Aleksander Glondys

Tłumacz literatury. Muzyk Jazzowy. Lektor j.angielskiego

Doświadczenie zawodowe

Lingua Nova Sp. z o.o.
Lektor języka angielskiego
Nauka języka angielskiego.
Language for Business Sp z o.o.
Lektor języka angielskiego
Nauka języka angielskiego
Logo
Lektor języka angielskiego
KFC i Ikea
Kursy dla krakowskiego kierownictwa firm.
Wojsko Polskie
Lektor języka angielskiego
Nauka języka angielskiego.

Prowadzona przeze mnie grupa zdała egzamin
najlepiej w historii 2 Korpusu Zmechanizowanego
Logo
Lektor języka angielskiego
Aleksander Glondys
prywatne kursy dla firm i lekcje dla osób prywatnych

Edukacja

Logo
Filologia Angielska (rok pedagogiczny), magisterskie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Specjalizacje

Edukacja/Szkolenia
Nauka języków obcych

Inne

Jako muzyk Aleksander Glondys zadebiutował ok. 1969 r. w grupie Dynastie (potem Genesis), gdzie grał m. in, ze swoim bratem. Krzysztofem, i - ciekawostka - z Romanem Nehrebeckim, pierwowzorem Lolka ze słynnego serialu „Bolek i Lolek”. Po krótkim czasie Glondys dołączył do bielskiej „super grupy” o nazwie Grupa G. Choć wychowany na muzyce rockowej, już jako nastolatek poszukiwał nowych brzmień i tak trafił na muzykę rock - jazzową, takich grup jak Colosseum, potem The Flock, w której grał skrzypek Jerry Goodman. Poprzez Goodmana, członka The Mahavishnu Orchestra Johna Mclauhglina, prowadziła już prosta droga do jazzu.

W 1975 Glondys podjął studia anglistyczne w Krakowie i rozpoczął współpracę z krakowskimi muzykami jazzowymi. W 1979 r. współtworzył Kwartet Jacka Kasza (potem Support), co okazało się przełomem w jego karierze muzycznej. Oba zespoły otrzymały nagrody zespołowe na festiwalach – Jazz Juniors w Krakowie i Jazz nad Odrą we Wrocławiu w latach 1979 i 1980. Z zespołem, z którym później współpracowali m.in. Wojciech Groborz i Marek Janicki, występował przez trzy lata. W latach 1981–1985 współpracował z wieloma składami jazzowymi, m.in.: Moko z
Markiem Janickim, Jerzym Piaskowskim i Aleksandrem Koreckim, Basspace Witolda Szczurka (Vitolda Reka), New Market (występ na festiwalu w Karlovych Varach), Acceptation, a także Janusza Muniaka.

Od połowy lat 80-tych z działalnością muzyczną połączył pracę tłumacza literatury angielskiej, ograniczając swoje występy głównie do Krakowa. W 1993 r. założył formację Al’ Mad w składzie z
Adamem Kawończykiem – tr., Markiem Piątkiem – g. i Marianem Pawlikiem – b. Jej kontynuacją jest Kwartet Aleksandra Glondysa, przez który przewinęło się wielu znanych polskich muzyków jazzowych na czele z Leszkiem Szczerbą i Januszem Witko. To muzyka niezwykle barwna i różnorodna. Chociaż tkwi mocno w nurcie jazzu środka (John Coltrane, Charlie Haden), w repertuarze zespołu znajdują się zarówno kompozycje Franka Zappy, jak również utwory z elementami folkloru, free jazzu i EMC sound. Bardzo trafnie grę i stylistykę zespołu oddaje recenzja Roberta Buczka z premierowego koncertu zespołu, który odbył się podczas "Zaduszek Jazzowych`93": "Kilka słów chcę poświęcić nowej, grającej jazz środka grupie AL` MAD, którą prowadzi perkusista Alek Glondys. Alek zaprezentował oryginalny sposób gry, stonowany, dynamicznie wyważony, w którym znaczny nacisk położony został na kształtowanie barwy oraz prowadzenie frazy możliwie blisko instrumentów melodycznych, ramię w ramię z partiami trąbki Adama Kawończyka i gitary "obsługiwanej" przez obiecującego, młodego gitarzystę Marka Piątka. Warto pamiętać o tym zespole, bo propozycje kwartetu /na basie Marian Pawlik/ są świeże i emanują autentyzmem".

W latach 90-tych Aleksander Glondys wracał często do swoich zainteresowań rockiem (m.in.: pierwszy skład Homo Twist Macieja Maleńczuka). Pod koniec lat 90-tych wymyślił i realizuje do dnia dzisiejszego projekt-koncert pt. Ellington po krakowsku., który przez Przekrój został nazwany „genialnie smiałym i prostym pomysłem”. Składają się na niego przeboje Duke’a Ellingtona w aranżacjach najlepszych kompozytorów Piwnicy Pod Baranami (m.in.: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau) na 25-osobową orkiestrę (klasyczny big band jazzowy i kwintet smyczkowy). W ramach tego projektu orkiestra występowała
m.in. w Kijowie i Sztokholmie. Aleksander Glondys jest znakomitym tłumaczem literatury angielskiej, współpracował z największymi polskimi oficynami wydawniczymi, jak „Amber”, „Książnica”, „Rebis”, „Wydawnictwo Literackie” i „Znak”. Aż kilkadziesiąt cytatów z jego książek - głównie z bestsellerowych książek Księżyc jest Balonem (autobiografia Davida Nivena) i Sezon Turystyczny Carla Hiaasena - znalazło się w Polskim Słowniku Leksemów Potocznych, gdzie znalazł się w gronie najwybitniejszych polskich pisarzy.

Oddaje się też pasji uczenia angielskiego według wymyślonej przez siebie metody opartej nagramatyce generatywnej (http://pl.wikipedia.org/wiki/Gramatyka_generatywna). Metoda Glondysa traktuje gramatykę jako prostą maszynę do tworzenia poprawnych zdań po angielsku. W ten sposób cały język angielski można przedstawić za pomocą dwóch czteroelementowych konstrukcji. Dzięki tej metodzie nauczył setki osób, które mimo wielu lat nauki nie były w stanie opanować tego języka. To metoda, która jako jedna z niewielu, daje gwarancję nauczenia angielskiego. Aleksander Glondys jest twórcą portalu Fascinations/Fascynacje powstający przy współudziale ok. 50 licencjobiorców z całego świata, który ma szansę stać się największym i najatrakcyjniejszym portalem kulturalnym i turystycznym świata, produktem na miarę Facebooka, YouTube, czy Wikipedii. Portal jest częścią multimedialnego projektu o takiej samej nazwie.

Wybrane płyty i koncerty Aleksandra Glondysa:
Ellington
„Leszek Długosz” - Leszek Długosz (Polskie Nagrania - Muza)
Brathanki - Ano! (Sony) (Glondys wystąpił tu w Chórze Wujów)
Lotne Wystawy Dźwięków

Wybrane tłumaczenia książek beletrystycznych autorstwa Aleksandra Glondysa:
Księżyc jest balonem – David Niven http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1499,tytul,Ksi%C4%99%C5%BCyc%20jest%20balonem
Sezon turystyczny - Carl Hiaasen
książka ta według TheTimes została uznana za jedną z najlepszych 60 książek, jakie powstały od 1949 roku
http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/article6735478.ece
Naga sprawiedliwość - William Bernhardt
Opiekun - Philip Shelby
Dom Thurstonów - Danielle Steel

Aleksander Glondys jest najlepszym w Polsce specjalistą w dziedzinie tłumaczeń jazzowych:
Duke Ellington,
Jazz. Encyklopedia (rzekomo autorstwa Dionizego Piątkowskiego)
Jazz na CD Johna Fordhama
Style jazzowe Marka C. Gridleya - (w przygotowaniu), najlepszy podręcznik świata uczący
słuchania jazzu

[w tekście wykorzystano fragmenty biografii Aleksandra Glondysa z książki Radosława Rabiańskiego „Krakowska-scena-muzyczna. Encyklopedia”, http://www.mi.pl/pl/p/Radoslaw-Rabianski-Krakowska-scena-muzyczna.-Encyklopedia/56”].