Kamil Jaworczak

Kamil Jaworczak Student, AGH

Temat: Obliczanie parametrów pary dla turbiny parowej

Witam. Poszukuję materiałów na podstawie których mógłbym dokonywać obliczeń parametrów pary (temperatury, ciśnienia), w poszczególnych punktach turbiny parowej. Interesuje mnie zwłaszcza jak zmieniają się te parametry w zależności od geometrii łopatek i parametrów turbiny - jak mogę policzyć zmianę parametrów dla konkretnego łopatkowania. Z chęcią poznałbym cały proces obliczeniowy, jeśli ktoś jest w stanie udostępnić takie materiały. Pilnie proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
Marcin Brzozowski

Marcin Brzozowski Student,
Politechnika Gdańska

Temat: Obliczanie parametrów pary dla turbiny parowej

Teorię znajdziesz w literaturze nt. teorii turbin parowych, dostępną w bibliotece (Perycz, Chmielniak, Miller, Tuliszka itd.) lub w opracowaniach w internecie - w większości w języku angieskim. Aby obliczyć p i T w poszczególnych punktach (pomiędzy stopniami) turbiny parowej wystarczy znajomość p i T przed turbiną, p za turbiną, oraz sprawność izentropową lub politropową poszczególnych stopni. Sprawność poszczególnych stopni (lub grup stopni) możesz założyć przy zgrubnych obliczeniach. Aby ją obliczyć nie dysponując pomiarami, musiałbyś wykonać pełen model turbiny w programie 3D i zamodelować przepływ w programie do numerycznej analizy przepływu, mając dostęp do superkomputera. Wtedy miałbyś pełen obraz sytuacji - pola ciśnienia, temperatury i prędkości pary. Przeprowadzenie takiego modelowania / symulacji wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Także jak chcesz obliczyć p i T w poszczególnych "punktach" turbiny, dla zadanych parametrów (p i T) pary przed turbiną, p za turbiną, załóż sprawności izentropowe poszczególnych stopni (zwykle robi się to dla grup stopni) i licz. Typowych wartosci sprawności poszukaj w internecie w materiałach w j. ang dla konkretnego typu turbiny parowej.

"Interesuje mnie zwłaszcza jak zmieniają się te PARAMETRY w zależności od geometrii łopatek i PARAMETRÓW turbiny - jak mogę policzyć zmianę parametrów dla konkretnego łopatkowania."

Geometria ułopatkowania i ogółem konstrukcja turbiny determinują jej charakterystykę pracy, im "lepsza" geometria łopatek, tym wyższa sprawność. Mówiąc o konkretnym łopatkowaniu, masz na myśli przekrój poprzeczny łopatki na danej wysokości czy pełną geomertrię? W każdym razie możesz się "pobawić" w liczenie wektorów prędkości za wieńcem kierowniczym i wirnikowym, mając profil poprzeczny. Do policzenia p i T jest to nie potrzebne. Nie wiem co masz na myśli pisząc że interesują Cię parametry (p, T, prędkości?, moc?) w zależności od geometrii i parametrówturbiny? O jakie parametry w zależności od jakich parametrów Ci chodzi? O obciążenie (strumień pary), p i T przed turbiną, p za turbiną?

Radzę Tobie na początek przestudiować kanon literatury z zaktresu teorii maszyn wirnikowych. Być może są jakieś zbiory zadań, na których mógłbyś trochę poćwiczyć. Możesz się również posiłkować książkami z termodynamiki. Na pewno są na AGH profesorowie "turbinowcy", którzy będą w stanie Ci pomóc - idź na konsultacje, porozmawiaj.

PS: interesujesz się tematem, czy jest Ci to do czegoś potrzebne (np. masz projekt do zrobienia)?Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.08.14 o godzinie 18:15
Kamil Jaworczak

Kamil Jaworczak Student, AGH

Temat: Obliczanie parametrów pary dla turbiny parowej

Wielki dzięki za odpowiedź. Chciałem się tego jedynie nauczyć dla siebie. Możliwe, że będę to wykorzystywał do pracy inżynierskiej, ale do niej mam jeszcze trochę czasu. Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Projekt turbiny parowej




Wyślij zaproszenie do