Zosia Rzepecka

Zosia Rzepecka Zosia i Dawid
Rzepeccy Trenerzy
Tantra Love

Temat: Pytania (FAQ)

Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)
odnośnie tantry oraz prowadzonych przez nas warsztatów tantrycznych.

SKĄD POCHODZI TANTRA?


Samo słowo „Tantra” pochodzi od sanskryckiego „tan”, które oznacza „ciągłość” świadomości. Poza tym w historycznym ujęciu, „tantry” to indyjskie i tybetańskie teksty zawierające wskazówki dla praktykujących tę formę rozwoju. Zasadniczym celem tantry historycznej było bezpośrednie osiągnięcie wyzwolenia z kołowrotu narodzin i śmierci.

Tantrę można spostrzegać na wielu płaszczyznach. Z jednej strony jest to swoista wielowiekowa, filozoficzno-religijna tradycja rodem z Indii i Tybetu.

Z drugiej strony tantra to pewnego rodzaju prowadzące do Świadomości, osobiste odczucie przepływu energii życiowej.

W naszym rozmienieniu tantra to przepływ życia. Przytomne doświadczanie siebie w świecie, w relacjach z ludźmi i z samym sobą. Tantryczny przepływ energii życiowych wiąże się z akceptacją siebie i swojego ciała, również w aspektach seksualnych. Ponieważ tantra wiąże się z energią życiową, praktyka tantry prowadzi do głębokiej przemiany wewnętrznej. Wychodzimy z roli ofiary jaką często gramy w życiu i bierzemy swój los we własne ręce. W praktyce oznacza to, że odpuszczamy sobie neurotyczną potrzebę kontroli wszystkiego i wszystkich, w zamian pozwalamy w wielu kwestiach decydować płynacej poprzez nasze ciało mądrości. Praktyka tantry pokazuje, że nasze ciało jest kreacją transcendentnej siły, które staje się swoistą bramą ku doświadczaniu tajemnicy stworzenia.

CZYM SIĘ RÓŻNI TANTRA INDYJSKA OD TANTRY WSPÓŁCZESNEJ?

Różnic jest wiele. Od aspektów społecznych i obyczajowych (żyjemy przecież w innych czasach i w innym miejscu), po różnice metodologiczne.

Praktyka indyjskiej tantry wiąże się z przynależnością do grupy i naśladowaniem swojego nauczyciela. W tradycjach wschodnich droga do osiągnięcia doskonałości opiera się na powtarzaniu pewnych zamkniętych form oraz naśladowaniu mistrza. Tworzy się też grupy tzw. sangi w której praktykuje się daną ścieżkę. We współczesnej tantrze odchodzimy od tego modelu. Podstawową formą pracy jest forma warsztatowa. Nie składa się ślubowań i nie deklaruje przynależności.

Współczesna tantra jest ponadfilozoficzną i ponadreligijną propozycją praktyki, głębokiego doświadczania własnego życia. Jej założenia opierają się w równym stopniu na współczesnej psychologii Zachodu jak i na technikach wyniesionych z filozofii Wschodu. W praktyce tantry współczesnej skupiamy się bardziej na indywidualnym odbiorze doświadczenia, niż na próbie naśladowania kogokolwiek, czy czegokolwiek. Odnajdujemy własny wzorzec, własny mit życiowy. Tantra współczesna zorientowana jest na aktualne potrzeby człowieka Zachodu, który dążąc do wolności nie chce rezygnować z własnej niezależności.

CZYM SIĘ RÓŻNI TANTRA OD KAMA SUTRY?


Kama Sutra to podręcznik Miłości, spisany w pierwszej połowie pierwszego tysiąclecia n.e., na podstawie wielu autorów przez Watsjajaniego. Opisane są w nim obyczaje panujące pomiędzy kochankami w starożytnych Indiach. Znane na całym świecie reprodukcje pozycji miłosnych pochodzą właśnie z tego podręcznika. Niemniej tantra, choć również rozwijająca relacje partnerskie, w tym seksualne, jest bardziej całościową drogą rozwoju. Skupia się na indywidualnej przemianie duchowej, a także na transformacji energii partnerów w celu życia w Świadomości. Nie jest tylko instrukcją obsługi Sztuki Miłości i obyczajów jaką wydaje się być Kama Sutra, ale raczej ścieżką spełnionego życia.

CZY TRZEBA MIEĆ PARTNERA/KĘ ŻEBY PRZYJECHAĆ NA WARSZTATY?


To zależy od rodzaju warsztatu. Jeśli w opisie warsztatu nie jest zaznaczone, że jest on przeznaczony dla par, oznacza to, że na taki warsztat można przyjeżdżać zarówno w parach jak i osobno, a także jeśli nie jest się w relacji partnerskiej. Z naszej strony dokładamy starań, aby na warsztatach zawsze była taka sama liczba kobiet i mężczyzn.


CZY SĄ JAKIEŚ OGRANICZENIA WIEKOWE BĄDŹ ZDROWOTNE?


Trzeba mieć ukończone osiemnaście lat. Górnego limitu wieku nie ma.

Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, to choć nie ma żadnych konkretnych ograniczeń, trzeba zwrócić uwagę na to, że część ćwiczeń to intensywna praca z ciałem. Jednak w praktyce nikt nie jest zmuszany do przekraczania swoich możliwości fizycznych. Wręcz przeciwnie, zalecamy dbanie o siebie i słuchanie własnego ciała. Każde ćwiczenie wykonujemy tak, aby pozostawać w zgodzie z własnym ciałem. Mięliśmy na warsztatach ludzi po urazach i kontuzjach, którzy pamiętając o tym zaleceniu świetnie radzili sobie ze wszystkimi zajęciami ruchowymi. W efekcie uzyskiwali nawet większą swobodę ruchu i złagodzenie chronicznych bólów.

Ważną kwestią pozostaje zdrowie psychiczne. Zdarza się, że zgłaszają się do nas osoby ze stwierdzonymi chorobami psychicznymi. W takich wypadkach warunkiem uczestnictwa jest pozostawanie pod stałym nadzorem opieki lekarskiej, włączając w to terapię farmakologiczną, oraz przyjazd z uczestniczącą w zajęciach osobą towarzyszącą, która zna chorobę i stanowić może wsparcie dla ćwiczącego. Należy również taki fakt skonsultować wcześniej z nami.

Zarówno w przypadku wątpliwości dotyczących zdrowia fizycznego jak i psychicznego, należy zwrócić się o poradę do swojego lekarza prowadzącego.


TANTRA KOJARZY MI SIĘ Z SEKSEM, DLATEGO ZASTANAWIAM SIĘ
CO ROBICIE NA WASZYCH WARSZTATACH ?


Jednym z głównych kierunków pracy warsztatowej jest praca z ciałem. Pracujemy z akceptacją ciała i uwalnianiem energii życiowej. W bezpiecznych warunkach otwieramy się na poczucie bliskości. Jednak na zajęciach nie tworzymy przestrzeni na zbliżenia seksualne. Jest to jedno z założeń naszych warsztatów. Każdy pracuje w swoim tempie. Każdy też posiada prawo wyboru, oraz możliwość „wchodzenia w ćwiczenia” tak głęboko na ile czuje się swobodnie. Na warsztatach nie uprawiamy seksu, nie ćwiczymy pozycji z Kama Sutry, nie stymulujemy podniecenia seksualnego. Dbamy o to, aby każda osoba budziła swoją seksualność jako część normalnej, zdrowej postawy życiowej, w poczuciu wyjątkowości, subtelności, bezpieczeństwa, akceptacji, zgody i wzajemnego szacunku.

Jeśli jesteś ciekawy co oferuje praktyka tantry, zajrzyj tutaj>>>

http://www.tantralove.eu/index.php?korzysci,22

Chcesz zadać nam inne pytanie? Zapraszamy >>>

http://www.goldenline.pl/forum/1758928/zadaj-nam-pytanieDawid i Zosia Rzepeccy edytował(a) ten post dnia 20.06.10 o godzinie 14:39