Maciej Wielobób

Maciej Wielobób nauczyciel jogi,
medytacji; autor

Temat: 3 przyczyny choroby wg Ajurwedy (za "Caraka samhitą")

Najważniejszy tekst ajurwedy - Ćaraka samhita (prawdopodobnie III w. p.n.e.) – informuje nas o 3 przyczynach złego zdrowia, jakimi są: używanie zmysłów, przemiana i brak uważności. Poniżej pokrótce opisuję, co “autor miał na myśli”.

1. Używanie zmysłów (w szczególności: wzrok, słuch, jedzenie)

a. niewystarczające (deprywacja)

b. nadmierne (nadmiar bodźców)

c. niewłaściwe.

Zmysły odżywiają umysł, wpływając pośrednio na nasze zachowanie i styl życia. Dlatego też zmysły muszą zostać zaspokojone przez ograniczoną, nieprzesadną stymulację. Zarówno sytuacja niewystarczającego użycia zmysłów, jak i nadmiernego ich użycia, jest niekorzystna. Zmysły także mogą zostać użyte w niewłaściwy sposób, czego przykładem może być czytanie w ciemności czy patrzenie na coś zbyt jasnego.

2. Przemiana (parinama)

Wszystko wokół nas i w nas samych podlega określonym przemianom. Zmieniają się pory roku, pory dnia, jak również podlegamy pewnemu ciągowi wydarzeń, krótkoterminowych zmian. Aby pozostać w zdrowiu, musimy uzwlędniać wszystkie te zmiany w naszym postępowaniu. Niestety widziałem wielokrotnie osoby praktykujące asany jogi w sposób niekorzystny dla siebie np. ze względu na wiek czy stan swojego zdrowia. Takie działanie będzie coraz bardziej wytrącać nas z równowagi. Akceptacja zmiany i elastyczne reagowanie na nią jest ważnym krokiem w kierunku szerokopojętego zdrowia psychofizycznego.

3. Brak uważności (prajna-aparadha)

Według Ćaraka samhity jest to główna przyczyna chorób. Również w Jogasutrach Patańdżalego brak świadomości (avidya) jest podstawową przyczyną cierpienia. Jeśli macie np. problemy z kręgosłupem to łatwo będzie prześledzić Wam wpływ braku uważności na rozwój sytuacji chorobowej. Lekarstwem na brak uważności jest oczywiście praktyka uważności. Dlatego A.G. Mohan podkreśla, że w terapii jogą od sposobu wykonywania asan ważniejszy jest sposób świadomego oddychania. Świadome oddychanie (nadawanie oddechowi odpowiednich wzorców) jest właśnie praktyką uważności i uruchamia cały mechanizm, w którym poprzez zwiększenie uważności rozpoczynamy procesy zdrowienia i samoregulacji.

Źródło: http://jogawielobob.wordpress.com/2009/08/13/przyczyny...
Autor: Maciej Wielobób

Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń! :)