Wolne ważniejsze od pieniędzy. Nowy benefit zdobywa serca pracowników

Z tegorocznego badania Hays Poland wynika, że 90% pracowników otrzymuje świadczenia dodatkowe.Najczęściej jest to pakiet opieki medycznej, karta sportowa oraz imprezy i wyjazdy integracyjne. Na popularności zyskują dodatkowe dni wolne i urlopowe. Czas wolny oceniany jest jako ważniejszy niż szereg wielu kosztownych świadczeń.

Trend zwiększania puli dostępnych dni urlopowych w Polsce wciąż nie jest jeszcze bardzo widoczny. Natomiast w wielu krajach w Europie i na świecie pracodawcy od lat umożliwiają zatrudnionym korzystanie ze zwiększonego wymiaru urlopu. Liczba dni urlopowych staje się też elementem negocjacji warunków współpracy potencjalnego pracownika z firmą. W Polsce nadal najważniejszym i najczęściej negocjowanym zapisem umowy o pracę pozostaje poziom wynagrodzenia, podczas kiedy pozostałe warunki i aspekty współpracy czasem podlegają dyskusji.

Czas droższy od pieniędzy

Dla pracowników – zwłaszcza reprezentujących najmłodsze pokolenie na rynku pracy – wartość czasu wolnego jest bardzo duża. Widać to m.in. w świadczeniach określanych przez pracowników jako najważniejsze i silnej pozycji pracy zdalnej oraz elastycznej w tym zestawieniu. W badaniu Hays Poland co trzeci pracownik wskazał dodatkowe dni wolne jako benefit o największym znaczeniu.

Biorąc pod uwagę potrzeby zatrudnionych oraz rosnące wyzwania w pozyskiwaniu kandydatów, coraz więcej pracodawców dopasowuje do niech swoją ofertę. Ponad 40% firm oferuje rozwiązania pracy elastycznej, obejmujące możliwość skorzystania z przerwy podczas dnia pracy na załatwienie prywatnych zobowiązań, pracę zdalną albo ruchomy czas rozpoczęcia i zakończenia realizacji zawodowych zadań. Jeden na dziesięciu pracodawców deklaruje również, że pula dni urlopowych dla pracowników jest większa niż przewidziana w kodeksie pracy. Często też możliwość korzystania ze zwiększonej puli dodatkowych dni płatnego urlopu oferowana jest strategicznym pracownikom, którzy w organizacji borykają się z największą presją i dynamiką pracy.

Nowością wśród świadczeń, którymi firmy kuszą pracowników, stają się nielimitowane urlopy. Na polskim rynku są już organizacje, które oprócz zagwarantowanych w kodeksie pracy dni wolnych, proponują swoim pracownikom dodatkowe płatne urlopy, bez żadnych ograniczeń. Najczęściej warunkiem jest zgoda całego zespołu, satysfakcjonująca efektywność pracy i skuteczna realizacja zadań.

– Nielimitowany urlop może być coraz powszechniejszym zjawiskiem na rynku pracy – podkreśla Paulina Łukaszuk, menedżer ds. komunikacji w Hays Poland. – Zastosowanie takiego rozwiązania wymaga jednak odpowiedniej kultury organizacyjnej i struktur, które powodują, iż pracownicy są naprawdę odpowiedzialni za wyniki, a pracujący w mniejszych zespołach traktują je jak swoje firmy. Choć idea nielimitowanych dni wolnych wydaje się nowatorska, to zza oceanu docierają informacje o jej stosowaniu przez najlepszych pracodawców – dodaje Paulina Łukaszuk.

Wolne od święta

Również w tegorocznym badaniu Hays Poland 10% pracodawców deklaruje oferowanie wszystkim zatrudnionym dodatkowych dni wolnych, nie będących dniami urlopowymi. Zazwyczaj są to dni poprzedzające święta, rocznice związane z działalnością firm, ale także życiem osobistym pracowników, np. urodzinami. Coraz częściej spotykamy też skrócony czas pracy w piątki – w części firm staje się to praktyką przez cały rok.

Niezależnie od charakteru dodatkowego wolnego czasu oferowanego pracownikom, kluczowa pozostaje komunikacja i ustalenie warunków. Dodatkowy urlop zagwarantowany w regulaminie pracy może być kartą przetargową i wyróżnić firmę na rynku pracy, o czym warto pamiętać w dobie rosnących wyzwań rekrutacyjnych. Podobną wartość mają dodatkowe dni wolne, zwłaszcza obejmujące wszystkich pracowników. Odpowiednie podkreślenie tego elementu oferty może być aspektem decydującym o wyborze danego pracodawcy.