Magdalena Mania-Jungiewicz

Magdalena Mania-Jungiewicz
www.Mania-Poprawiani
a.pl

Temat: Umowa o dzieło na pisanie tekstów. Ktoś ma, poratuje?

Nie wiem, czy w dobre miejsce trafiłam z tym pytaniem...

Ale jeśli jest tu jakaś osoba piśmienna, która jest w posiadaniu umowy o dzieło dotyczącej pisania tekstów i "przejęciu" praw autorskich, to się nie obrażę za informację. I użyczenie wzoru takiej umowy.

Z góry dziękuję!
Elżbieta W.

Elżbieta W. właściciel, Twoja
Redakcja

Temat: Umowa o dzieło na pisanie tekstów. Ktoś ma, poratuje?

Magdalena M.:

http://dl.dropbox.com/u/1020818/UMOWA%20O%20DZIE%C5%81...
Magdalena Mania-Jungiewicz

Magdalena Mania-Jungiewicz
www.Mania-Poprawiani
a.pl

Temat: Umowa o dzieło na pisanie tekstów. Ktoś ma, poratuje?

Dzięki, Elżbieto!
Łukasz M.

Łukasz M. Redaktor, korektor,
copywriter -
eKorekta24.pl

Temat: Umowa o dzieło na pisanie tekstów. Ktoś ma, poratuje?

Nie jestem prawnikiem, ale uczono mnie, że przy przenoszeniu praw majątkowych należy określić zakres pól eksploatacji, na które przenosi się prawa majątkowe. Nie pamiętam tylko, jakie są konsekwencje nieokreślenia pól - czy wtedy prawa w ogóle nie przechodzą, czy dzieje się coś innego.

W każdym razie ja przy wszystkich umowach z przenoszeniem praw osobiście korzystam ze wzoru, gdzie dokładnie jest wypisane, jakie prawa nabywam, np. do publikacji w serwisie internetowym itp.
Eliza S.

Eliza S. Mocna w słowach.
Literatura, korekta,
redakcja,
copywriti...

Temat: Umowa o dzieło na pisanie tekstów. Ktoś ma, poratuje?

Łukasz M.:
Nie pamiętam tylko, jakie są konsekwencje nieokreślenia pól - czy wtedy prawa w ogóle nie przechodzą, czy dzieje się coś innego.

Z tego, co wiem, zdania wśród prawników są podzielone: jedni uważają, że prawa majątkowe wówczas nie przechodzą, drudzy zaś - że przechodzą w zakresie zwyczajowym dla danego typu dzieła (czyli jeśli umowa dotyczy tekstu na stronę internetową - byłoby to prawo do umieszczenia dzieła w Internecie na tejże stronie; ale już nie np. w innym serwisie, w gazecie czy w książce).
Lepiej jednak zawsze te pola określić, żeby nie było nieporozumień. W ogóle im bardziej szczegółowa umowa, tym mniej potem ewentualnych problemów.
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: Umowa o dzieło na pisanie tekstów. Ktoś ma, poratuje?

Magdalena M.:

jeśli chcesz mogę ci na priva podesłać bardziej szczegółową umowę...
Dorota S.

Dorota S. małpa
człekokształtna

Temat: Umowa o dzieło na pisanie tekstów. Ktoś ma, poratuje?

pola eksploatacji, np.:

Strony zgodnie postanawiają, iż przeniesione na Zamawiającego Prawa Autorskie do Utworów, obejmują wyłączne prawo do korzystania przez Zamawiającego z Utworów oraz rozporządzania nimi na następujących polach eksploatacji:

a. zwielokrotnienie jakąkolwiek techniką w tym: techniką magnetyczną na kasetach video, dyskach audiowizualnych, techniką światłoczułą i cyfrową, w tym DVD, VCD, CD-ROM, technika zapisu komputerowego na wszystkich rodzajach nośników, dostosowanych do tej formy zapisu,

b. wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,

c. publiczne wykonanie, wystawianie, wyświetlanie, odtworzenie włącznie z miejscami dostępnymi za opłatą wstępu,

d. prawo obrotu w kraju i za granicą,

e. użyczenie, najem lub wymiana nośników na których grafikę utrwalono,

f. nadawanie w całości lub dowolnie wybranych fragmentów za pomocą wizji i/lub fonii przewodowej i bezprzewodowej jakąkolwiek techniką – zależnie od systemu, standardu i formatu przez stację naziemną, nadawanie kablowe oraz satelitarne,

g. wprowadzenie do pamięci komputera i do sieci multimedialnej w nieograniczonej ilości nadań i wielkości nakładów,

h. wykorzystanie na stronach internetowych,

i. wykorzystanie w utworach multimedialnych,

j. wprowadzenie do obrotu przy użyciu Internetu i innych technik przekazu danych wykorzystujących sieci telekomunikacyjne, informatyczne i bezprzewodowe,

k. wykorzystywania do celów promocyjnych i reklamowych.



Wyślij zaproszenie do