Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiny chcą ograniczyć eksport i schłodzić gospodarkę

Chiny chcą ograniczyć eksport i schłodzić gospodarkę
PAP, bci

2007-10-15,

Chiny działać będą na rzecz zwiększenia popytu na rynku wewnętrznym, by w ten sposób zrównoważyć rosnącą nadwyżkę w obrotach z zagranicą - zapowiedział prezydent Chin Hu Jintao. Chiński przywódca dodał, że podwojone zostaną wysiłki na rzecz ograniczenia niszczącego wpływu rozwoju gospodarczego dla środowiska.

Programowe przemówienie Hu zainaugurowało w poniedziałek w Pekinie obrady zjazdu Komunistycznej Partii Chin.

W części swego wystąpienia, poświęconego kwestiom ekonomicznym, chiński lider zasugerował też możliwość uwolnienia kursu juana, stopniowego reformowania systemu kontroli państwa w kwestiach finansów oraz powstawanie chińskich przedsiębiorstw o globalnym zasięgu. Za główny strategiczny cel uznał szybsze niż do tej pory wchłanianie przez gospodarkę chińską nowoczesnych technologii, a także działanie na rzecz zrównoważenia bilansu handlowego m.in. poprzez skuteczniejszą politykę fiskalną i rynkową.

"Pogłębimy reformy w dziedzinie systemu inwestycyjnego a także zwiększymy skuteczność przepisów dotyczących dostępu do naszego rynku... Dążyć będziemy do tego, by nasz system bankowy, ubezpieczeniowy i papierów wartościowych stał się bardziej konkurencyjny" - zapowiedział Hu.

W szczególnie dramatycznych słowach Hu Jintao mówił o potrzebie ochrony środowiska i zasobów surowcowych, zaznaczając iż takie działania mają kluczowe znaczenie "dla przetrwania i rozwoju narodu chińskiego". "Nasz rozwój gospodarczy odbywa się wielkim kosztem spraw środowiska i zasobów surowców naturalnych" - powiedział.

Jedynie poprzez przekształcanie modelu gospodarczego i dbałość o sprawy środowiska Chiny będą mogły czterokrotnie zwiększyć wartość swego produktu krajowego brutto w latach 2000-2020 - powiedział Hu Jintao.

Jak ocenili ekonomiści, zgodnie z przewidywaniami w swym przemówieniu Hu nie przedstawił w zasadzie nowych konkretnych inicjatyw, ograniczając się do ogólnego tylko nakreślenia kierunków działań chińskiego rządu na najbliższe pięć lat. Nowością w jego wystąpieniu było natomiast dramatyczne zwrócenie uwagi na koszty rozwoju gospodarczego Chin w odniesieniu zarówno do ludzi - pogłębiania się przepaści między bogatymi a biednymi - jak i degradacji środowiska.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4578963...