro Sp.
z o.o.

To powinno zadowolić ludzi "od produkcji" w większości takich firm.
Pozdrawiam

Wyślij zaproszenie do