Tomasz Ankiel

Tomasz Ankiel doradca podatkowy
12067

Temat: Zakup samochodu przed rejestracją działalności...

Mam dylemat co do możliwości odliczenia 50% VAT od samochodu zakupionego w kwietniu 2014r. Działalność gospodarcza zostanie zarejestrowana we wrześniu 2014r. i też we wrześniu zostanie złożony VAT-R. Pierwsza deklaracja kwartalna zostanie złożona za III kwartał 2014r. Powszechnie wiadomo, że możliwe jest dokonanie odliczenia podatku VAT od nabytych towarów i usług przed rozpoczęciem działalności, jeżeli te towary lub usługi będą w przyszłości służyć wykonywanym czynnościom opodatkowanym. Samochód nabyty w kwietniu 2014r. służył do dnia rejestracji działalności celom prywatnym, ale również czynnościom związanym z uruchomieniem działalności. Mając na uwadze aktualne brzmienie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT stwierdzić należy, że wykorzystanie samochodu do celów "mieszanych" daje prawo do odliczenia 50% VAT. W związku z powyższym w przypadku tego rodzaju towaru nie musi istnieć 100% związek zakupu z czynnościami opodatkowanymi. Ustawodawca daje prawo do odliczenia 50% VAT licząc się z z potencjalnym wykorzystaniem go do celów prywatnych.
Ponadto ustawodawca nie określa w jakim procencie samochód ma być wykorzystywany do działalności gospodarczej (czynnościom opodatkowanym) aby istniało prawo do odliczenia 50% VAT. W związku z powyższym uważam, że nawet jeżeli w okresie od kwietnia 2014r. do września samochód był wykorzystywany w części do celów prywatnych ale również w celach uruchomienia przyszłej działalności gospodarczej i tak daje to prawo do odliczenia 50% podatku VAT. Termin odliczenia zostaje zachowany. Prawo do odliczenia istnieje bowiem w II, III i IV kwartale 2014r.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Zakup samochodu przed rejestracją działalności...

A czy na pewno ta osoba już w momencie nabycia działała w charakterze podatnika?
Czy da się to wykazać?

jeśli zakupu na potrzeby prywatne dokonała osoba niebędąca podatnikiem albo niedziałająca w tym charakterze, to późniejsze nabycie przez nią statusu podatnika oraz przeznaczenie nabytego towaru do działalności opodatkowanej nie daje prawa do korekty podatku naliczonego, gdyż podmiot ten nie nabył nigdy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z tym zakupem, a zatem nie istnieje podatek, który można by odliczyć przez dokonanie korekty (tak też ETS w orzeczeniu z dnia 11 lipca 1991 r. w sprawie C-97/91, Hansgeorg Lennartz v. Finanzamt München III).
Tomasz Ankiel

Tomasz Ankiel doradca podatkowy
12067

Temat: Zakup samochodu przed rejestracją działalności...

Myślę, że da się to wykazać bowiem status podatnika co do zasady ściśle związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej. Z orzecznictwa TSUE wynika, że na działalność gospodarczą może składać się wiele następujących po sobie czynności oraz że czynności przygotowawcze, takie jak nabycie środków trwałych, powinny być już zaliczane do działalności gospodarczej (wyrok TSUE z dnia 1 marca 2012 r., sygn. akt C-280/10). Można więc uznać, że podmiot, który podejmuje działania przygotowawcze w celu uruchomienia działalności gospodarczej nabywa już status podatnika podatku od towarów i usług mimo że wykonał żadnych czynności opodatkowanych. Istotne jest to, żeby pierwsze wydatki inwestycyjne zostały poniesione dla celów i z zamysłem rozpoczęcia działalności gospodarczej (orzeczenie TSUE z dnia 29 lutego 1996 r., sygn. akt C-110/94).
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Zakup samochodu przed rejestracją działalności...

Adam B.:
A czy na pewno ta osoba już w momencie nabycia działała w charakterze podatnika?
Czy da się to wykazać?

Wydaje mi się, że w opisanym przypadku (nabycia auta przed formalnym rozpoczęciem dg z zamiarem wykorzystywania go do celów mieszanych) podatnik będzie miał nieco ułatwione zadanie, a fiskus - utrudnione.
Prywatne wykorzystywanie auta w tym okresie nie będzie mogło być traktowane jako argument w nieprzychylnym stanowisku fiskusa.
Tomasz Ankiel

Tomasz Ankiel doradca podatkowy
12067

Temat: Zakup samochodu przed rejestracją działalności...

Ponowię swoje argumenty, ustawodawca w przepisie art. 86 ust. 1a nie określa w jakim stopniu samochód musi być wykorzystywany do celów prywatnych a w jakim stopniu do celów w tym przypadku przyszłej działalności gospodarczej, żeby podatnik mógł dokonać odliczenia 50% podatku VAT. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej "kwota 50% odpowiada przeciętnemu wykorzystaniu do celów prywatnych". No właśnie przeciętnemu tj. m.in. odpowiadającemu kwocie stosowanej w innych państwach członkowskich. Tym samym moim zdaniem, jeżeli w momencie nabycia podmiot nabywający samochód działa jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT i w okresie po nabyciu w jakimś nieokreślonym stopniu wykorzystywał ten samochód na cele przyszłej działalności gospodarczej ma w tym wypadku prawo do odliczenia 50% podatku VAT.



Wyślij zaproszenie do