Marcin Burza

ECC - dotacje, fundusze europejskie, energia odnawialna, badania i rozwój, innowacje

Wypowiedzi

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie fotowoltaika projekty w temacie innowacyjność
    24.03.2016, 12:58

    Dzwoń to Ci wytłumaczę jak temat ugryźć.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie fotowoltaika projekty w temacie innowacyjność
    18.03.2016, 09:06

    Wszystko z powyższych może być innowacyjne, pytanie w jakiej skali? Polski?

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Dotacja w Podlaskim do 85%
    2.11.2015, 17:42

    Krzysztof P.:
    Marcin a Kujawsko -Pomorskie ?

    W przyszłym roku Krzysztof.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Dotacja w Podlaskim do 85%
    2.11.2015, 11:34

    Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem dotacji na elektrownie różnej mocy (od 1 kW do 2 MW) zapraszam do współpracy.

    Do 31. 12. 2015 r. trwa nabór dla inwestycji zlokalizowanych w woj, podlaskim. Maksymalny poziom dofinansowania to 85%.

    W razie pytań proszę pisać na priv.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie DOTACJE UNIJNE w temacie dotacje na OZE
    19.07.2015, 17:16

    Dzień dobry, zajmuję się dotacjami, w tym oze. Pozyskałem wiele dotacji dla klientów na pv i farmy wiatrowe.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Nowe dotacje dla instalacji pv w województwie podlaskim
    16.06.2015, 12:36

    Proszę Pana,

    Pomoc horyzontalna ma to do siebie, że porównujemy elektrownię konwencjonalną z elektrownią OZE. Na dzień dzisiejszy na podstawie tego co opublikował m.in. NFOŚ w sprawie Bociana, dofinansowanie liczy się porównując koszt wytworzenia energii elektrycznej z pv z kosztem wytworzenia energii elektrycznej z elektrowni węglowej. Koszt (inwestycji w pv - koszt inwestycji el.węglowej) + (koszt działalności elekt, węglowej - koszt działalności el. pv) - wsparcie operacyjne (5 letnie z zielonych cert lub dopłata wynikająca z aukcji). Wszystko mnożymy x 0,6 (dla dużych przedsiębiorstw) x 0,7 (dla średnich przedsiębiorstw) x 0,8 (dla mikro i małych przedsiębiorstw). Szczerze mówiąc męczy mnie już ten temat. To jak, to będzie wyglądało po wprowadzeniu rozporządzeń dotyczących programów regionalnych może wyglądać korzystniej. Nie wiem skąd 15-letni okres zwrotu. Proszę nie siać niepotrzebnego zamętu. Wiatraki, biogazownie mogą liczyć na niskie wsparcie, pv na relatywnie wysokie. Natomiast elektrownie, które będą mieściły się w ramach pomocy de minimis, mogą otrzymać wsparcie nawet do 100%, z tym że realnie raczej nie ma co liczyć na taką kwotę. Z rozmów, które przeprowadziłem z instytucjami przyznającymi dotacje będzie można otrzymać raczej do 70% dofinansowania. Z tym, że wtedy zapominamy o jakichkolwiek aukcjach. Temat ze swojej strony kończę. Jak ktoś ma ochotę współpracować przy pozyskaniu dotacji na pv, zapraszam do współpracy.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Nowe dotacje dla instalacji pv w województwie podlaskim
    14.06.2015, 16:34

    Krzysztof P.:
    Marcin,
    Podrzuć mi proszę wyliczankę na priv , jak to liczyć przyjmując poziom wsparcia 50% i cenę referencyjną 400 zł/MW
    ;)

    Właśnie tak tego Krzysztof nie obliczysz, musisz znać koszt inwestycji. Z działania matematycznego wyjdzie Ci ile możesz dostać dofinansowania z unii i aukcji łącznie :)

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Nowe dotacje dla instalacji pv w województwie podlaskim
    12.06.2015, 10:47

    Chodzi mi o to, że pomoc unijna, w tym wypadku nazwana horyzontalną ma to do siebie, że z góry eliminuje ryzyko nadmiernego wsparcia na poziomie inwestycyjnym i operacyjnym. Pozyskując dotację, chcąc korzystać z aukcji musimy założyć poziom cen referencyjnych i te wsparcie odjąć. Nie musimy robić tego drugi raz stając do aukcji. Z tym, że nie jest to tak jak w ustawie. Według mnie ustawodawca chciał dostosować się do wymogów pomocy horyzontalnej, ale zrobił to źle. Dlatego możemy kontynuować rozmowę, która nic nowego nie wniesie póki nie będzie rozporządzeń (do nich ustawa też się odwołuje).

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Nowe dotacje dla instalacji pv w województwie podlaskim
    11.06.2015, 14:33

    Jest tam tylko zapis mówiący o tym, że cena łączna z pomocą publiczną nie może przekroczyć ceny referencyjnej. A nie , że należy od uzyskanej ceny odjąć dofinansowanie. Natomiast nie ma to żadnego znaczenia, gdyż od 1 lipca 2014 roku dotacje w całej Unii Europejskiej na inwestycje w sektorze energetyki są przydzielane na zasadach pomocy horyzontalnej, a nie regionalnej pomocy publicznej. W związku z tym przystępując do starania się o dofinansowanie na inwestycję należy założyć poziom cen referencyjnych. Jeżeli okaże się ona niższa niż założyliśmy, to dofinansowanie do inwestycji zostanie pomniejszone, a nie cena uzyskana w aukcji.

    Natomiast podkreślam, że nie mamy ani rozporządzenia regulującego udzielanie pomocy publicznej w sektorze energetyki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ani przepisów wykonawczych do ustawy o OZE. Natomiast model biznesowy, który zakładam nie stoi w sprzeczności do ustawy o OZE, gdyż na etapie starania się o dotację ująłem po stronie przychodów różnicę w cenie pomiędzy ceną referencyjną a ceną czarnej energii.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Nowe dotacje dla instalacji pv w województwie podlaskim
    10.06.2015, 17:18

    Jakub W.:
    Marcin B.:
    Otrzymaną dotację można łączyć z aukcjami oze.

    Panie Marcinie, zapomniał Pan dodać, że owszem można łączyć, ale uzyskana dotacja POMNIEJSZY cenę jaką farma będzie mogła uzyskać na aukcji.

    Owszem po części się zgodzę. Z tym że jeżeli zostanie cokolwiek pomniejszone to dotacja, o ile będzie przyznana w ramach pomocy horyzontalnej. Nie ma jeszcze rozporządzenia w tej kwestii.

  • Marcin Burza
  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Nowe dotacje dla instalacji pv w województwie podlaskim
    4.05.2015, 16:48

    Nieoficjalnie sierpień/wrzesień. Zasady jak wyżej.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Nowe dotacje dla instalacji pv w województwie podlaskim
    4.05.2015, 15:29

    Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 2 MW w województwie podlaskim. Nabór będzie prowadzony w trybie zaprojektuj i wybuduj, w związku z tym nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Dofinansowaniem objęte będzie:

    1. Przygotowanie projektu budowlanego
    2. Budowa elektrowni
    3. Budowa przyłącza.

    Dla małych i średnich przedsiębiorstw dotacja nie będzie niższa niż 50%, dokładny poziom zostanie podany na jesieni. Otrzymaną dotację można łączyć z aukcjami oze.

    Wszystkich zainteresowanych pomocą przy pozyskaniu dofinansowania zapraszam do współpracy. W poprzednim roku pozyskaliśmy dotacje dla kilkunastu elektrowni o różnych mocach.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Fotowoltaika w temacie Finansowanie inwestycji PV
    2.02.2015, 12:29

    Witam,

    Praktykę w tym temacie uprawiam od 2013 roku. To czym mogę się podzielić, to takie fakty jak:

    1. Dotacje na instalacje (poza domami jednorodzinnymi, czyt. prosument) były i się skończyły.
    2. Następne dotacje będą za kilka miesięcy do 200 tyś euro na podmiot.
    3. Większe dotacje pojawią się dopiero jak zostaną wydane rozporządzenia dotyczące pomocy publicznej. Wiem, że programy sukcesywnie się pojawiają (rpo, infrastruktura i środowisko) ale bez w/w rozporządzenia wnioskować o dotacje z tych programów nie będzie można. Rozmawiając z wieloma podmiotami udzielającymi takich dotacji, można przyjąć, że rozporządzenie nie będzie wcześniej niż we wrześniu.
    4. Kolejna kwestia to wkład własny, banki obecnie nie chcą finansować pv. Przerabiałem kilka wniosków w BOŚ, m.in. kredyty ze środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. BOŚ oczywiście wstępnie wszystkim kredyty chętnie da, ale jak przychodzi do wydania decyzji kredytowej to pv jest dla nich inwestycją niedochodową
    5. Najlepszy montaż finansowy to dotacja ze środków unijnych oraz pożyczka (ok.3% w skali roku) z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska
    6, Po wejściu w życie ustawy i uruchomienia aukcji raczej najpierw trzeba będzie aukcję wygrać, dopiero potem wystąpić o dotację, ale jak będzie dopiero pokaże życie.

    Obecnie przerabiam kilkanaście projektów pv z całej Polski od strony finansowania. Dotacje już pozyskałem dla klientów, ale wkład własny bankowy to jest droga przez mękę.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie DOTACJE UNIJNE w temacie Dla kogo dotacja zwrotna a dla kogo bezzwrotna
    7.12.2014, 10:31

    Jak pewnie wiecie w projektach RPO jest zapisane gdzie będą stosowane instrumenty zwrotne, a gdzie dotacje. Natomiast jest to na takim poziomie ogólności, że ciężko coś na ten temat więcej powiedzieć. W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie twierdzą (w kontekście przedsiębiorców), że dotacje pozostaną tylko i wyłącznie dla regionalnych specjalizacji, na energię odnawialną (ale nie na zasadach pomocy publicznej, tylko horyzontalnej), internacjonalizację, TIK i B+R. Reszta pożyczki, instrumenty mieszane. W innych województwach sądząc po projektach programów operacyjnych, może być podobnie. Natomiast z całą pewnością póki nie zobaczymy zaakceptowanych uszczegółowień to możemy sobie gdybać. Większość programów (o ile nie wszystkie) zostały już zaakceptowane, ostatnie 5 grudnia, w związku z tym już jest bliżej niż dalej ;)

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie Energia Solar PV Taniej w temacie Dotacje na fotowoltaikę
    4.11.2014, 12:18

    Adam K.:
    Witam,

    Jestem zainteresowany w uzyskaniu dofinansowania na instalacje fotowoltaiczną dla osoby prywatnej.
    Miejsce ewentualnej instalacji to Bartąg, gmina Stawiguda.

    Proszę o informacje o aktualnych możliwościach na wicherr@o2.pl.

    Pozdrawiam,
    Jakub Wichrowski

    Witam,

    Od 1 grudnia będzie taka możliwość. Proszę o kontakt w przyszłym tygodniu jeżeli jest Pan zainteresowany pomocą w uzyskaniu tych środków, najlepiej zapraszam do siebie do biura. Olsztyn, Towarowa 9/26

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie DOTACJE UNIJNE w temacie poszukiwani analitycy
    21.10.2014, 13:47

    Widzę, że Pan Nowacki kolejną firmę otworzył. Zdecydowanie odradzam współpracy z tą firmą. Nie płacą.

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie DOTACJE UNIJNE w temacie RPOWM/1.5/1/2014
    27.08.2014, 13:36

    24,99% samodzielne, dalej partnerskie

    tutaj jest jaśniej

    http://europa.eu/legislation_summaries/enterprise/busi...

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie DOTACJE UNIJNE w temacie RPOWM/1.5/1/2014
    27.08.2014, 08:01

    Hubert S.:
    Marcin,
    oczywiście, wszystko zależy od branży, ale kolega Amadeusz pyta o "zakup wartości niematerialnych i prawnych (licencja)", więc jak bardzo by ona nie pyliła, to nie wymaga raczej OOŚ... :)

    Faktycznie, nie zauważyłem ;)

  • Marcin Burza
    Wpis na grupie DOTACJE UNIJNE w temacie RPOWM/1.5/1/2014
    25.08.2014, 13:24

    Panowie,

    A to nie jest tak, że wszystko zależy od inwestycji i branży? Lepiej zweryfikujcie to z przepisami dotyczącymi oceny oddziaływania na środowisko.

    Załóżmy że kupujecie sprzęt do produkcji części z laminatów, emitując styren do atmosfery. W tym wypadku trzeba mieć raport środowiskowy, RDOŚ.

    Tak jak Hubert stwierdził RDOŚ lepiej mieć, albo chociaż do nich zadzwonić (do RDOŚ) i z nimi skonsultować.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do