Anna Marcinkowska

Anna Marcinkowska Fizjoterapeuta,
szkoleniowiec,
wykładowca,
specjalista re...

Temat: Bóle głowy i szyi u nastolatków

Kolejne zmiany i kolejne schorzenia , wady postawy w wyniku zmiany narzędzi do zabawy i pracy .
Już od 2-3 lat widzę coraz więcej i częściej pojawiających się problemów u dzieci z powodu używania telefonu , tableta , mini laptopa ... W ciągu ostatniego roku nowoczesne telefony wypierają komputery i tablety co jeszcze bardziej powoduje przeciążanie odcinka C1-C3 , rozciągnięcie , osłabienie krótkich mm szyi. Ciągłe statyczne patrzenie w dół osłabia mm stabilizujące połączenie głowa szyja O-C i górne mm szyi . Mięśnie szyi są tak zbudowane
( wielokierunkowo np mm pochyłe , wielodzielny etc ) ,że aby utrzymać je w dobrej formie wymagają ruchy ,pracy dynamicznej ,ćwiczeń funkcjonalnych.
Największe problemy i najczęściej narzekają na bóle głowy dzieci drobne , szczupłe u których przeciążenia pozycyjne od razu idą w odcinek podpotyliczny. Jeśli zaczyna się od bólu , napięcia szyi warto przeanalizować czynności dnia codziennego dziecka . Spojrzeć w jakiej pozycji gra na konsoli, jak pisze smsy jak jest ustawiona głowa i jeśli śpi w pozycji embrionalnej z głową też maksymalnie zgiętą to nic dziwnego . Dzieci nie unoszą telefonów (ręki ) na poziom oczu, a spuszczają głowę i ją tam w tej pozycji zostawiają .
Rozwiązaniem problemu jest uświadomienie dziecka ,dobra ergonomiczna edukacja rodzica i dziecka , pokazanie poprawnej też wygodnej pozycji , wzmocnienia osłabionych mięśni i odcinka kręgosłupa i zachęcenie to aktywności sportowej indywidualnie dopasowanej do dziecka ( każde dziecko ma trochę inne deficyty mięśniowe i nie wszystko będzie super dla wszystkich .
Fakt wielu terapeutów boi lub ma opory przy leczeniu ,wzmacnianiu szyi , ale dlatego należy dopytywać jakie ma doświadczenie , jakie kursy specjalistyczne skończone . Nie jednokrotnie leczymy szyję bo ktoś wykonywał nieprawidłowe ćwiczenia na siłowni, czy rehabilitacji , a już standardem są ruchy rąk z obciążeniem ponad głową powyżej 120stopni ;( . W każdym leczeniu problemu dobrze biomechanicznie zbadanego musi być metodyka , fazy leczenia , wzmacniania poszczególnych mięśni.
Mój syn oczywiście też doświadczył tego problemu w jego przypadku nie z telefonem ,bo się nasłuchał ( to widziałam częściej ale w wakacje grał w pozycji leżącej na konsoli więc szyja była też w max zgięciu , rozciągnięciu więzadeł . 2 tyg wystarczyło .Badając mechanizm przyczynowo -skutkowy odkryłam jego niechlujne siedzenie . Teraz już z daleka wykrzykuję i dopytuję jak gra : " jak siedzisz , jak głowa" i jest zasada : jak złapię go 2x wyłączamy grę .
W moim przypadku wyeliminowało to bóle głowy . :) , bo nie doszło do wtórnych zmian i osłabienia kolejnych struktur .