konto usunięte

Temat: Chciałbym coś kupić...

Witajcie.
W tym wątku umieszczamy swoje zapytania o sprzecie który chcemy kupić.
Zbigniew G.

Zbigniew G. HVACR HIBERNUS s.c.

Temat: Chciałbym coś kupić...

Myśle,że przyczyniłem się do powstania tego wątku, więc pozwole sobie być pierwszym klientem :)

Chciałbym poznań opinie na temat dwóch amatorskich szkieł:
TAMRON AF 28-105 f/4-5.6
Sigma 55-200 mm f/4-5.6 DC
Jeśli ktoś mial z nimi do czynienia będe wdzięczny.
Pozdrawiam i dzięki moderatorowi za temat :)
Łukasz Buszka

Łukasz Buszka www.dadadesign.pl
projektuje,
fotografuje,
podróżuje, gotuje

Temat: Chciałbym coś kupić...

To i jak sie podepne to tematu :)

Nadszedl czas by zastapic kita 18-55mm

Wstepnie wytypowalem
1. Tamrona 17-50 f2,8 - do zastosowan wszelkich gdzie potrzba duzo swiatla
2. Canon 70-200 f4 L - do stadionu, portretow w plenerze, detale architektury
jeszcze ewentualnie
3. Canon 50/1,8 tylko nie wiem czy jest sens majac jednoczesnie Tamrona.

konto usunięte

Temat: Chciałbym coś kupić...

Łukasz Buszka:
Nadszedl czas by zastapic kita 18-55mm

Wstepnie wytypowalem
1. Tamrona 17-50 f2,8 - do zastosowan wszelkich gdzie potrzba duzo swiatla
2. Canon 70-200 f4 L - do stadionu, portretow w plenerze, detale architektury
jeszcze ewentualnie
3. Canon 50/1,8 tylko nie wiem czy jest sens majac jednoczesnie Tamrona.
Cześć, ja w sumie dopiero zaczynam, ale zestaw szykuje sobie podobny, 50/1.8 kupiłem przy okazji body+kit (i poza czasami pięciokątnym bokeh jestem z niego bardzo zadowolony), 70-200/4L kupuję przed wyjazdem na wakacje (do fotografowania sportów wodnych), a tamron jest następny w kolejności jako zastąpienie kit'a. Po długich godzinach czytania przeróżnych opinii, recenzji i for doszedłem do wniosku, że dla amatora to jest bardzo dobry zestaw, chociaż na pewno przydałaby się opinia kogoś, kto faktycznie korzysta z tych szkieł (szczególnie z tamrona, bo co do L-ki to chyba nie ma wątpliwości, a 50/1.8 jest tak tania, że aż szkoda nie mieć tego szkła w torbie).
Jedyne co bym jeszcze dorzucił to jakąś jasną (<2.0) stałkę ok. 28-35mm (tak aby po crop'ie było ok 50mm), ale wtedy raczej 50/1.8 odejdzie w zapomnienie.

edit: sprawdziłem co tam miałem zapisane i mój typ na jasną stałke to sigma 30/1.4 ale tutaj też z chęcią wysłuchałbym opinii kogoś kto to szkło używa.Wojciech Powiertowski edytował(a) ten post dnia 28.05.10 o godzinie 08:53

konto usunięte

Temat: Chciałbym coś kupić...

Jedyne co bym jeszcze dorzucił to jakąś jasną (<2.0)
stałkę ok. 28-35mm (tak aby po crop'ie było ok 50mm)

Jeśli body Nikon to idealnym rozwiązaniem jest 35/1.8 (klasyczna 50-tka na pełnej klatce).
Cena około 750PLN. Bardzo dobre szkło.Tomasz Danyluk edytował(a) ten post dnia 28.05.10 o godzinie 09:42
Marcin Sławicz

Marcin Sławicz programista,
elektronik

Temat: Chciałbym coś kupić...

Ja mam taki zestaw, tylko zamiast tej L-ki mam znacznie tańszego Tamrona 70-300.
IMO świetny zestaw dla ambitnego amatora nie chcącego wydawać majątku na obiektywy.
Tamron 17-50 jest jak żyleta, ale polecam kupować w sklepie, gdzie będziesz mógł sprawdzić kilka egzemplarzy. Ten typ (i nie tylko ten) jest znany z dużych rozbieżności autofocusa w Canonach (zależy też od typu body). Miałem w ręku też sztuki, które były ostre w środku i mydlane w rogach. Mnie udało się natrafić na poprawną sztukę dopiero chyba za 6 czy 7 razem. Odradzam kupowanie bez sprawdzenia (chyba, że przez ostatnie 2 lata coś się tu poprawiło).
Canon 50/1.8 jest tak tani, że szkoda go nie kupić. Jest mały - można go schować do kieszeni :) Lubię nim robić zdjęcia w pomieszczeniach lub przy słabym świetle oraz zdjęcia z bardzo małą głębią ostrości.
Co do bokeh tego obiektywu - rzeczywiście nie najlepszy. Dzisiaj wystawiłem zdjęcie zrobione tym obiektywem, gdzie ten efekt jest wyraźnie widoczny:
http://www.goldenline.pl/forum/1293756/domino/s/209#32...

konto usunięte

Temat: Chciałbym coś kupić...

Wojciech Powiertowski:
co do L-ki to chyba nie ma wątpliwości
Ojjj, bywają... ja np osobiście wybrałem 70-300 IS USM, bo do 200mm jest niewiele ciemniejszy, ale ma ISa i jest tańszy :) kij z tym że nie jest eLką :)

konto usunięte

Temat: Chciałbym coś kupić...

Kamil W.:
Ojjj, bywają... ja np osobiście wybrałem 70-300 IS USM, bo do 200mm jest niewiele ciemniejszy, ale ma ISa i jest tańszy :) kij z tym że nie jest eLką :)
Jedne co mi by nie odpowiadało przy 70-300 to wysuwający się tubus (zasysający piasek i ponoć chybotliwy) oraz rotujący gwint filtrów (wydaje mi się, że przy fotografowaniu sportów wodnych/zimowych filtr polaryzacyjny jednak się przydaje, a trudno się go używa jak przy każdej zmianie focus'a wszystko się obraca). Ale zaznaczam, że nie miałem jeszcze realnego doczynienia z żadnym z tych dwóch obiektywów, mówię to z czysto teoretycznego punktu widzenia :)
Łukasz Buszka

Łukasz Buszka www.dadadesign.pl
projektuje,
fotografuje,
podróżuje, gotuje

Temat: Chciałbym coś kupić...

Wlasnie mialem w reku Tamrona co sadzicie o nim ?


Obrazek
Paweł Wygoda

Paweł Wygoda Szukam pracy

Temat: Chciałbym coś kupić...

moim zdaniem leciutki front focus na 17mm, ale to może być kwestia błędu pomiarowego, albo mojej wtórnej ślepoty

konto usunięte

Temat: Chciałbym coś kupić...

Wojciech Powiertowski:
Jedne co mi by nie odpowiadało przy 70-300 to wysuwający się tubus (zasysający piasek i ponoć chybotliwy)
No troszku się chyboce - jak się go ręką pobuja ;)
Ad zasysania to miałem różne dziwne 'pompki'... ekhm.. piasku nie odnotowałem, ledwie mikropyłki, które zdarzają się i w 24-105L :) kwestia tego, jak się traktuje swój sprzęt :)
oraz rotujący gwint filtrów
Nie boli mnie aż tak, jak brak ISa dla okolic 1/50s :)
Albert W.

Albert W. creative director

Temat: Chciałbym coś kupić...

Łukasz Buszka:
Wlasnie mialem w reku Tamrona co sadzicie o nim ?


Obrazek

A jak wygląda sprawa z silnikiem, mocno brzęczy?
Łukasz Buszka

Łukasz Buszka www.dadadesign.pl
projektuje,
fotografuje,
podróżuje, gotuje

Temat: Chciałbym coś kupić...

Albert Wallin:
Łukasz Buszka:
Wlasnie mialem w reku Tamrona co sadzicie o nim ?


Obrazek

A jak wygląda sprawa z silnikiem, mocno brzęczy?

Sadzilem ze bedzie gosniej, na szybkosc ostrzenia tez nie mam co narzekac.
Marcin Sławicz

Marcin Sławicz programista,
elektronik

Temat: Chciałbym coś kupić...

Łukasz Buszka:
Wlasnie mialem w reku Tamrona co sadzicie o nim ?
Ja tu z focusem nie zauważam problemu. Chyba jest OK.
Warto jednaj sprawdzić problemy z focusem przy ostrzeniu na odległość rzędu 5-10m. Testowałem kilka egzemplarzy, które miały spore błędy przy takim ostrzeniu (zarówno frontfocus i backfocus, albo jedno z nich + mydlane brzegi).
Tamron jest faktycznie miniwiertareczką :) ale używam go już chyba od 3 lat i zupełnie na to nie zwracam uwagi. Ponadto gdy nie musi szukać ostrości po całym zakresie, to nawet nie zdąży zabzyczeć. Robi tylko cyk cyk cyk :)Marcin Sławicz edytował(a) ten post dnia 29.05.10 o godzinie 09:38
Łukasz Buszka

Łukasz Buszka www.dadadesign.pl
projektuje,
fotografuje,
podróżuje, gotuje

Temat: Chciałbym coś kupić...

Marcin Sławicz:
Łukasz Buszka:
Wlasnie mialem w reku Tamrona co sadzicie o nim ?
Ja tu z focusem nie zauważam problemu. Chyba jest OK.

No wlasnie mi tez wydaje sie ze jest ok, sęk w tym ze musze sie zastanowic nad kolejnoscia zakupow. Tamron byl przewidziany na robienie zdjec ktore mam robic w hotelu ale czy przypadkiem kit mi tam nie wystarczy, Zdjecia beda statyczne wiec nie zalezy mi na swietle bo moge spokojnie czsem operowac. Natomiast 70-200 f4L mial sie przydac na pokazie mody najblizszym i wyscigach modeli samochodowych plus wypad na najblizsze wakacje. No i teraz jestem troche w kropce.
Andrzej Staszok

Andrzej Staszok właściciel, Fotograf
- freelancer ,
artystyczna oprawa
fo...

Temat: Chciałbym coś kupić...

Marcin Sławicz:
Łukasz Buszka:
Wlasnie mialem w reku Tamrona co sadzicie o nim ?
Ja tu z focusem nie zauważam problemu. Chyba jest OK.
Warto jednaj sprawdzić problemy z focusem przy ostrzeniu na odległość rzędu 5-10m. Testowałem kilka egzemplarzy, które miały spore błędy przy takim ostrzeniu (zarówno frontfocus i backfocus, albo jedno z nich + mydlane brzegi).
Tamron jest faktycznie miniwiertareczką :) ale używam go już chyba od 3 lat i zupełnie na to nie zwracam uwagi. Ponadto gdy nie musi szukać ostrości po całym zakresie, to nawet nie zdąży zabzyczeć. Robi tylko cyk cyk cyk :)Marcin Sławicz edytował(a) ten post dnia 29.05.10 o godzinie 09:38
... sprawdz jeszcze ostrzenie w trudniejszych warunkach oswietleniowych i jak wspomina moj przedmowca na wieksza odleglosc ...
Łukasz Buszka

Łukasz Buszka www.dadadesign.pl
projektuje,
fotografuje,
podróżuje, gotuje

Temat: Chciałbym coś kupić...

Andrzej Staszok:
Marcin Sławicz:
Łukasz Buszka:
Wlasnie mialem w reku Tamrona co sadzicie o nim ?
Ja tu z focusem nie zauważam problemu. Chyba jest OK.
Warto jednaj sprawdzić problemy z focusem przy ostrzeniu na odległość rzędu 5-10m. Testowałem kilka egzemplarzy, które miały spore błędy przy takim ostrzeniu (zarówno frontfocus i backfocus, albo jedno z nich + mydlane brzegi).
Tamron jest faktycznie miniwiertareczką :) ale używam go już chyba od 3 lat i zupełnie na to nie zwracam uwagi. Ponadto gdy nie musi szukać ostrości po całym zakresie, to nawet nie zdąży zabzyczeć. Robi tylko cyk cyk cyk :)Marcin Sławicz edytował(a) ten post dnia 29.05.10 o godzinie 09:38
... sprawdz jeszcze ostrzenie w trudniejszych warunkach oswietleniowych i jak wspomina moj przedmowca na wieksza odleglosc ...
Juz chwilowo po problemie kupielem c50/1,8 i c70-200/4L wychodzac z zalozenia ze zoom i tak bym kupil a 50 wspomoze poki co kita w tym zakresie gdzie on nie domaga, szeroki poki co z kita bede pstrykal. Tamronik ( a moze cos innego ) w pozniejszym terminie :)
Anna Wojnar

Anna Wojnar specjalista ds.
bankowości

Temat: Chciałbym coś kupić...

Witam mam lustrzanke Sony Alpha 300 z kitowym obiektywem 18-70 i 3,5-5,6. Przymierzam sie do zakupu lepszgo obiektywu typu tamron 17-55 2.8 albo sigme 17-70 2.8-4.5. Prosze o podpowiedz który jest lepszy. Moim zdaniem stała 2,8 jest bardzo ważna i przybliżenie w Sigmie do 70 w przeliczeniu na zoom to będzie jakieś 4. Czy może jest na rynku taki obiektyw łączący te dwa powyżej czyli parametry 17-70 i stała 2,8 "Światła".
Jestem amatorką więc z góry przepraszam za błędne stwierdzenia techniczne. Prosze o pomoc :)
Arkadiusz Gnat

Arkadiusz Gnat Manager Ośrodka
Kształcenia Dekarzy

Temat: Chciałbym coś kupić...

do czego ten obiektyw ?
Anna Wojnar

Anna Wojnar specjalista ds.
bankowości

Temat: Chciałbym coś kupić...

Interesuje mnie fotografowanie "spacerowe" uwielbiam portrety i widoki architektura i zabytki, natura. W zasadzie wszystko po troche :) Wiem że nie ma niczego dobrego do wszystkiego ale może uda sie cos dopasować :)
Siebie bym nazwała amatorką kochającą fotografowanie !!!
Dziekuje z góry za pomoc...



Wyślij zaproszenie do