Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Na nasze forum zawitało ostatnio sporo nowych osób, które zainteresowały się zawodem korektora.
Dla nowicjuszy - ale nie tylko - sama czasem korzystam z takich pomocy naukowych - zakładam ten nowy wątek.
Proszę, powklejajmy tu przydatne linki, tytuły książek, poradników, dzięki którym korekta i redakcja nie będą już tylko wiedzą tajemną, niedostępną dla tych, którzy zaczynają raczkować w tej dziedzinie.

Może ktoś, kto uczestniczy w jakimś kursie, również będzie chętny do udostępniania materiałów, dzięki którym wielu z nas poprawi warsztat korektora.

Oto moja pierwsza propozycja:
http://www.interline.com.pl/poradnik1.pdf

Jeśli chodzi o książki, niestety nie ma zbyt wielu ciekawych pozycji, choć mogę polecić: "Redagowanie tekstów" Jo Billinghama.Dorota Stępień-Góra edytował(a) ten post dnia 29.08.08 o godzinie 10:41
Sylwia K.

Sylwia K.
korektorka/redaktork
a

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Chyba był już gdzieś tutaj wątek o pomocach korektorskich. W każym razie polecam książkę Roberta Chwałowskiego "Typografia typowej książki" wydawnictwa Helion - przydatne w redakcji technicznej.
Doroto, całkiem niezłe jest to, do czego odsyła link podany przez Ciebie :)
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

:D
O książkach faktycznie był wątek (także o słownikach) - ale literatury na ten temat nie ma wiela - raczej chodzi mi tu o jakieś konkretne, praktyczne materiały, linki, notatki z ćwiczeń...

Link, który zapodałam, był mi osobiście bardzo użytecznym, gdy sama zaczynałam poznawać tajniki, dotyczące robienia korekty.

Niestety, nie każdy ma szansę pracowania od razu z ludźmi, którzy chętnie udzielają pomocy w tym zakresie. Nie każdy ma też przygotowanie "studyjne". Wielu rzeczy trzeba dowiadywać się i uczyć na własną rękę, co niestety grozi niedbalstwem i robieniem sporej ilości błędów przy robieniu korekty.
Takie miniporadniki mogą po prostu ułatwić pracę.

konto usunięte

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Bardzo fajny ten poradnik, tylko jak to zastosować do tekstu niedrukowanego? W sytuacji, gdy wszystko załatwia się drogą elektroniczną?
Robert S.

Robert S. Ekspert finansowy -
kredyty,
ubezpieczenia,
inwestycje

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Bardzo fajny ten poradnik, tylko jak to zastosować do tekstu niedrukowanego? W sytuacji, gdy wszystko załatwia się drogą elektroniczną?

korekcisz elektronicznie np. przy wykorzystaniu Foxit Readera (nie ma drukowania) lub drukujesz, nanosisz korektę, skanujesz i odsyłasz komu trzeba

preferuję sposób drugi chociaż oczywiście pierwszy jest bardziej ekologiczny ;-)

konto usunięte

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Właśnie, wątek o książkach już był, ale nie mogę go znaleźć…! Szukam i szukam. Pomożecie? Słowniki mam.Dominika S. edytował(a) ten post dnia 04.07.09 o godzinie 20:13

konto usunięte

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

No właśnie, słowniki. Też mi się wydawało, że coś o książkach było... Chyba że to tylko w tym wątku?

konto usunięte

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Fajny ten miniporadnik, choć błąd interpunkcyjny w pierwszym zdaniu trochę odstrasza :]
Magdalena Mania-Jungiewicz

Magdalena Mania-Jungiewicz
www.Mania-Poprawiani
a.pl

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Doroto, jakoś Jo mnie nie przekonała w swojej książce: wydała mi się wtórna lekko, ale nie odradzam jej innym - jako wstępniak do korektorskiej "fuchy" może być, jeśli nikt nie miał z nią jeszcze (z fuchą) nic nigdy wspólnego. Ale najbardziej nie polecam książki Barbary Osuchowskiej - "Poradnik autora, tłumacza, redaktora". Połamałam na tym zęby, bo gdy ją porównałam z "Typografią typowej książki" Roberta Chwałowskiego (pan Robert to mistrz, tak samo jak wyd. Helion), to o wiele bardziej wydał mi się spójny sposób ukazania pewnych zawiłości edytorsko-korektorskich właśnie w wydaniu pana Chwałowskiego. Jak dla mnie baaardzo godny jest polecenia.

Ostatnio próbuję dorwać Jamesa Feliciego i jego "Kompletny przewodnik po typografii", ale nigdzie nie widzę jakiejś promocyjnej ceny tego tomiszcza (ponad 100 złotych). Ale czy warto po pana Jamesa sięgać? Ktoś poradzi? Bo jestem gotowa wydać na niego część mego kapitału życiowego.Magdalena Mania edytował(a) ten post dnia 10.07.09 o godzinie 11:49
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Ja czytam wszystko co na temat i co mi się pod rękę nasunie, do Osuchowskiej jeszcze nie zajrzałam.
Teraz mam taką swoją małą biblię - Adama Wolańskiego "Edycja tekstów" - no i normy korektorskie.

konto usunięte

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Dorota Stępień-Góra:
Ja czytam wszystko co na temat i co mi się pod rękę nasunie, do Osuchowskiej jeszcze nie zajrzałam.
Teraz mam taką swoją małą biblię - Adama Wolańskiego "Edycja tekstów" - no i normy korektorskie.
A normy korektorskie wyszły drukiem? Warto by na widoku w pracy postawić... :P
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Można ściagnąć z netu - ale odpłatnie, niestety nie wiem dokładnie skąd, bo sama dostałam na kursie redaktorskim...

Na necie znalazłam cosik takiego:

http://story.pl/zdjecia,55257,reguly

;)

a na poważnie:

http://www.narzedziownie.pl/?t=k&i=70&n=23747Dorota Stępień-Góra edytował(a) ten post dnia 13.07.09 o godzinie 09:00

konto usunięte

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

http://www.pkn.pl/?a=show&m=katalog&id=479618&page=1
Joanna Fiuk

Joanna Fiuk Rzucam okiem,
rzeźbię, szlifuję

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Witam wszystkich!
Dopiero próbuję swoich sił jako korektorka, w związku z tym mam trochę pytań do osób bardziej doświadczonych. Dostałam tekst próbny z wydawnictwa. Mam kilka wskazówek, jednak to co mnie najbardziej interesuje, to zakres kompetencji korektora. Moje pytania są następujące:
1. Czy możliwe jest jakiekolwiek formatowanie tekstu? W txt występuje na przykład pogrubienie (raz numeracja jest pogrubiona, raz nie), poprawiać to? Chodzi mi o pogrubienia, kursywę, justowanie, wyrównania
2. Czy można usuwać wolne wiersze, które moim zdaniem są zbędne?
3. Czy można wstawiać akapity?
4. Jeśli są zbyt długie zdania, na przykład kilkuwersowe, to czy można je rozbić na kilka osobnych?
Nie mam doświadczenia i nie wiem, gdzie kończą się kompetencje korektora, a gdzie zaczynają kompetencje redaktora?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc!Joanna G. edytował(a) ten post dnia 08.02.10 o godzinie 15:07
Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki tłumacz, redaktor,
niekiedy korektor

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Joanna G.:
Nie mam doświadczenia i nie wiem, gdzie kończą się kompetencje korektora, a gdzie zaczynają kompetencje redaktora?
Rzecz nad wyraz płynna:) Moim zdaniem, możesz zrobić wszystkie cztery rzeczy. Tylko może z tymi zdaniami bym uważał, żebyś się nie została przypadkiem za redaktora ze stawką za korektę :)
Joanna Fiuk

Joanna Fiuk Rzucam okiem,
rzeźbię, szlifuję

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Rzecz nad wyraz płynna:) Moim zdaniem, możesz zrobić wszystkie cztery rzeczy. Tylko może z tymi zdaniami bym uważał, żebyś się nie została przypadkiem za redaktora ze stawką za korektę :)
Właśnie rzecz bardzo płynna:) Gdzieś tu przeczytałam, że formatowanie tekstu nie ma większego sensu, bo ostateczny wygląd txt uzyska dopiero w procesie składu.

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Jeśli chodzi o punkty nr 2 i 3, myślę, że najlepiej będzie, jeśli się upewnisz, co możesz robić u zleceniodawcy...
Teksty mogą wyglądać dziwnie technicznie, a potem okazuje się, że zostały tak specjalnie przygotowane...
Więc w tej kwestii lepiej pytać, by nie zostać później nieprzyjemnie zaskoczonym pytaniem: "A po jaką.... pani nam popsuła wszystko?"

Co do punktu 4., Piotr ma rację. Jako korektor nie robisz takich rzeczy, jako redaktor tak. Ja robiłam takie rzeczy jako korektor, zdarzało się, że mi dopłacano potem za dobrą robotę...;)))

Zgadzam się też co do punktu nr 1. Pomysły są różne (kursywa, pogrubienia itp.), grunt to wszystko ujednolicić do jednego.;)Maria W. edytował(a) ten post dnia 14.12.09 o godzinie 20:29
Joanna Fiuk

Joanna Fiuk Rzucam okiem,
rzeźbię, szlifuję

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Dziekuję Wam za pomoc:)Trochę głupio mi dopytywać, bo jakby nie było, jest to jakiś test. Dla kogoś, kto w życiu korekty nie robił i nie ma dokładnych wytycznych nie jest to prosta sprawa ech.

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Asiu,
ja miałam te same wątpliwości, nie ma w tym nic głupiego. Też się zastanawiałam, jak podpisywać ilustracje (z kropką czy bez), czy wycinać dziwne puste przestrzenie w krótkim tekście, czy punkty kończyć przecinkiem czy średnikiem (a może niczym?)...oj, wiele tego.:)))))Maria W. edytował(a) ten post dnia 14.12.09 o godzinie 20:34

Temat: "miniporadniki" korekty i adiustacji

Joanna G.:
Dziekuję Wam za pomoc:)Trochę głupio mi dopytywać, bo jakby nie było, jest to jakiś test. Dla kogoś, kto w życiu korekty nie robił i nie ma dokładnych wytycznych nie jest to prosta sprawa ech.

Dodam, że sam fakt, że takie sprawy Cię nurtują, świadczy o tym, że jesteś dociekliwa i dokładna.Dopytuj, szukaj, wprawa przyjdzie z czasem.:)



Wyślij zaproszenie do