Temat: druga umowa na okres próbny

Pracownik ma umowę o pracę na okres próbny od 16.05.2011 do 15.08.2011 na stanowisku Pomocnik maszyn tnących.
Od 21.07.11 kierownik chce zatrudnić go na stanowisku Logistyka i chce żebym napisała drugą umowę na okres próbny.
Czy jeżeli rozwiążę pierwszą umowę na okres próbny za porozumieniem stron i następnie od 21-go lipca napiszę drugą umowę na okres próbny, to czy to będzie prawidłowe?
Może ewentualnie jakieś inne sugestie. Będę wdzięczna

konto usunięte

Temat: druga umowa na okres próbny

Umowa na okres próbny nie może być poprzedzona umową na okres próbny, ponieważ idea zawarta w KP to sprawdzenie predyspozycji kandydata, niezależnie od proponowanego stanowiska. Sprawdzamy to u danego pracodawcy tylko raz.

Rozwiązania:

1. zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony na tym drugim stanowisku... tylko w rozsądnych ramach czasowych a nie na 10 lat :)
2. jeśli praca jest wykonywana w rożnych lokalizacjach to można pokusić się o delegacje na max. 3 m-ce (co akurat pokrywa się z max. okresem próbnym) ale to śliskie trochę.
3. zrobić umowę zlecenie na to drugie stanowisko :)

Orzecznictwo SN wskazuje, że ryzykowanie dwóch umów próbnych u jednego pracodawcy z jednym pracownikiem nie zawsze przechodzi. Niby nie mamy na celu obejście prawa, ale osobiście nie jestem przekonany. Można zaryzykować, ale - jak już napisałem - trochę to śliskie.

konto usunięte

Temat: druga umowa na okres próbny

Tak na szybko znalazłam to :-)

Cytat z Monitora Prawa Pracy

Kilkakrotne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wiąże się z zatrudnieniem pracownika na innym stanowisku lub przy wykonywaniu innych czynnościach i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów prawa. Ustalenie bowiem, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę (zob. wyrok SN z 26.8.1999 r., I PKN 215/99, OSNP Nr 24/2000, poz. 890). Pojawił się nawet pogląd, że jeżeli pracownik po przejściu z jednego zakładu pracy do drugiego wykonuje taką samą pracę jak w poprzednim miejscu pracy, nieuzasadnione w zasadzie byłoby zawarcie z nim umowy na okres próbny (zob. wyrok SN z 16.1.1969 r., I PR 426/68, OSP Nr 1/1970, poz. 6).Olga M. edytował(a) ten post dnia 19.07.11 o godzinie 21:02
Agnieszka Zawadzka

Agnieszka Zawadzka experto credite

Temat: druga umowa na okres próbny

Zgadzam się z tym, co Olga zamieściła powyżej. Zawarcie kolejnej umowy na okres próbny z tym samym Pracownikiem ale na stanowisko, z zupełnie innym zakresem obowiązków jest jak najbardziej zasadne. Nie ma jednak pewności, że taka umowa nie zostanie podważona przez sąd. Moim zdaniem nie powinien.
Na pewno jednakPracownik, który dostaje umowę na okres próbny po okresie próbnym zaczyna dociekać czy na pewno tak można zrobić i może ściągnąć na firmę kontrolę.

ja proponowałabym dwa rozwiązania:
1. bez zmiany rodzaju umowy oddelegować Pracownika na nowe stanowisko ( o ile miejsce świadczenia pracy jest zgodne z tym wynikającym z umowy).Do 15 sierpnia zostało niewiele, więc gdyby ten czas nie był wstarczający na ocenienie kompetencji Pracownika, można zawsze zawrzeć po tej umowie kolejną - na czasokreślony np. na miesiąc. Do końca roku nie obowiązuje ilościowy limit umów na czas określony.
2.porozumienie czasowe z Pracownikiem na zmianę stanowiska do dnia rozwiązania umowy na okres próbny. Jeśli tak jak powyżej okres trwania umowy nie wystarczy, można albo jak powyżej zawrzeć umowę na czas określony miesiąca(ryzykując, że nie będzie można jej wypoeidzieć)albo zawrzeć umowę na czas określony powyżej 6msc, (dając sobie możliwość jej wypowiedzenia)na stanowisko "pomocnika" po czym podpisać porozumienie czasowe z Pracownikiem na zmianę stanowiska,a jeśli się sprawdzi - podpisać stałe już wtedy porozumienie do umowy.



Wyślij zaproszenie do