Katarzyna Ostalecka

Prawnik, Specjalista ds. kadr

Wypowiedzi

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo w temacie urlop wypoczynkowy
    18.03.2010, 18:59

    Już Pani odpowiadam jak ja to rozumiem - jeśli pracownik zatrudniony jest na pół etatu przez cały rok, to przysługiwać mu będzie odpowiednio 80 godzin (10 dni x8 godz.) lub 104 godziny (13 dni x8 godz.) urlopu.
    Inną kwestią natomiast jest udzielanie urlopu - zgodnie z art. 154.2 par. 1 "Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika (...)".
    Jeśli pracownik pracuje 4 dni w tygodniu po 5 godzin, to każdy dzień urlopu zmniejsza pulę urlopową (80 lub 104 godz.) o 5 godzin.
    Proszę, niech Pani napisze z jakimi innymi zdaniami na ten temat się Pani zetknęła.
    Pozdrawiam:-)

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo w temacie urlop wypoczynkowy
    17.03.2010, 07:30

    Z urlopem sprawa wygląda następująco:
    - jeśli umowa o pracę ulega rozwiązaniu a pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w naturze, to dotychczasowy pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu za ten niewykorzystany urlop, urlop z poprzedniego miejsca pracy nie przechodzi na nowego pracodawcę;
    - trudno mi jest podać ile w sytuacji rozwiązania umowy z końcem marca będzie przysługiwało urlopu, bo to zależy od kilku rzeczy - stażu pracy, wymiaru czasu pracy, tego, czy jest to pierwsza praca pracownika. Dla całego etatu przy założeniu, że nie jest to pierwsza praca pracownika i pracownik ma prawo odpowiednio do 20 lub 26 dniu urlopu:
    a) 3/12 x 20 = 5 dni (40 godzin),
    b) 3/12 x 26 = 6,5 = 7 dni (56 godzin).

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Praca na etat a dodatkowa umowa
    14.02.2010, 17:11

    Bez względu na to, czy to będzie umowa zlecenie czy dzieło, podatek od tej umowy będzie odprowadzony. Zaliczkę odprowadza zleceniodawca, Pan jako zleceniobiorca czy wykonawca dzieła wystawia rachunek i na tej podstawie firma wypłaca Panu wynagrodzenie netto (w praktyce zdarza się, że firmy wraz z umową drukują od razu rachunek, który wykonawca tylko podpisuje). Po zakończeniu umowy (najpóźniej do lutego następnego roku) firma, z którą podpisuje Pan umowę przesyła PIT11 z którego później w zeznaniu rocznym Pan się rozlicza.

    I małe sprostowanie - jak umowa o dzieło z własnym pracodawcą to również od niej odprowadza się wszystkie składki.

    Pozdrawiam

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Zatrudnienie niepelnosprawnego.
    11.02.2010, 19:34

    Niestety, te przepisy już nie obowiązują od 31.12.2008 r.
    Myślę, że zamiast tych rozwiązań będziecie państwo mogli skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego (art. 26a-c Ustawy o rehabilitacji). Wysokość tego dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności pracownika oraz od tego, czy występują tzw. schorzenia szczególne - wówczas wysokość dofinansowania jest wyższa. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 90% kosztów zatrudniania ON, a w przypadku pracodawców prowadzących działalność gospodarczą - 75% kosztów. Oczywiście jeśli pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas wysokość dofinansowania będzie proporcjonalnie zmniejszana. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest brak zaległości wobec PFRON.
    No i co jest bardzo ważne - jeśli planujecie Państwo finansować wynagrodzenie tego pracownika ze środków publicznych - nie będziecie mogli ubiegać się o dofinansowanie z PFRON (to również są środki publiczne).
    Pozdrawiam serdecznie

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Urlop wypoczynkowy a wychowawczy
    26.01.2010, 14:24

    Pracownica nie będzie miała urlopu zaległego za 2009 r. Wykorzystała 16 dni, a więc tyle, ile jej proporcjonalnie przysługiwało: 7/12x26=15,1666 co w zaokrągleniu daje 16 dni.
    Za czas urlopu wychowawczego trwającego powyżej 1 miesiąca urlop wypoczynkowy nie przysługuje (art. 155.2 KP).
    Pozdrawiam

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Wodnik w temacie Data urodzin
    25.01.2010, 12:43

    A ja 18.02 czwartek - podobno bardzo mroźny

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Film polski w temacie Rewers

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Film polski

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo w temacie umowa dzierżawy
    19.08.2009, 21:20

    Witam,
    mam pytanie dotyczące następującego stanu faktycznego: osoba pobierała świadczenie z KRUS (emerytura) z tytułu zaprzestania działalności rolniczej. Grunty rolne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego zostały wydzierżawione (umowa dzierżawy na 10 lat). Wchodziły one w skład majątku dorobkowego małżeńskiego. W okresie trwania w/w umowy jeden z małżonków zmarł, małżonkowie nie posiadali dzieci. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłym współmałżonku. Umowa dzierżawy wygasła w lipcu b.r., a KRUS zaprzestał wypłacania świadczenia. Pozostały przy życiu małżonek nie może podpisać kolejnej umowy dzierżawy, ponieważ nie jest wyłącznym właścicielem gruntu.
    Według mnie należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i uzyskać zgodę pozostałych spadkobierców na wydzierżawienie swojej części i dopiero wówczas KRUS będzie mógł wznowić wypłatę świadczenia.
    Jeśli macie jakiś inny pomysł, to bardzo proszę o informacje,
    Z góry dziękuję za sugestie...

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie wypowiedzenie umowy na czas określony
    22.07.2009, 09:59

    Umowę o pracę zawartą na czas określony można wypowiedzieć tylko w jednym przypadku - jeśli umowa zawarta jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy i w umowie o pracę zawarta zostanie klauzula dopuszczająca jej wypowiedzenie (art. 33 Kodeksu pracy). Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Do liczenia terminów wypowiedzenia stosuje się art. 30 par. 2.1 KP.
    Nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby taką umowę rozwiązać na mocy porozumienia stron - w takim przypadku wystarcza zgodny zamiar stron.
    Pozdrawiam

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie I LO Jasło w temacie jak oceniasz I LO?

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy I LO Jasło

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie choroba a odprawa
    28.04.2009, 19:32

    Choroba w niczym nie przeszkadza!
    Jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn nie leżących po stronie pracownika, wówczas ma on prawo do odprawy, której wysokość zależy od zakładowego stażu pracy.
    Pozdrawiam:-)

  • Katarzyna Ostalecka
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie odprawa w likwidacji miejsca pracy i okres wypowiedzenia
    16.04.2009, 11:19

    Zasady, które obowiązują przy wypłacie odprawy z tytułu ustania zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracownika reguluje Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2003, Nr 90 poz. 844 z późn.).
    Rozumiem, że stan zatrudnienia wynosi co najmniej 20 osób (tylko wówczas Ustawa ma zastosowanie).
    Jeżeli ustanie zatrudnienia następuje z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w Ustawy pracownikowi przysługuje prawo do odprawy pieniężnej, której wysokość zależy od zakładowego stażu pracy, tj.
    a) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
    b) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
    c) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
    Aby otrzymać odprawę pieniężną, umowa o pracę może rozwiązać się zarówno za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę jak również na mocy porozumienia stron (art. 1 ust. 1 Ustawy – jeśli mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym).
    Jeśli mamy do czynienia ze zwolnieniem indywidualnym, warunkiem otrzymania odprawy jest, aby niedotycząca pracownika przyczyna wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron była wyłącznym powodem zwolnienia pracownika (art. 10 ust. 1 Ustawy).

    Jeśli rozwiązanie umowy zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę skrócić 3-miesięczny okres wypowiedzenia do 1 miesiąca (art. 36.1 Kodeksu pracy) – ale o zastosowaniu skróconego okresu wypowiedzenia decyduje wyłącznie pracodawca.
    Pozdrawiam

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do